Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Spatifilyum Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 3 Eylül, 10:37'de eklendi

Spatifilyum Çiçeği Bakımı

  Spatifilyum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Ofis, ev ve iş yeri gibi yaşam alanlarımız olan mekanları renklendirmek ve canlandırmak amacıyla pek çok çiçek çeşidi bulunmakta ama şayet tercihiniz sadelik ve saflıktan yana ise güzel ve beyaz çiçekleri ile spatifilyum saksı çiçeğini tercih etmenizin yerinde olacağı gibi spatifilyum çiçeği bakımı da sanıldığı kadar zor değildir. Beyaz ve güzel çiçeklere sahip olan spatifilyum saksı çiçeğinin boyları, kırk santimetre ile yüz santimetre arasında değişmekte ve bol ışık sevmektedir. Ancak her ne kadar bol ışık seviyor olsa da spatifilyum saksı çiçeğinin direk güneş ışığına maruz bırakılmaması gerekmektedir. Ayrıca, spatifilyum saksı çiçeği, gün ışığını aldığı yöne doğru eğilim göstermekte ve bu durumun önüne geçebilmek için hafta da bir kez çiçeğin ışık alan yönünü değiştirmek yeterli olacaktır. Spatifilyum saksı çiçeğini, yaz aylarında hava sıcaklığının artmasına bağlı olarak düzenli bir şekilde hafta da iki kez sulamak gerekirken, kış aylarında ise yüksek sıcaklıklar olmaması nedeniyle hafta da bir kez sulamak yeterli olacaktır. Spatifilyum saksı  çiçeği, pencere ve kapı önü gibi rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlere koymaktan da kaçınmak gerekmektedir. Şayet rüzgar akımına maruz kalırsa spatifilyum saksı çiçeği yapraklarını dökecektir. Bir diğer önemli husus da çiçeğin sulaması esnasında kullanılan ölçek ile su kabının değiştirilmemesi gerektiği ve sulamada kullanılacak olan suyun da oda sıcaklığında olmasıdır.

  Spatifilyum Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Spatifilyum çiçeği bakımı konusunda ilk olarak doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Gün ışığını seven spatifilyum saksı çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı hafta da bir çiçeğin ışık alan yönü değiştirilmelidir. Bu sayede çiçeğin tek bir yana doğru olan eğilimi engellenebilir. Şayet spatifilyum saksı çiçeğiniz az ışık alırsa, bu durumda çiçeklerinde kararma ve solma meydana gelebilecektir.

  Spatifilyum Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Spatifilyum saksı çiçeği, kış aylarında hava sıcaklıkları yüksek olmadığı için hafta da bir kez sulanması yeterli olabileceği gibi, yaz aylarında ise yüksek hava sıcaklıkları olduğu için hafta da iki kez sulanmalıdır.Kış aylarında Pazartesi günleri üstten sulanması tercih edilebilirken, yaz aylarında ise Pazartesi ve Perşembe günleri spatifilyum saksı çiçeğinin üstten sulanması tercih edilebilir. Spatifilyum saksı çiçeğinin sulanması esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Eğer spatifilyum saksı çiçeğinizi akşamdan suladıysanız, sabahları da altında bulunan tabakta biriken su var ise dökülmesi gereklidir. Bu sayede de bitkinizin, dibinde haşere ve koku oluşumuna engel olabilirsiniz. Spatifilyum saksı çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprağın kurudukça sulanmasının gerektiğidir. Toprağın  yeterince kuru olup olmadığını ise parmağınızı batırarak anlayabilir ve şayet toprak ıslak ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz.

  Spatifilyum Saksı Çiçeği Nerede Yetişir?

Pek çok saksı çiçeğinde de olduğu gibi spatifilyum saksı çiçeği de doğrudan rüzgar akımına maruz kalan yerlerden uzak tutulmalıdır. Spatifilyum saksı çiçeğinin rüzgar akımına maruz kalması durumunda bitkinin sapında oynamalar olacağı için toprağın köküne hava akımının girmesine sebebiyet verecektir. Hava akımının toprakta bulunan köklere ulaşması ise, çiçeklerde solmalara neden olabileceği gibi yapraklarda da sararmalara sebep olabilecektir. Bu sebeple de spatifilyum saksı çiçeğinizi pencere ve kapı ağzı gibi açılarak, rüzgar alan yerlere mutlak bir suretle koymamalısınız.

  Spatifilyum Çiçeği Nasıl Budanır?

