Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Teraryum Bakımı

Çiçek Bakımları 3 Eylül, 10:18'de eklendi

Teraryum Bakımı

  Teraryum Nasıl Yetiştirilir?

Teraryum, bitkiler için oluşturulmuş olan bir eko sistemdir ve kirli havadan etkilenmeyi de en aza indiren bir fanus sistemi içerisinde bulunan bitki yetiştiriciliği şekli olmakla birlikte yüksek bir görsel keyfe de sahiptir ve teraryum bakımı da aslında zor değildir. Teraryumlar, hoş dekoratif özelliklerinin yanı sıra nem ihtiyacı yüksek bitkiler için kullanılmakta olan küçük bir eko sistem örneğidir. Kapalı sistem ile açık sistem olarak hazırlanabilen teraryumlar, çoğunlukla kaktüs ve sukulent kullanılması ile bilinmekte ve toprağı ise hafif kumlu olarak yetiştirilmektedir.

  Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Teraryum bakımı konusunda öncelikle bilinmesi gereken, teraryumların da diğer pek çok bitki ve çiçek çeşidinde de olduğu gibi direk gün ışığını sevmemesidir. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı ara ara yönünü değiştirerek bu eğilim engellenebilmektedir. Teraryumların az ışık alması halinde yeteri kadar beslenemeyecek ve bunun sonucu olarak da yaprakların da solma ve kararma meydana gelebilecektir.

  Teraryum Nasıl Sulanmalıdır?

Kış aylarında hafta da bir kez sulanması gereken teraryumlar, yaz aylarında ise hafta da iki kere üstten sulanmalıdır. Kış aylarında Pazartesi günleri sulanması tercih edilebilirken, yaz aylarında ise Pazartesi ve Perşembe günleri teraryumların sulanması tercih edilebilir. Teraryumların sulaması esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Eğer teraryumunuzu akşamdan suladıysanız, sabahları da altında bulunan tabakta biriken su var ise dökülmesi gereklidir. Bu sayede de bitkinizin, dibinde haşere ve koku oluşumuna engel olabilirsiniz. Teraryumlarınızı sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprağın kurudukça sulanmasının gerektiğidir. Toprağın  yeterince kuru olup olmadığını ise parmağınızı batırarak anlayabilir ve şayet toprak ıslak ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz.

  Teraryumlar Nerede Yetişir?

Rüzgar akımının olduğu yerlerden uzak tutulması gereken Teraryumların rüzgara maruz kalması durumunda çiçek sallanacak ve bu yüzden de bitkinin sapında oynamalar ile köküne de hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise çiçeğin ömrünü azaltacak ve ayrıca çiçeklerinde solmalara ve yapraklarında sararmalara neden olacaktır. Teraryumlar, pencere ve kapı ağzı gibi açılan ve rüzgar alabilen yerlerden kesinlikle uzak tutulmalıdır.

  Teraryum Nasıl Budanır?

Uzun bir süre kalabilen bir bitki olan teraryum, dalların üzerinde bulunan çiçeklerin solarak geçmesinin ardından, bitkinin bir daha tekrar çiçek açabilmesi adına solan çiçekleri ile yapraklarının kesilerek budanması  gerekmektedir. Çiçeğin kesilerek budanan yerlerine ise hava akımının girmesini önlemek amacıyla yakıcı olmayan yapışkanlar, mum ya da soğuk silikon kullanılarak kapatılması gerekmektedir.

  Teraryum Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Teraryumların toprak değişimi Nisan aylarında yapılmak suretiyle beş ile altı yılda bir yapılmalıdır. Teraryumların toprak değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken nokta ise,değiştirmesi istenen çiçeğin saksısının, en çok bir numara büyüğüne dikilmesi gerektiğidir.

  Teraryum İçin Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Teraryumlar için şayet çiçekleri ve yaprakları sağlıklı durumda ise vitamin kullanmaya gerek yoktur. Ancak çiçekleri solmuş ve budaması yapılmış ise bu dönemler de bitkinin hem gelişmesi hem de çiçek açabilmesi için mağazalar da ve seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlarinden temin edilerek, kullanma talimatına uygun bir şekilde bitkinize besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

  Teraryum’a Neler Zarar Verir?

Pek çok bitki ve çiçek de olduğu gibi teraryuma da zarar veren durumlar mevcuttur. Ancak bu zarar verici durumların önüne geçilmesi de mümkündür. Bitkinin aşırı derecede fazla sulanmasının zarar verici olacağı gibi toprağın yetersiz ve kalitesiz olması da zarar vericidir. Aynı zamanda hastalanmış olan bir bitki ya da çiçeğe yakın olması da zarar verici olabileceği gibi bitkinin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun deliklerden çıkamaması da zarar verici bir durumdur. Ayrıca bitkinin yapraklarında oluşan, sinek, mantar, hastalıklar, solucan ya da yapışkan pamuksu hastalıklar da bitkiye zarar vereceğinden dolayı bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde ziraat ilaçları satan bir firmadan, bitkinizin toprağından bir miktar ya da bir adet yaprağını götürerek, bitkinizde oluşan hastalığa uygun bir ilaç temin edip,  bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız halinde bitkiniz düzelecektir.

  Teraryum Işığı Sever Mi?

Dekoratif güzellikleri sayesinde yaşam alanlarımız da bulunmasını tercih edeceğimiz teraryumlar için gün ışığı alan bir noktayı tercih etmeliyiz. Şayet koyacağımız nokta, gün ışığından uzak ise, bu durum bitkinin çiçeklerinin açmamasına, sağlıklı kalamamasına ve yapraklarının da dökülmesine sebep olacaktır. Bu sebeple de şayet doğal olarak gün ışığı alabilen bir yere koyamıyorsak, ışık alabilmesi için üstünden aydınlatıcılar ile desteklenmelidir. Saksı çiçeklerinin pek çok çeşidi gün ışığını sever ama gün ışığı alabilen yerlere konulamaması halinde mutlaka aydınlatıcılar ile desteklenmelidir.

  Teraryum Nasıl Çoğaltılır?

Teraryum çoğaltma yöntemi ise bitkinin, köklerinden ayrılması yöntemi ile çoğaltılabilmekte ve bitki köklerinden ayrılarak, küçük bir saksıya dikilip sulanarak, bakımına devam edilmelidir.

Teraryum Nedir?

Teraryum birbirinden şık üretilmiş cam veya dekoratif ürünlerin içerisine sukulent tarzı ufak bitkilerin ve süs eşyalarının birbirine kombin edilerek dikildiği ürünlere teraryum denir. Teraryum çiçekciler bu sıralar popüler ürünlerindendir. Bakımının oldukça kolay olması ve fiyatının uygun olduğu için çiçekcilerin bir numaralı gelir kaynağıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05