Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Yılbaşı Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 2 Eylül, 10:03'de eklendi

Yılbaşı Çiçeğinin Bakımı

Çevremizde ışıl ışıl rengârenk çiçekleri görmeye hepimiz bayılırız. Yılbaşı çiçeği pembe minik çiçekleriyle her odaya uyum sağlayabilecek naif bir çiçektir. Yılbaşı Çiçeği dayanıklı ve uzun süre yaşayabilen bir bitkidir. Her durumda ve koşulda yaşayabildiği için çok sık tercih edilen bir bitki türüdür. İsminin de çağrıştırdığı gibi kış bitkisidir. Sık sık dekor olarak kullanılan bir çiçek türüdür. Yılbaşı çiçeği yaprakları içinde su depolayabilmektedir. Bu sayede hiç yağmur yağmasa bile depoladığı sulardan ve sabaha karşı yağan çiğ tanelerinden su ihtiyacını giderebilir.

 

Yılbaşı Çiçeğinin Genel Özellikleri

Yılbaşı çiçeği ile ilgili bilmemiz gereken ilk şey yılın her döneminde çiçek açan bir çiçek değildir. Yılbaşı çiçeği sadece aralık ve ocak aylarında çiçek açabilen bir saksı bitkisi olma özelliği taşır. Genelde halk arasında yılbaşı çiçeği diye anılır, yurt dışında Noel çiçeği olarak bilinir. Noelden önce satışları 2 ye katlanmaktadır. Yılbaşı çiçeğinin üzerindeki çiçekler döküldükten sonra bakımına devam ederseniz her sene çiçek açmaya devam edecektir. En güzel kış çiçekleri seçenekleri arasında gösterilir. Etli, narin zarif ve göz alıcı pembe kırmızı renkleriyle dikkatleri üzerine toplar. Yaprakları yuvarlak dişli bir testereye benzetilir. Kaktüse de benzer görünüşü vardır. Eskiden Türkiye’de çok daha sık yetiştirilirdi satışı çok daha fazlaydı. Çiçeğimizin türü habitatı Schlumbergera’dır. Birden çok rengi ve türü bulunuyor. Yılbaşı çiçeğinizin çiçek vermesini istiyorsanız, yaz sonundan itibaren dışarıda tutmalısınız, tomurcuklar belirmeye başladığında çiçeğinizi içeriye alabilirsiniz. Aynı zamanda çiçeğinizin havadar, hava alan bir yerde durmasına dikkat edin yoksa bütün tomurcukları dökülmeye başlayabilir.

 

Yılbaşı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Yılbaşı çiçeği doğrudan güneşe maruz bırakılmamalıdır. Gün ışığını çok sever lakin direk güneşe maruz kaldığında kuruyabilir. Dolaylı olarak gün ışığı alırsa çok hızlı büyür. Gün ışığı aldığı yöne doğru çevrilmelidir. Bitkinin gün ışığı almayan kısımları dönüşümlü olarak güneşe çevrilmelidir ki bitkinin her kısmı büyüsün gelişsin. Yılbaşı bitkisi yeteri kadar gün ışığı ve su besinini alamazsa kararıp kurumaya başlar.

İlginizi Çekebilir:  Ananas Çiçeği Bakımı

 

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Yılbaşı Çiçeğinin su ihtiyacı mevsimsel olarak değişmektedir. Yazın haftada iki kere kış aylarında ise haftada bir kez sulanması yeterlidir. Su direk olarak toprağa değil saksının üstünden dökülmelidir Yılbaşı çiçeğinin yaprakları ıslanmış olmalıdır. Bu şekilde sulanan bitkinin toprağının hepsi ıslanmış olmalıdır. Çiçeğimizi akşamdan suladıysak sabah saksının dibinde su birikmiş ise o suyu dökmeliyiz. Fazla suyu alırsak bitkinin toprağında koku ve böceklerin oluşmasını engellemiş oluruz. Yılbaşı çiçeğinin sulanmasında altın kural bitki kurudukça su verilmesidir. Çiçeğin toprağının kuru olup olmadığı kontrol edilmeli, kuru ise su verilmelidir. Bu şekilde toprağını kendimize göre kontrol edip ihtiyacına göre su takviyesinde bulunabiliriz. Çiçeğimizi sularken mümkün olduğunca biriktirmiş olduğumuz yağmur suyunu kullanmalıyız.


