Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 3 Eylül, 10:45'de eklendi

Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı

  Sipityum Orkide Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

İş yeri, ofis ve evlerimizi süslemesiyle bilinen, oldukça narin ve güzel bir bitki olan Sipityum Orkide çiçeği bakımı öncesinde bilinmesi gereken, bu çiçeğin dayanıklı ve uzun ömürlü olduğudur. Bulundukları ortamlara rengarenk ve güzel çiçekleri ile renk ve ayrı bir hava katan sipityum orkide çiçeğinin, pek çok rengi bulunmakta ve çiçek severlerin en çok tercih ettikleri çiçek çeşididir.

  Sipityum Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 Sipityum orkide çiçeği bakımı konusunda öncelikle, bu çiçeğin direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven sipityum orkide çiçeğinin hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca sipityum orkide çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet sipityum orkide çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Sipityum Orkide Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Sipityum orkide çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında sipityum orkide çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Sipityum orkide çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

  Sipityum Orkide Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabilen yerlerden uzak tutulması gereken sipityum orkide çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar, çiçeği sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise çiçeğin ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Sipityum Orkide Çiçeği Nasıl Budanır?

Sipityum orkide çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus da çiçeği budamadır ve bu çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Sipityum orkide çiçeğinizi budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

  Sipityum Orkide Çiçeği Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Sipityum orkide çiçeğinde toprak değişimi olmamaktadır. Ancak saksıda bulunan toprağın azalması durumunda çiçekçiler de ya da seralarda bulunan orkide toprağı ilave edilebilmektedir.

  Sipityum Orkide Çiçeğine Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Sipityum orkide çiçeğine vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak sipityum orkide çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

  Sipityum Orkide Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi sipityum orkide çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Sipityum orkide çiçeğinin fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da sipityum orkide çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 Sipityum Orkide Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Sipityum orkide çiçeği, vazoda çimlendirme ve suda köklendirme olarak iki şekilde çoğaltılabilir. Sipityum orkide çiçeğini vazoda çimlendirerek çoğaltma yöntemi için çiçeğin gövdesinden ayrılan bitki vazoda suya konularak çimlendirilir ve bitkinin çimlenmesinin ardından da küçük bir saksıya dikilerek bakımına ve sulamasına devam edilerek, yeni bir bitki oluşturulabilir.

  Sipityum Orkide Çiçeği Işığı Sever Mi?

Sipityum orkide çiçeği gün ışığını seven bir bitkidir ve şayet yaşam alanlarımız da çiçeği koyacağımız yer gün ışığından uzak kalıyor ise bu durumda çiçeğin yapraklarının dökülmesine sebep olacaktır. Sipityum orkide çiçeğinin, sağlıklı kalması ve çiçeklerinin açabilmesi için gün ışığına ihtiyacı vardır. Çiçeği yaşam alanlarımız dahilinde koyduğumuz yer yeterince gün ışığı alamıyor ise üstten aydınlatıcılar ile destekleyerek yeterince ışık alması sağlanmalıdır. Karanlıkta kalan sipityum orkide çiçeği, yapraklarını dökmesinin yanı sıra solmalar ile sararmalar olmasına neden olur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05