Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Sardunya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 10:48'de eklendi

Sardunya Çiçeği Bakımı

 Sardunya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sardunyalar rengârenk ve ortamı renklendiren ve ferahlatan saksı çiçekleridir. Doğada birçok farklı renklerde Sardunyalar bulabilirsiniz. Sardunyalar gerçekten evinize ve ofisinize farklı bir renk katacak, bulunduğunuz ortama hayat verecektir. Sardunya çiçek bakımı ile ilgili burada kısaca bahsedeceğiz. Çok zahmetli bir çiçek olmayıp doğru bakımı yaptığınız sürece uzun yıllar evinizde veya ofisinizde size eşlik edecektir. Sardunyaları büyütebilmek için öncelikle iyi gün ışığı alan bir odaya yerleştirmeniz gerekmektedir, fakat dikkat edin ki direkt olarak gün ışığına maruz kalmasın. Gün ışığına direkt olarak maruz kaldığında maalesef çok hızlı bir şekilde solup sararacaktır ve nihayetinde ölecektir. Sardunyalar gerçekten çok güzel renkleri ve görüntüsü olan çiçeklerdir.

 

Sardunyaların büyümeleri için yeteri kadar ışık almaları gerekiyor, fakat bulunduğu ortamda bazen bir kısmı ışık alıp bir kısmı ışık almayabilmektedir. Böyle bir durumda, ışık almayan tarafı haftada bir defa olmak üzere, ışığa doğru çevirerek yardımcı olabilirsiniz. Böylece çiçeğin her tarafı eşit olarak ışık almış olacaktır. Sardunyaların bakımı gerçekten çok kolaydır. Sadece günlük veya birkaç güne bir birkaç dakikanızı ona ayırıp basit bakımlarını yaptığınız sürece, sıkıntı yaşamadan bir Sardunya’ya sahip olabilirsiniz. Sardunyalar aynı zamanda güzel hediyelik çiçeklerdir. Birçok kadın Sardunya’yı hediye olarak almayı da sever. İnternet üzerinden farklı Sardunya renklerini görebilirsiniz. Mutlaka seveceğiniz bir Sardunya olacaktır. Bakımı için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar aşağıda yer almaktadır.

 

Sardunya Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Sardunyalara bakarken sulama işlemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Sardunyaları çok fazla sularsanız, çok kısa bir sürede yok edersiniz. Yaprakları ve çiçekleri kuruyup ölürler. Bunun için de düzenli olarak sulamanız gerekiyor. Düzenli sulama için örneğin kış aylarında haftada 1 defa ve yaz aylarında haftada 2 defa sulamanız yeterli olacaktır, fakat sulamayı yapmadan önce mutlaka toprağı kontrol edin. Eğer toprak nemliyse ve parmağınızı bastırdığınızda parmağınız ıslanıyorsa, hemen sulamanıza gerek yok. Birkaç gün daha bekleyebilirsiniz. Sardunya çiçek bakımı sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Birçok kişi farklı çiçeklerin farklı bakımları ve zahmetli bir iş olduğunu düşünür, fakat işin aslı öyle değil. Sardunyaları birçok çiçekte olduğu gibi, nereye koyacağınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Sardunya Çiçeği Soğugu Sever Mi?

Kış aylarında özellikle 14 ile 15 derece arası bir ortamda bulundurmanız gerekiyor ki uzun yıllar yaşayabilsin. Sardunyalar ne çok sıcak havayı severler nede çok soğuk. Bu sebeple bulundurduğunuz yere dikkat etmeniz gerekmektedir. Kesinlikle hiçbir şekilde rüzgâra maruz kalmaması gerekmektedir. Rüzgârla karşı karşıya geldiğinde, rüzgâr hem yapraklarını hem de çiçeği çok hızlı bir şekilde sarartır ve öldürür. Bu sebeple cam önleri veya kapı önlerine kesinlikle konulmaması gerekmektedir. Sardunya çiçekleri, dallarındaki çiçekler kuruduğu zaman, dökülmesinde ve yeni çiçeklerin çıkmasında yardımcı olmak için budama işlemini yapabilirsiniz. Bütün bakımlarını yaptığınızda, Sardunyaların uzun yıllar evinize renk kattığını görebileceksiniz. Sardunyalar unutmayın ki vitamin ve minerallerini, su, toprak ve gün ışığından almaktadır. Bu sebeple bu üç maddenin dengede tutulması gerekmektedir.

