Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Şeflera Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 3 Eylül, 10:28'de eklendi

Şeflera Çiçeği Bakımı

Şeflera çiçeği en çok sevilen saksı çiçekleri arasında yer almaktadır. Ev ve ofis ortamına renk ve farklılık katan, aslında sadece yeşilin tonlarında oluşan, fakat ferahlık veren bir saksı çiçeğidir. Şeflera çiçeklerinin boyları 70cm ile 130cm arası değişkenlik göstermektedir. Şeflera çiçekleri de bol ışığı seven saksı çiçeklerinden bir tanesidir, fakat her çiçekte olduğu gibi direkt olarak gün ışığı görmesinden uzak tutulması gerekmektedir. Şeflera çiçek bakımı çok zor olmayan, fakat yine de biraz daha özen gösterilmesi gereken bir çiçek türüdür. Çiçek ışık aldığı yöne doğru eğildiğinden, haftada bir defa ışık görmeyen tarafın ışığa doğru çevrilmesi gerekmektedir. Rüzgara maruz kalacak bir yerde kesinlikle tutulmamalıdır, aksi takdirde yapraklar çok hızlı bir şekilde dökülür ve çiçek ölür.

 

Birçok çiçekte olduğu gibi, Şeflera çiçeklerini kış aylarında haftada bir defa ve yaz aylarında ise, havanın sıcak olmasından dolayı haftada 2 defa en fazla sulanması gerekmektedir. Sulama işlemi yapıldıktan sonra, saksının altında bulunan kapta biriken suların dökülmesi gerekiyor ki, kapta biriken sudan dolayı böcekler birikip koku yayılmaya başlamasın. Sulamanın önemli olan noktası aslında, toprağın sürekli nemli ve ıslak kalmasıdır. Sulama yapmadan önce toprağın nemli olup olmadığına dikkat edin. Eğer toprak nemliyse veya parmağınızı batırdığınızda parmağınız ıslanıyorsa, hemen sulamanıza gerek yok. Birkaç gün geçtikten sonra sulayabilirsiniz. Çiçeğin her ne kadar sulanması gerekiyor olsa bile, çok fazla su vermekte, az sulanmak kadar zarar verebilmektedir.

 

Şeflera Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Şeflera çiçekleri gün ışığı ile beslenmektedir, dolayısıyla çok az gün ışığı görürse yeteri kadar beslenemez ve haliyle zayıf kalır, hatta bir süre sonra yaprakları solmaya başlar. Şeflera çiçeğinin mutlaka ışık görmesi gerekiyor, fakat direkt olarak ışığa maruz kalmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Şeflera çiçeklerinin haftada bir veya iki defa sulanmaları gerekiyor ve o da sadece gerçekten ihtiyacı varsa. Bu sebeple sulamayı yapmadan önce mutlaka saksıdaki toprağı kontrol etmeniz gerekmektedir. Şeflera çiçek bakımı zor değil, fakat bakımını yapmadığınız sürece çok kolay bir şekilde solacak bir çiçektir. Çiçeği evinize veya ofisinize yerleştirirken, rüzgâr akımının çok fazla olmadığı bir yere koymanız gerekmektedir. Rüzgâra maruz kaldığı zaman, çiçeğin kökleri sallanacaktır, yapraklar hızlı bir şekilde solacak ve çiçeğin anında ölmesine sebep olacaktır.

 

Şeflera çiçeği birçok çiçek gibi saksı çiçeği olduğu için bakımı kolay, fakat dikkat edilmediği sürece çok fazla dayanmayacak çiçeklerdir. Sanmayın ki bakımını yapmadan, solduktan sonra budarsanız çiçek tekrar canlanacak. Çiçek herhangi bir şekilde gün ışığı almazsa ve sulanmazsa, hatta toprağa kontrol edilmezse, istediğiniz kadar solduktan sonra bakımını yapın, çiçeğin tekrar canlanmasını sağlayamazsınız. Her saksı çiçeğinde olduğu gibi, dallarındaki çiçekleri solduktan sonra, budadığınızda ve ekstra olan yaprakları ve dalları kesildiğinde, çiçeğin tekrardan sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz, fakat bütün bu işlemleri en doğru şekilde yapmanız gerekmektedir. Hiç bakımını yapmadan biranda bakımını yapmaya başlasanız bile, çiçek tekrar canlanmayacaktır. Eğer çiçeğin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ve yeni Şeflera çiçeklerine sahip olmak istiyorsanız, güzel bir şekilde bakımını yapmanız gerekmektedir.

 

Şeflera Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Birçok kişi genelde iyice sulandığı zaman çiçeklerin canlı kalacağını düşünürler, fakat özellikle saksı çiçeklerinde sulama miktarına ve yöntemine dikkat etmezseniz, sulama işleminde bile çiçeğe zarar vermeye neden olursunuz. Şeflera çiçeğini sularken öncelikle toprağın ne kadar kuru olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Eğer toprak nemli ve parmaklarınız ıslanıyorsa, çiçeği sulamanıza gerek yok. Birkaç gün daha bekleyebilirsiniz. Şeflera çiçeğinin bakımı zor değildir, fakat bir şeyleri aşırı bir derece fazla yaparsanız, her ne kadar bakımı kolay bir çiçek olsa bile, çiçeğe zarar vermiş olursunuz. Eğer hastalıklı çiçeklerin veya bitkilerin yanına, Şeflera çiçeğinizi yerleştirirseniz, çiçeğiniz de hastalığı kapabilir ve haliyle solup ölmesine neden olabilirsiniz. Şeflera çiçek bakımı için sadece biraz özen her şeyi tamamlayacaktır.

 

Şeflera çiçekleri bir saksı çiçeği olduğundan, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Delikler kapalı olursa veya tıkalı olursa, çiçek ne hava alabilir, nede sulandığı zaman ekstra su dışarıya çıkabilir ve haliyle çiçek köklerinin boğulmasına ve toprağın çok fazla ıslak olmasına, dolayısıyla da çamura dönüşmesine neden olacaktır. Saksı çiçeklerinin bakımı her ne kadar kolay olsa bile, dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Bu sebeple eğer Şeflera çiçeği ve benzeri saksı çiçekleri yetiştirecekseniz, gerçekten bakabileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Yoksa ki çiçeğe sahip olduğunuz birkaç gün bakıp sonra unutursanız, unuttuğunuz andan itibaren çiçek solmaya başlayacaktır. Her canlıda olduğu gibi, bitki ve çiçeklerinde bakıma ihtiyaçları vardır.

 

Sizde Şeflera çiçeğine sahipseniz veya sahip olmak istiyorsanız, önce bakımı ile ilgili araştırma yapın, ondan sonra karar verin. Aldıktan sonra bakamayacağım deyip te balkona veya salona koyup öylece kalırsa, çiçek sadece solup ölecektir ve hem çiçeğe, hem de paranıza yazık olacaktır. Ancak bakımını yapabilecekseniz alın. Şeflera çiçek bakımı zor değil, fakat bakıma illa ki ihtiyacı var. Sonuçta kendi kendini sulayamıyor veya kendi kendine bakım yapamıyor. Bu sebeple eğer çiçeği unutmadan her gün kontrol edebilecekseniz, haftada gerektiği zaman 1 defa ve gerektiğinde 2 defa sulamasını yapabilecekseniz, yaprak ve toprak bakımlarını yapabilecekseniz alın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05