Uzun süre kalabilen bir bitki olan spatifilyum çiçeği, dalları üzerinde bulunan çiçeklerin solarak düşmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi açısından solan çiçekler ve yapraklar kesilerek budanmalıdır. Spatifilyum çiçeğinin kesilerek budanan kısımları ise içerisine hava akımı girmemesi için kapatılması gerektiğinden dolayı bu kısımları kapatmak için de yakıcı olmayan yapışkanlar, soğuk silikon veya mum kullanılarak kapatılmalıdır.

  Spatifilyum Çiçeği Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Spatifilyum saksı çiçeği için toprak değişimi yapılması gerekiyor ise Nisan ve Mayıs ayları tercih edilmelidir. Spatifilyum saksı çiçeğinin toprak değişimi konusunda dikkat edilecek ise, toprağı değiştirilecek olan saksının bir boy büyüğüne dikilmesi gerektiğidir.

  Spatifilyum Çiçeği İçin Vitamin Kullanımı Gerekli Midir?

Spatifilyum çiçeği için şayet çiçekleri ve yaprakları sağlıklı durumda ise bu dönemde vitamin kullanmaya gerek yoktur. Ancak çiçekleri solmuş ve budaması yapılmış ise bu dönemler de bitkinin hem gelişmesi hem de çiçek açabilmesi için mağazalar da ve seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlarinden temin edilerek, kullanma talimatına uygun bir şekilde bitkinize besin desteği olarak kullanabilirsiniz. Çoğunlukla kullanılan bu besin taksiyeleri ise bir litre su içerisine bir kapak olacak şekilde dökülerek, sürekli olarak sulamada kullanılan ölçek şeklinde verilmeli ve ayda bir ya da on beş günde bir şeklinde uygulanabilmektedir.

  Spatifilyum Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Spatifilyum çiçeğini çoğaltmak için bitkinin köklerinden ayırma yöntemi kullanılabilmektedir. Bitkinin kökünden çıkarak üst kısımlara doğru uzanan ince kısımlar, bitkiye benzeyen yeni bitkiler oluşturmaktadır. Spatifilyum çiçeğini çoğaltmak için bu kök kısmından çıkan yeni bitkileri alarak, küçük bir saksıya dikebilir ve bu sayede de yeni spatifilyum çiçekleri oluşturabilirsiniz.

  Spatifilyum Çiçeği Işığı  Sever Mi?

Doğal ve beyaz çiçeklerinin güzellikleri sayesinde yaşam alanlarımız da bulunmasını tercih edeceğimiz spatifilyum çiçeği, bulunduğu ortama sadelik ve saflık kazandırmakta ve çiçeğin gelişip çiçek açabilmesi için gün ışığı alan bir noktayı tercih etmeliyiz. Şayet koyacağımız nokta, gün ışığından uzak ise, bu durum bitkinin çiçeklerinin açmamasına, sağlıklı kalamamasına ve yapraklarının da dökülmesine sebep olacaktır. Bu sebeple de şayet doğal olarak gün ışığı alabilen bir yere koyamıyorsak, ışık alabilmesi için üstünden aydınlatıcılar ile desteklenmelidir. Saksı çiçeklerinin pek çok çeşidi gün ışığını sever ama gün ışığı alabilen yerlere konulamaması halinde mutlaka aydınlatıcılar ile desteklenmelidir.

  Spatifilyum Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Pek çok bitki ve çiçek de olduğu gibi spatifilyum çiçeğine de zarar veren durumlar ve yanlış uygulamar mevcuttur. Fakat bu zarar verici durumların ve yanlış uygulamaların düzeltilmesi ile önüne geçilmesi de mümkündür. Spatifilyum saksı çiçeğinin aşırı derecede fazla sulanmasının zarar verici olacağı gibi toprağın yetersiz ve kalitesiz olması da zarar vericidir. Aynı zamanda hastalanmış olan bir bitki ya da çiçeğe yakın olması da zarar verici olabileceği gibi bitkinin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun deliklerden çıkamaması da zarar verici bir durumdur. Ayrıca spatifilyum saksı çiçeğinin yapraklarında oluşan, sinek, mantar, hastalıklar, solucan ya da yapışkan pamuksu hastalıklar da bitkiye zarar vereceğinden dolayı bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde ziraat ilaçları satan bir firmadan, bitkinizin toprağından bir miktar ya da bir adet yaprağını götürerek, bitkinizde oluşan hastalığa uygun bir ilaç temin edip,  bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız halinde bitkiniz düzelecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05