 

Sardunya Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Uzun yıllar bir Sardunyaya sahip olmak istiyorsanız, ona zarar verebilecek durumlardan uzak durmanız gerekmektedir. Bu durumlardan bir tanesi örneğin çiçeğin çok sulanmasıdır. Sardunyanızı gereğinden fazla sulamaktan kaçının. Sardunyaların sulanması için toprağın kurumaya yakın veya kuru olması gerekmektedir. Bu sebeple çiçeğinizi sulamak istiyorsanız, önce toprağını kontrol edin, ondan sonra gerekirse sulayın. Sardunya çiçek bakımı için sadece haftada kendinize birkaç dakikanızı ayıracaksınız. Hatta 5 dakika bile ayırmanıza gerek yok. Bütün saksı çiçeklerinde olduğu gibi, Sardunya saksısının delikli olmasına dikkat edin. Delikli değilse, delikli olan bir saksı veya çiçeğinizi değiştirebilirsiniz. Sardunyanızı suladıktan sonra, saksının altındaki kaba mutlaka su birikecektir. Biriken suyu dökmeyi unutmayın.

 

Dökmediğinizde bir süre sonra böcekler birikmeye ve dahası koku yayılmaya başlayacaktır. Bu da Sardunyanızı zamanla sağlıksız bir hale getirecektir. Bu sebeple mutlaka altta biriken suyu dökmeyi unutmayın. Çiçeği alırken ve çiçeğin toprağını değiştireceğiniz zaman, toprağın kaliteli olmasına dikkat edin. Toprak kaliteli olmadığı sürece, çiçek sağlıklı bir şekilde büyümeyecektir, hatta belki çok uzun sürmeden ölecek veya hastalanacaktır. Bu sebeple toprak kalitesi çiçek bakımı açısından çok önemlidir. Eğer bitkilerinizin üzerinde mantar veya böcek, pamuksu bir madde, solucan veya sinek gibi canlıları görüyorsanız, anında ilaçlama yaparak müdahale edin, aksi takdirde çiçeğiniz hastalanır ve nihayetinde ölür. Bu tür konulara çiçek bakımında çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Unutmayın ki çiçeklerin diğer canlılardan daha fazla yardıma ihtiyaçları var, çünkü çiçekler kendi kendilerini sulayamazlar veya toprağını değiştiremez. Gün ışığı görebileceği tarafa doğru eğilir, fakat gövdenin kalan kısımları gün ışığını görmez. Bu sebeple Sardunya çiçek bakımı veya diğer bütün çiçeklerin bakımı çok önemlidir. Bakımlarını yaparken, sadece bakım yapmak için yapmayın, bakımlarını yaparken sevgi gösterin, hatta çiçeklerinizle konuşun, çünkü bunlar çiçeğinizin daha sağlıklı büyümesi için yardımcı olacaktır. Sardunya çiçekleri, çiçekler arasındaki en güzel çiçek türlerinden bir tanesidir ve birçok kişi hediye olarak Sardunya çiçeğini sevdiklerine verebiliyor. İnternet üzerinden Sardunyaların hediye için nasıl paketlendiğini ve nasıl yetiştirildiklerini görebilirsiniz. Rengârenk ve canlı, bulunduğu ortama hayat veren, farklı bir hava katan güzel çiçeklerdir. Sizde evinizde veya ofisinizde Sardunyalar büyütün, ortamınız renklensin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05