Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Siklamen Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 10:42'de eklendi

Siklamen Çiçeği Bakımı

  Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Çok sevilen rengi ve sahip olduğu mis gibi kokusu ile her sene havanın serinlemesi ile birlikte yavaş yavaş açmaya başlayan siklamen çiçeği bakımı için yalnızca bir kaç ipucunu biliyor olmanız yeterli olacaktır. Kış aylarının soğuklarında içinizi siklamen çiçeğinin renkleri ile ısıtmak istiyorsanız siklamen çiçeğinin, özellikle kış aylarında çeşitli renkleri ile etrafta çoğalmaya başladığını ve bu narin çiçeğin, soğuk günlerde süs bitkisi olarak en çok tercih edilen çiçek olduğunu bilmelisiniz. Siklamen çiçeğinin halk arasında bilinen diğer isimleri ise mormillik, tavşankulağı ve buhurumeryem’dir. Siklamen çiçeğinin genel yaşam alanları ise kayalıklar ile orman açıklıkları olup, bu çiçeğin yirmi üç adet ana türü bulunmaktadır. İran menekşesi olarak Avrupa’da adlandırılan siklamen çiçeğinin, yıllar önce bizde buhurumeryem adının verilmiş olmasının sebebi ise olağanüstü güzel kokusudur. Ayrıca halk arasında siklamen, renk ismi olarak da kullanılmakta ve boyları da beş santimetre ile on santimetre arasında değişmektedir.

  Siklamen Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Siklamen çiçeği bakımı konusunda öncelikle çiçeğin, direk olarak gün ışığına maruz kalmaması gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca gün ışığını aldığı yöne doğru eğilim yaşayacağı için belirli aralıklar ile çiçeğin, gün ışığı alan yönü değiştirilmelidir. Bu sayede siklamen çiçeğinin tek yöne eğilimi engellenmiş olacaktır. Bunun yanı sıra siklamen çiçeğinin az ışık alması durumunda yeteri kadar beslenemez ve çiçeklerinde kararma ile solmalar meydana gelebilmektedir.

  Siklamen Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Yılın her dönemin de siklamen çiçeğinin, bir evresi ile karşılaşmak mümkündür ve siklamen çiçeği, soğuk havayı sevdiği için kış ve sonbahar aylarında çiçek açmaktadır. Tüm bu süreç içerisinde sürekli olarak ya da belirli aralıklar ile çiçeklenebilen siklamen çiçeği, Eylül sonu ile Nisan ayı başı siklamen çiçeğinin çiçek vermeye başladığı dönemlerdir. Yaz mevsiminin hissedilmeye başladığı Nisan ayı sonunda ise siklamen çiçeği için dinlenme dönemi başlamakta yani havaların ısınması demek, siklamen çiçeği için yaşamsal faaliyetlere ara vermek demektir. Yaz mevsiminin sonlarına doğru yeniden filizlenmeye başlayan siklamen çiçeği, sohbahar mevsiminde ise çiçek verme döngüsüne girer. Çiçekçiler de satılmakta olan siklamen çiçeğinin ise farklı bir alışkanlığı vardır ve bu çiçekler he zaman yaz mevsimi döneminde dinlenme evresi yaşamamaktadır. Fakat, siklamen çiçeklerinin türlerine göre hiç değişmeyen özellikleri ise esintiyi ve ferah havayı seviyor olmalarıdır. Siklamen çiçeğinin değişik renkleri olmakla birlikte çoğunlukla mor, kırmızı, beyaz ve pembe açıyor olsa da krem rengi ve eflatun rengi açtığı da görülmektedir.

  Siklamen Çiçeği İçin İdeal Hava Isısı Nedir?

Siklamen çiçeğinin, türüne göre soğuğa dayanma seviyesi de değişmektedir ve bazı türleri sıfırın altında bulunan bir kaç derecey dahi dayanamazken, bazı türlerinin ise otuz dereceyi dahi kaldırabildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra siklamen çiçeğinin, aşırı dona karşı da uyumlu olduğu bilinmektedir. Ancak bu çiçeğin, soğuk hava karşı olan dayanıklıkları eksi yedi ile eksi on derece arasında değişmekte ve çok soğuk havalarda siklamen çiçeğinin, tomurlukları ile yaprakları zarar görmediği gibi sadece açmış olan çiçekler etkilenmektedir.

  Siklamen Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Siklamen çiçeğinin, sulanması sırasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Eğer Siklamen çiçeğinizi akşamdan suladıysanız, sabahları da altında bulunan tabakta biriken su var ise dökülmesi gereklidir. Bu sayede de siklamen çiçeğinizin, dibinde haşere ve koku oluşumuna engel olabilirsiniz. Siklamen çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprağın kurudukça sulanmasının gerektiğidir. Toprağın  yeterince kuru olup olmadığını ise parmağınızı batırarak anlayabilir ve şayet toprak ıslak ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz. Siklamen çiçeğinizi her sulamanız esnasında aynı miktarda sulamanızın önemli olması kadar çiçeğinizin, her bölümünün sudan faydalandığından emin olmanız da önemlidir. Bu yüzden çiçeğinize sulama işlemi yaparken, çiçeğinizin etrafının 360 derece ıslanmış olması önemlidir. Ayrıca sulama yapacağınız günler için haftanın aynı günlerini seçmelisiniz. Siklamen çiçeğinin, aşırı sulu bir toprağı sevmediği de unutulmamalı ve sulama işlemi bu durum gözetilerek yapılmalıdır.

  Siklamen Çiçeğinin Yetişme Koşulları Nelerdir?

Siklamen çiçeği, serin ortamları ve aydınlık ortamları sevdiği için ferah ve bol temiz havaya ihtiyaç duymakta, bu sebeple de diğer çiçeklerden uzak bir konuma yerleştirilmelidir. Siklamen çiçeği, süs bitkisi olarak düşünüldüğünde çoğunlukla parlarda, bahçelerde ve balkonlar da yetiştirilmesi tercih edilmelidir. Ev ortamının hava koşulları siklamen çiçeği yeitştirmek için zorlayıcı olabilmekte ama istenirse ev ortamında haftanın bazı günleri bir kaç saatliğine muhafaza edilebilmektedir. Şayet evinizi sürekli ve düzenli bir şekilde havalandırıyorsanız ve evinizde sıklıkla hava akımı sağlayabiliyorsanız, siklamen çiçeğini evde yetiştirmek için bir şansınız var demektir. Siklamen çiçeği için en uygun ortam koşulları, doğrudan güneş almayan, yarı ışığın ve yarı gölgenin olduğu bir ortamdır ve çiçeğinizi esintili ve bol güneş alan bir köşe oluşturabilirsiniz. Soğanlı bir bitki olan siklamen çiçeği, kuruma süreci başladığında ise, saksısından hiç çıkarmadan karanlık ve serin bir köşede muhafaza etmeniz doğru olacaktır. Siklamen çiçeğinin, kuruma sürecine girdiğini, yapraklarının sarmaya başlamasından anlayabilir ve bu durumu da çoğunlukla Haziran ayında gözlemleyebilirsiniz. Siklamen çiçeği, bu şekilde çiçeklenme dönemi olan sonbahar ayları yaklaşana kadar ve ilk filizlenmeler görülene kadar kuru tutulmalı ve sararan ve kuruyan yaprakları da mutlaka temizlenmelidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05