Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Ponsetya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 10:55'de eklendi

Ponsetya Çiçeği Bakımı

Gerçek adı Ponsetya çiçeği olan bu çiçek, Atatürk’ün çabaları ile yetiştirilmeye başlanması nedeniyle ülkemizde Atatürk Çiçeği olarak da bilinmesi ile birlikte ponsetya çiçeği bakımı aslında oldukça pratiktir. Anavatanı Meksika olan ponsetya çiçeği, yılbaşı ve noel zamanlarında özellikle Amerika’da en çok aranan çiçek olma özelliğine de sahiptir. Asıl rengi kırmızı olan ponsetya çiçeğinin, günümüzde bir takım genetik değişmeleri sonucunda farklı renk tonları da elde edilmiştir.

  Ponsetya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ponsetya çiçeği bakımı konusunda ilk olarak, bu çiçeğin direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği biliniyor olmalıdır. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven ponsetya çiçeğinin hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duyduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca ponsetya çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet ponsetya çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Ponsetya Çiçeği Ne Zaman Çiçek Açar?

Ponsetya çiçeğinin, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kırmızı taç yapraklarının arasında minik sarı çiçekler belirmekte ve bu çiçeklerin kokusu olmasa da oldukça hoş bir görüntüsü vardır. Bu dönemler de ponsetya çiçeği için dikkat edilmesi gereken husu ise çiçeğe çok fazla su verilmemesi gerektiğidir. İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte ponsetya çiçeği, kış emvsiminde olan canlı havasını yitirerek, yalnızca yeşil bir bitki olarak kalmaktadır. Ayrıca tekrar kırmızı yapraklara kavuşabilmesi için de haftada bir gün gübreleme yapılarak, Eylül ayı ile beraber karanlık bir odaya alınmalı ve bu işlemlerin devamında ise Aralık ayı itibariyle kırmızı yaprakları tekrar oluşmaktadır.

  Ponsetya Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Ponsetya çiçeğinin yani ülkemizde bilinen adı ile Atatürk çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında sipityum orkide çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Bu günlerin dışında kendinize uygun bir sulama günü belirleyebilir ve dikkat etmeniz gerekn ise haftanın aynı günleri sulama yapmaktır. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Ponsetya çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

  Ponsetya Çiçeği’nin Bakıldığı Ortam Nasıl Olmalıdır?

Ponsetya çiçeği, ev ortamında en düşük on derece ve en yüksek on dokuz derece de tutulabilen bir bitki olması sebebiyle, çok sıcak salon ortamında tutulur ise yapraklarını hızla kaybedecektir. Bu nedenden dolayı ponsetya çiçeği serin bir ortamda tutulmalı ama on dereceden de soğuk olmamalıdır. Eğer ponsetya çiçeğiniz, on dereceden daha düşük bir sıcaklıkta kalır ise bitkiniz donacaktır. Ponsetya çiçeğiniz için en ideal ortam pencere önüdür ve bu sayede hem derin kalabilir ve hem de çok sevmekte olduğu ışığı rahatça alabilmesi sağlanacaktır.

  Ponsetya Çiçeğine Zarar Verebilen Durumlar

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi sipityum orkide çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Sipityum orkide çiçeğinin fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da sipityum orkide çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

  Ponsetya Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Ponsetya çiçeğinin toprağı da diğer ev bitkilerinde de olduğu gibi, zararlı maddelerden arındırılmış süs bitkisi toprağı olmalı ve bu bu toprak içerisinde gerekli mineraller mevcut olduğu gibi, torf açısından da zengindir ve geçirgen olup yumuşaktır. Bir sene geçmesinin artdından ponsetya çiçeği, daha büyük bir saksıya alınabilir ve bu durumda ise toprak miktarı da arttırılmalıdır. Ponsetya çiçeği yani Atatürk çiçeği de, tıpkı diğer bitki ve çiçeklerde de olduğu gibi toprakta bulunan mineral ve vitamini tüketeceğinden dolayı, yılda bir kez olmak üzere toprağa mineral ve vitamin desteği verilmelidir.

Önemli bir bilgi: Ponsetya çiçeği Atatürk çiçeği olarak bilinir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05