Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Yuka Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 2 Eylül, 09:55'de eklendi

Yuka Çiçeği Bakımı

Yuka çiçeği bir saksı çiçeği olup evlerinizi ve iş yerlerinizi renklendiren yeşil bitkilerdir. Yuka çiçeklerinin 2’li, 3’lü, 4’lü ve 5’li çeşitleri bulunmaktadır. Yuka çiçeklerinin boyları ise 70cm ile 1.80cm arası değişmektedir. Görünümü evlerinizdeki veya iş yerinizdeki duvar köşelerini ve çalışma odalarınızı süsler ve güzel bir görünüm katar. Yuka çiçek bakımı oldukça kolay olduğundan, birçok kişi tarafından tercih edilir. Malum bakımı zor veya zahmetli olan bir çiçek almak, çiçeğe sadece yazık olacaktır, çünkü bakımı yapılamayacak ve eninde sonunda solup ölecek. Her çiçekte olduğu gibi, Yuka çiçeklerinin de cam veya kapı önü gibi rüzgâr akımının çok fazla olduğu yerlere koyulmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra direkt olarak ışığa maruz kalmaması gerekmektedir.

Yuka Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Yuka çiçekleri dolaylı yollardan ışık almayı severler. Çiçeği koyduğunuz yerde, eğer bir kısım karanlıkta kalıyorsa, karanlıkta kalan kısmın haftada bir defa ışığa doğru çevrilmesi gerekmektedir. Böylece çiçeğin her yeri ışık görmüş olacak ve çiçekte veya yapraklarda çürüme veya sararma görülmeyecektir. Yuka çiçeklerinde, her çiçekte olduğu gibi, sulama yapmadan önce çiçeğin ve toprağın suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Eğer parmağınızla toprağa hafif bir baskı uyguladığınızda, toprakta nem ve parmaklarınızda ıslaklık oluyorsa, hemen sulama yapmanıza gerek yok, birkaç gün bekleyebilirsiniz. Yuka çiçeklerinde, kış aylarında haftada bir defa, yaz aylarında ise haftada 2 defa sulanması yeterli olacaktır. Sulama yapıldıktan sonra, saksının altında bulunan kaba dikkat edin ve ekstra suyu dökmeyi unutmayın.

Yuka Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

Yuka çiçekleri bol ışık almayı sever, fakat direkt olarak gün ışığına maruz kalmamaları gerekmektedir. Çiçek, gün ışığını alacağı yöne doğru eğilir, dolayısıyla gün ışığı almayan tarafın da ışık alabilmesi için, haftada bir defa en azından çiçeğin yönünü değiştirmeniz gerekmektedir. Bu tür konulara dikkat ettiğiniz sürece, Yuka çiçek bakımı çok zor olmamaktadır. Sadece çiçek bakımının günlük hayatınıza işlemesi gerekiyor. Yuka çiçekleri az ışıkta kaldığı zaman, iyi beslenememektedir, bu sebeple çiçeğin yeteri kadar ışık görmesi gerekiyor, fakat başta belirtildiği üzere direkt olarak ta ışık görmemesi gerekmektedir. Yuka çiçeği haftalık olarak sulanması gerekmektedir, fakat sulamanın abartılı olmaması için, örneğin kış aylarında haftada 1 gün, pazartesi veya Pazar günü, eğer haftada 2 gün olacaksa, pazartesi ve Perşembe günleri olabilmektedir.