 

Yılbaşı Çiçeği Nerede Yetişir?

Yılbaşı Çiçeği rüzgârdan hoşlanmaz, rüzgâr olmayan yerlerde tutulmalıdır. Rüzgâr çiçeğimizin yapraklarına zarar verip kırabilir, hava akımı çiçeğin köküne inerek bitkinin çürümesine sararmasına neden olabilir. Yılbaşı Çiçeğimizi eğer ofis iş yeri gibi yerlerde yetiştireceksek, masanın arkasında veya yarı gölge yarı aydınlık olan yerlere koyabiliriz.

 

Yılbaşı Çiçeği Nasıl Budanmalıdır?

Yılbaşı çiçeğimizin tekrar açması için, solan ve sararan yaprakları budanmalıdır. Yaprakların içinden hava akımının girmesine engel olmak için üzeri kapatılmalıdır.  Dikkatli olmakta fayda var çiçeğimize zarar verecek ısıda asla olmamalıdır.

 

Yılbaşı Çiçeğinin Toprağının Değişimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yılbaşı çiçeğinin toprak değişimi yılda bir kez yapılmaktadır. Toprağın en uygun değişim zamanı Nisan ayıdır. Toprak seçiminde ise dikkat etmemiz gereken nokta, seçeceğimiz toprağın cinsidir. Değiştireceğimiz toprak mutlaka humuslu ve lifli olmalıdır. Ek olarak bahçe toprağı da kullanabilirsiniz. Eğer çiçeğimizin saksısını da değiştiriyorsak bir önceki saksıdan bir numara büyük saksı seçilmeli ve çiçekler dışarıda kalacak şekilde küçük olmamalıdır.  Çiçek büyüdükçe ihtiyaç duydukça saksı değişimini yapmalıyız. Dikkatli olmamız gereken bir nokta daha vardır. Yılbaşı çiçeğimiz tomurcuklanmaya başladığında asla yerini değiştirmemeliyiz, yerini değiştirdiğimizde bize küsüp bütün tomurcuklarını dökmeye başlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ponsetya Çiçeği Bakımı

 

Yılbaşı Bitkisine Vitamin Desteği

Yılbaşı çiçeğimize vitamin takviyesi yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Çiçeğimiz o dönemde yeterince gelişmiş ve sağlıklıysa vitamin kullanmak zorunda değiliz. Çiçeğimizin bakımını yapmış budamasını tamamlamışsak, yaprakları kararmış solmuş ise vitamine ihtiyaç duyabiliriz. Çiçeğimizin çiçek açması için mağazalarda ve seralarda satılan çiçek vitaminlerini takviye olarak kullanabiliriz. Vitaminlerin çiçeğine göre kullanım dozu ve şekli değişebilmektedir. Genellikle 1 litre suya 1 kapak vitamin koyularak iyice karışması sağlanır. Bitkimiz bu karışım işe sulanabilir ihtiyacına göre 2 hafta ya da ayda bir bu işlem tekrarlanır. Çiçeğimize vitamin yerine destekleyici olarak gübre karışımları da verebiliriz. Yaprak çürüntüsü ve kili karıştırarak toprağına gübre olarak eklersek, daha vitaminli ve humuslu bir toprak elde etmiş oluruz. Bu karışım çiçeğimizin daha hızlı büyümesini ve yıpranmasını çürümesini engelleyecektir.

 

Yılbaşı Bitkisini Çoğaltabilir Miyiz?

Tabii ki çoğaltabiliriz. Yılbaşı bitkisinin köklerinden ayrılarak gerçekleşmektedir. Bitki kök kısımlarından koparılarak başka bir saksıya dikilmelidir. Diğer saksıya diktiğimiz kök olan Yılbaşı çiçeğimizi de düzenli sulamalı vitaminlerini eksik etmemeliyiz. Suyunu düzenli bir şekilde verdiğimizde ve ilk dikildiğinde toprağına destek olarak gübre kullanıldığında, çiçeğimiz kısa zaman içerisinde büyüyecek çiçek açmaya başlayacaktır.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05