Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Zambia Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 2 Eylül, 09:42'de eklendi

Zambia Çiçeği Bakımı

Çok yapraklı ancak kısa bitki olan zambia çiçeği, yaşam alanlarınıza parlak yaprakları ile sade bir güzellik ve dekoratif açıdan hoşluk sunmasının yanı sıra zambia çiçeği bakımı konusunda da zorluk yaşatmamaktadır. Boyları elli santimetre ile yüz santimetre arasında değişen zambia çiçeği, rüzgar akımına maruz kalmamalı ve fazla sulamadan da kaçınılmalıdır. Düzenli olarak hafta da bir kez ışık alan yönünün değiştirilmesi gerek zambia çiçeğinin, sulanması esnasında da hep aynı ölçek kullanılmalıdır.

 

  Zambia Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Zambia çiçeği bakımı konusunda ilk bilinmesi gereken her ne kadar bol ışık seviyor olsa da diğer saksı çiçeklerinde de olduğu gibi doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Zambia çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet zambia çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir. Ayrıca zambia çiçeğinin çok sıcak ya da çok soğuk havalarda bırakılması da çiçeğin yaprakları açısından faydalı olamayacaktır. Pek çok saksı bitkisi, zaman içerisinde içinde bulunduğu toprağın minerallerini ve vitaminlerini tüketmektedir ki bu durum zambia çiçeği için de geçerlidir. Bu sebeple zambia çiçeğinin yeterli beslenebilmesi adına yılda en az bir kere mineral ve vitamin desteği sağlamak gereklidir.

  Zambia Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Zambia çiçeği, kış aylarında aşırı soğuktan korunarak, susuz bırakılmamalı ve üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında zambia çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca zambia çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Zambia çiçeğinizi sulamada konusunda uymanız gereken kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Yani zambia çiçeğiniz de çok büyük bir değişiklik görmediğiniz sürece sulama işleminizi aynı günlerde ve aynı ölçülerde yapmanız gerekmektedir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Zambia çiçeğinizi sularken, soğuk musluk suyu kullanmak yerine oda sıcaklığında olan bir sulama suyu tercih edilmeli ve suyun bitkinin her bölümüne ulaştığından emin olunmalıdır.

  Zambia Çiçeğinin Çoğaltılması Yöntemi,

Zambia çiçeğinin çoğaltılması yöntemi, bitkinin köklerinden ayırma yöntemi ile uygulanmakta ve bitkinin köklerinden çıkarak üst kısımlara uzanmış olan ince kısımlar, bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturmaktadır. Zambia çiçeğinin köklerinden çıkan bu yeni bitkiler alınarak, başka bir saksıya dikilmesi ile yeni zambia çiçekleri oluşturulabilir. Ayrıca bu yöntem, oldukça zahmetsiz ve bir o kadar da kolay bir çoğaltma yöntemidir.

  Zambia Çiçeğine Zarar Verebilen Durumlar Nelerdir?

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu gibi zambia çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Zambia çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, zambia çiçeğine yakın bir cisim olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması, hava akımına maruz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da zambia çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet zambia çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak zambia çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

  Zambia Çiçeği İçin Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Zambia çiçeğinin toprağının, zaman içerisinde içerdiği vitamin ve mineraller tükeneceğinden dolayı zambia çiçeğine vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak zambia çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

   Zambia Çiçeği Nasıl Budanır?

Dayanıklı olduğu kadar uzun ömürlüde olan zambia çiçeğinin, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Zambia çiçeğinizi, budamanızın ardından ise kesilen bölgelere hava akımının girmemesi sağlanmalı ve hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05