Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Singonyum Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 10:30'de eklendi

Singonyum Çiçeği Bakımı

Her ortama ayak uydurabilen ve bulunduğu her ortamı sarmaşığa benzeyen yaprakları sayesinde renklendirerek, dikkatleri üzerine çeken singonyum çiçeği bakımı da oldukça kolaydır. Bulunduğu ortama hoş bir hava katan singonyum saksı çiçeğinin, boyları çok fazla uzamaz ve elli santimetre ile yüz santimetre arasında boyları değişmektedir. Pek çok saksı bitkisinde de olduğu gibi singonyum saksı çiçeği de, fazla sulanmamalı, hava akımına maruz kalmamalı ve sulama ölçeği de değiştirilmemelidir.

  Singonyum Saksı Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

 Singonyum çiçeği bakımı konusunda öncelikle, bu çiçeğin direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven singonyum saksı çiçeğinin hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca singonyum saksı çiçeği de, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet singonyum saksı çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Singonyum Saksı Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Singonyum saksı çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında singonyum saksı çiçeğinizi sularken, Perşembe günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise singonyum saksı çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Singonyum saksı çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

  Singonyum Saksı Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlerden olan kapı önü ve pencere gibi yerlerden uzak tutulması gereken singonyum saksı çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar akımı, singonyum saksı çiçeğini sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise singonyum saksı çiçeğin ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Singonyum Saksı Çiçeği Nasıl Budanır?

Singonyum çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir önemli nokta da çiçeği budamadır ve singonyum çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Singonyum saksı çiçeğinizi, budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

  Singonyum Saksı Çiçeğinin Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Singonyum saksı çiçeğinde toprak değişimi yapmak için, yılda bir ve Nisan aylarını tercih etmek doğru bir tercih olacaktır. Singonyum saksı çiçeğinizin toprak değişimi esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprak değişimi yapmakta olduğunuz saksının çok büyük ya da çok küçük olmamasıdır. Singonyum çiçeğiniz için hali hazırda kullanmakta olduğunuz saksının, bir boy büyüğünü tercih ederek toprak değişimi yapmanız uygun olacaktır.

  Singonyum Saksı Çiçeğine Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Singonyum saksı çiçeğine yılda en an bir kez vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak singonyum saksı çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

  Singonyum Saksı Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi singonyum saksı çiçeği için de, bu tür durumlar mevcuttur. Singonyum saksı çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar verebileceğiden dolayı drenaj deliği kontrol edilmelidir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, hava akımına maruz kalması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da singonyum saksı çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet singonyum çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05