Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Viresia Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 3 Eylül, 10:09'de eklendi

Viresia Çiçeği Bakımı

Kırmızı kılıç şeklinde ki çiçeği ve çiçeğin yapraklarının çiçeğin çevresinde açık yeşil ile koyu yeşil olarak şekillenmesi sayesinde oldukça dekoratif olması nedeniyle ve viresia çiçeği bakımı kolaylığı ile de oldukça tercih edilen bir çiçek çeşididir.

  Viresia Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 Viresia çiçeği bakımı konusunda ilk olarak, viresia çiçeğinin, doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği biliniyor olmalı ve aynı zamanda bolca gün ışığını seven viresia çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymakta olduğu da ve diğer ışık kaynaklarından yararlanabildiği de bilinmelidir. Ayrıca viresia çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilme ihtimalinin bulunması sebebiyle gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de viresia çiçeğinin, belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Eğer viresia çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Viresia Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Viresia çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında viresia çiçeğinizi sularken, Perşembe günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken viresia çiçeğinin, aynı günlerde ve aynı miktarlarda sulanıyor olmasının yanı sıra fazla sulamadan da kaçınmaktır. Bunun yanı sıra viresia çiçeğinizi sularken, kullanmakta olduğunuz su kabı ile ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Ayrıca viresia çiçeğinize döktüğünüz sulama suyu, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah saksının tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise viresia çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Yani viresia çiçeğinizin, bulunduğu saksının drenajının iyi yapılmış olmasıdır. Viresia çiçeğini, sulama konusunda ki temel kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Asplenium Çiçeği Bakımı

  Viresia Çiçeği Nerede Yetişir?

Viresia çiçeği de pek çok çiçek gibi hava akımına maruz kalabileceği yerlerden uzak tutulması gerekmekte ve kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar akımı, çiçeği sallayarak, viresia çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise viresia çiçeğinin, ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Viresia Çiçeği Nasıl Budanır?


Viresia çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus da çiçeği budamadır ve viresia çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Viresia çiçeğinizi budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilirsiniz.

  Viresia Çiçeği Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Viresia çiçeğiniz için toprak değişimi yapacaksanız, iki üç sene de bir kez olmak kaydıyla Nisan ayını ya da Mayıs ayını tercih etmelisiniz. Ayrıca viresia çiçeğinizin, toprak değişimi sırasında çiçeğinizin mevcut dikili bulunduğu saksının bir büyük boyunu tercih etmeniz doğru olacaktır.

  Viresia Çiçeğine Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Viresia çiçeğine vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta, viresia çiçeğinin ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak viresia çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

  Viresia Çiçeğine Neler Zarar Verir?


Hemen hemen her saksı çiçeğine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi viresia çiçeği için de bu tür zarar verici durumlar mevcuttur. Viresia çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca fazla hava akımına maruz kalması, hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması, çiçeğin bulunduğu yerde başka bir cisim ile temas etmesi, doğrudan güneş ışığına maruz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da viresia çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet viresia çiçeğiniz üzerinde bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak viresia çiçeğinizi kurtarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Nolina Çiçeği Bakımı

 Viresia Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Son derece zahmetsiz ve kolay bir yöntem olan köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılabilen viresia çiçeği, köklerinden ayrılarak küçük bir saksıya dikilir ve sulaması ile bakımına da sevam edilerek çoğaltılabilmektedir.

  Viresia Çiçeği Işığı Sever Mi?

Viresia çiçeği de pek çok saksı çiçeği gibi gün ışığını seven bir bitkidir ve şayet yaşam alanlarımız da çiçeği koyacağımız yer gün ışığından uzak kalıyor ise bu durumda çiçeğin yapraklarının dökülmesine sebep olacaktır. Viresia çiçeğinin, sağlıklı kalması ve çiçeklerinin açabilmesi için gün ışığına ihtiyacı vardır. Viresia çiçeğini, yaşam alanlarımız dahilinde koyduğumuz yer yeterince gün ışığı alamıyor ise üstten aydınlatıcılar ile destekleyerek yeterince ışık alması sağlanmalıdır. Karanlıkta kalan viresia çiçeği, yapraklarını dökmesinin yanı sıra solmalar ile sararmalar olmasına neden olur.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05