Yuka Çiçeği Toprak Bakımı

Yuka çiçeklerini sulamadaki en önemli nokta, toprağın kurumaması gerektiğidir, fakat aşırı derecede sulamakta aksine çiçek köklerini boğarak, kısa sürede solmasına ve ölmesine neden olabilmektedir. Yuka çiçekleri gün ışığını çok sever, fakat direkt olarak gün ışığı ile karşılaşmaması gerekmektedir. Kesinlikle rüzgâra maruz kalacak bir şekilde bir yerde durmaması gerekmektedir. Çok fazla rüzgârla karşı karşıya kaldığı sürece, rüzgâr çiçeği salladığından, bitkinin köklerine kadar sallayacaktır ve dolayısıyla bitkinin sağlam ve güçlü büyümemesine neden olacaktır. Yuka çiçeğinin de budanması gerekmektedir ve bunun için de, eskiyen yaprakları sararıp döküldükten sonra, kalan solan yaprakların makas yardımı ile kesilip yeni bir çiçeğin açılabilmesi için bitkinin şekillendirilmesi gerekmektedir.

Yuka Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

Yuka çiçekleri de, her çiçek ve bitkilerde olduğu gibi yeteri kadar ışık görmediği sürece solup ölmektedir. Malum bildiğiniz üzere, her bitkinin beslenme kaynağı güneş ışığıdır, fakat direkt olarak ışık gördüğü zamanda da, anında yaprakları soldurarak yine hızlı bir şekilde çiçeğin ölmesine neden olmaktadır. Bu sebeple Yuka çiçeklerini yetiştirirken, çiçeğin yeteri kadar ışık almasına, fakat direkt almaması için dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tür konulara dikkat ettiğiniz müddetçe ve bakımı kendiniz için kolaylaştırırsanız, Yuka çiçek bakımı çok kolay olmaktadır. Yuka bir saksı bitkisi olduğundan, saksının deliklerinin açık olduklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Saksının delikleri açık olmadığı sürece, hem sulamada sorun yaşayabilirsiniz, hem de çiçek hava almayacağı için, çiçeğin daha hızlı solmasına neden olacaktır.

Yuka Çiçeği Vitamin Kullanımı

Yuka çiçek bakımında, çiçeği yetiştirirken, toprağın mutlaka çok kaliteli ve bakımlı olması gerekmektedir. Çiçeğin topraktan yeterli vitamin alabilmesi gerekmektedir. Alamadığı takdirde çiçeğin erken solmasına ve yaprakların dökülmesine ve sonuç olarak ta ölmesine neden olacaksınız. Yuka çiçeklerinin sadece çiçek olarak değil, yaprakların ve toprağında bakılması gerekmektedir. Bunun için de yılda bir defa toprağını değiştirmeniz gerekir ve bunu Nisan ayında, yani bahar aylarında yapmak en mantıklısı olmaktadır ki havanın ılık olduğu zamanlarda bu işlemi yapmak daha iyi olmaktadır. Bunun yanı sıra yapraklarını her zaman kontrol edin ve herhangi bir şekilde yapraklarda değişiklik görürseniz, çiçeğinizi bir uzmana gösterebilirsiniz. Eğer Yuka çiçeğini çoğaltmak isterseniz, birden fazla gövdesi veya dalları varsa, bir kısmını güzelce kesip başka bir saksıya dikip bakımını yaptığınız sürece, bir süre sonra ikinci bir Yuka çiçeğine sahip olabilirsiniz.

Yuka çiçek bakımı Kolay mıdır ?

Yuka çiçek bakımı çok zor değildir, fakat basit olduğu kadar da bakımı yapılmazsa, çok kısa bir sürede kaybedebileceğiniz bir çiçektir. Özellikle elinizde var olan Yuka çiçeğinden, yeni bir Yuka çiçeği daha elde etmek isterseniz, elinizde var olan çiçeğe çok iyi bakmanız gerekiyor ki, sağlam bir Yuka çiçeği gövdesi veya dallarınız olsun. Yuka çiçek bakımı zor olmadığı için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir, fakat hiç bakımını yapmadan, sadece hatırladıkça sularsanız, çiçek bir süre sonra solup ölecektir. Bu sebeple her ne kadar bakımı kolay olsa bile, haftada sadece birkaç dakikanızı ayırarak bakımını yapmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05