Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Pachira Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 11:02'de eklendi

Pachira Çiçeği Bakımı

Pachira Çiçeği Hakkında

Pachira bitkisinin çiçeği geniş ve kalın bir gövdeye sahiptir. Uzun yapraklarıyla görenleri dikkatini üzerine toplamayı başarır. Genellikle ofis, iş yeri ve ev gibi mekanlarda kullanılıp farklı bir hava katarlar. Belirli periyotlarla yapraklarını yenilerler. Pek çok farklı çeşidinin doğada bulunduğunu söylemek mümkündür. Pachira çiçeği bakımın da bir den fazla detayı dikkate almak gerekmektedir. Öncelikli  olarak Pachira çiçeği doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Güneş ışığının geldiği yöne doğru eğilim gösterme gibi bir özelliği bulunmaktadır. Güneş ışığına maruz kalmayan belirli kısımları ise zamanla gün ışığına doğru çevrilebilmektedir. Böylelikle çiçek sadece bir yöne doğru eğilim göstermemektedir. Pachira bitkisi az ışıkta kalmaya alışık değildir. Az ışıkta kaldığında yapraklarında sararma ve çürüme meydana gelebilir.   Bitkilerin yetişmesin de en önemli faktör onların sulanmasıdır. Doğru ve kararında sulanan bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetişip meyve verdikleri görülmüştür. Pachira çiçeği bakımı alışık olmadığı periyotlarda sulandığında zarar görebilmektedir. Kışın haftada bir defa ve yazın haftada iki defa olmak üzere Pachira çiçeğinin sulanması gerçekleştirilmelidir. Haftada iki kere sulanan günlerde genellikle eşit aralıklarda periyotlar olmasına dikkat edilir. Örneğin pazartesi ve Perşembe günleri yaz ayları için oldukça makuldür. Kış ayları için ise pazartesi günü sulama için uygun bulunabilir. Sulama esnasında su  kabının ölçeği her zaman aynı olmalıdır. Eğer ki bir önceki sefer de çiçek fazla sulandığından dolayı dibinde su birikimi yapmış ise fazla biriken su derhal dökülmelidir. Bunun sebebi ise çiçeğin toprağında fazla sudan kaynaklı oluşabilen haşerelerin ve kokuların giderilmesini sağlamaktır. Sulama esnasında yer alan temel kurallardan biri toprağın kuru kaldığı sürece sulanması gerektiğidir. Sulayan kimse ıslak ya da sulu kaldığı anlamak için parmağını toprağa batırabilmektedir.  Toprak ıslak ise bitkinin henüz toprakta ki suyu bitirmemiş olduğuna dair bir sonuca ulaşılabilir. Böyle bir durumda sulama bir sonraki sefere bırakılabilir. Pachira çiçeğinin bulunduğu yer yetişmesi açısından önem taşımaktadır. Eğer ki rüzgar akımlarının fazla olduğu yerlerde Pachira çiçeği bulunursa sap kısmında oynamalar meydana gelebilir. Bundan dolayı da çiçeğin ömründe azalmalar meydana gelebilmektedir.  Pencere ve kapı ağzı gibi rüzgar alan yerlerden Pachira çiçeği uzak tutulmalıdır. Pachira çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de budur.

Pachira Çiçeğinin Budanması Ve Toprağının Değiştirilmesi

Pek çok farklı çiçeğin bakımında budama olayı gerçekleşmektedir.  Budanan bitkiler gelişimlerini daha sağlıklı bir şekilde sürdürür. Solan yapraklar bitkilerin kendisini yenilemesi ve tazelemesi amacıyla makas kullanılarak kesilir. Şekillenen yapraklar daha sağlıklı bir şekilde yenilenirler. Budama işlemi tecrübeli kimse tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bazı durumlarda bitkiye zarar verilebilir.  Pachira çiçeği budandıktan sonra dalların hava almamasının sağlanması gerekmektedir. Bundan dolayı mum, silikon veya yanıcı olmayan herhangi bir madde ile dalların üzeri kapatılabilir. Bitkilerde toprak değişimi belirli periyotlarda yapılması gereken bir eylemdir. Böylelikle bitki daha sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürür. Genellikle Pachira çiçeğinin toprakları yılda bir defa yapılmaktadır. İlkbahar ayı olmasından dolayı genelde bu değişim Nisan aylarında yapılmaktadır.  Değiştirme esnasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar arasında en önemli çiçek saksının bir beden büyüğüne tazelenen toprakla birlikte dikilmesi gerekliliğidir.

Pachira Vitamin Kullanımı

Bitkilerin gelişiminde bazı durumlarda vitamin kullanılması gerekebilmektedir. Budama olayının gerçekleşmesine karşın çiçeğin yapraklarında sararmalar ve çürümeler mevcut ise ek takviye alınması gerekir. Eğer ki çiçek sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüyorsa vitamin kullanımına gerek görülmemektedir.  Bitkinin çiçek açmasını sağlamak amacıyla vitamin kullanımı yapılabilmektedir. Mağazalardan çiçek vitaminlerini temin etmek mümkündür. Kullanım esnasında vitaminlerin reçetesine bakmak gerekmektedir. Genellikle bir litre su ile bir kapak ölçeğinde vitamin homojen bir şekilde karıştırılmaktadır. Sonrasında ise sulama esnasında homojen karışımla birlikte vitaminli su takviye edilir.  Takviye işlemi duruma göre on beş günde veya ayda bir defa olmak üzere uygulanabilir.

 Pachira Çiçeği Ve Işık

Çiçeklerin türlerine göre yetiştirilme tarzlarında değişkenlik gösterebildiği bilinmektedir. Pachira çiçeği de diğer saksı bitkileri gibi gün ışığını sevmektedir. Eğer ki gün ışığından uzaklaşırsa yapraklarında çürüme veya sararma görülebilmektedir. Bundan dolayı güneş ışığının yetersiz kaldığı durumlar ek olarak aydınlatıcılar kullanılabilir. Bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için gerekli olan doğal ortamın sağlanması gerekir. Unutulamamalıdır ki Pachira çiçeği karanlıkta kalırsa yapraklarını dökmeye başlayacaktır. Ayrıca daha az güneş ışığına maruz kalan çiçeğe daha az su verilmesi gerekmektedir.

Pachira Çiçeğine Zarar Veren Durumlar

Pachira çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Öncelikle bitkinin aşırıya kaçmadan yeteri kadar sulanması gerekir. Aksi takdirde toprağı ıslak kalacaktır. Bu durumda bitkiye zarar vermeye başlar. Diğer taraftan bitkinin bulunduğu saksıdaki deliklerin kapalı olması gerekir. Yani su tabağa taşmamalıdır.  Eğer ki Pachira çiçeği hastalanmış bir bitkinin yakın taraflarında duruyorsa zarar görmeye başlayabilmektedir. Çiçeğin toprağının kaliteli ve verimli olmasına dikkat edilmelidir. Bitki yapraklarında oluşan hastalıklar, solucanlar, sinekler veya yapışkan adında ki pamuksu hastalıklar da Pachira çiçeğine zarar verebilmektedir. Bu tip durumlarda doğrudan ziraat ilaçları satan bir yere gidilmelidir. Yaprakta görülen hastalık tipine göre uygun ilaç alınmalıdır. İlaç kullanımında kılavuz dikkatlice okunmalıdır. Aksi takdirde Pachira çiçeği zarar görebilir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05