Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Ortanca Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 4 Kasım, 11:09'de eklendi

Ortanca Çiçeği Bakımı

Pek çok dış mekanı süsleyen ve büyüleyici renkleri ile çiçekleri sayesinde oldukça ünlü olan ortanca çiçeği bakımı aslında bu denli güzel bir çiçek için oldukça pratiktir. Mor, mavi, beyaz ve pembe renklere sahip ortanca çiçeği, bulunduğu ortamlara hoş bir hava katar ve boyları da kırk santimetre ile seksen santimetre arasında değişmektedir. Ortanca çiçeğinin bakımı konusunda sahip olacağınız bir kaç ufak ipucu ile ortanca çiçeğine zarar verecek durumları ve  yanlış uygulamaları bilerek, bu durumlardan kaçınmanız durumunda oldukça sağlıklı ve son derece güzel çiçeklere sahip bir ortanca çiçeği yetiştirebilmek mümkündür.

  Ortanca Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ortanca çiçeği bakımı için ilk olarak pek çok saksı çiçeğinde de olduğu gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması bilinmelidir. Ortanca saksı çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet ortanca saksı çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir. Ayrıca sık bir şekilde saksı değiştirmek ile büyük saksı kullanımı da ortanca çiçeğinin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir.

  Ortanca Saksı Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Ortanca çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında ortanca saksı çiçeğinizi soğuktan koruyarak susuz bırakmamalı ve sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Ortanca saksı çiçeğini sulamada konusunda uyulması gereken ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. En önemli ortanca saksı çiçeği sulama konusu ise, ortanca çiçeğinin aynı günlerde ve aynı miktarlarda, oda sıcaklığında ki su ile sulanmasıdır. Su ölçeğinin ve sulama günlerinin değiştirilmeyerek, soğuk musluk suyunun kullanılmaması önemlidir.

  Ortanca Saksı Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabilen yerlerden olan pencere ve kapı önünden uzak tutulması gereken Ortanca saksı çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar, çiçeği sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise ortanca saksı çiçeğinin, ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Ortanca Saksı Çiçeği Nasıl Budanır?

Ortanca çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus da çiçeği budamadır ve bu çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Ortanca saksı çiçeğinizi budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

  Ortanca Saksı Çiçeği Toprağı Nasıl Değiştirilir?

  Ortanca saksı çiçeğinizin toprağını çok sık olmamak ile birlikte toprak değişimini, yılda bir kez ve Nisan aylarında yapabilirsiniz.  Ancak toprak değişimi esnasında kullanacağınız saksının, hali hazırda orkide çiçeğinizin ekili olduğu saksının bir büyük boyu olmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

  Ortanca Saksı Çiçeğine Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Ortanca saksı çiçeğinin gelişimine destek olmak amacıyla vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak ortanca saksı çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

  Ortanca Saksı Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi ortanca saksı çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Ortanca saksı çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da ortanca saksı çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet ortanca saksı çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz. Ayrıca ortanca saksı çiçeğinizi, hava akımına maruz bırakmak, gereksiz yere fazla sulamak ve toprağı ile tabağını fazla sulu bırakmak ve çok soğuk ortama maruz bırakmak, ortanca çiçeğinin bakımı için yanlış olan uygulamalar olduğu bilinmelidir.

 Ortanca Saksı Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

 Ortanca saksı çiçeğini çoğaltmak için, kolay olduğu kadar zahmetsiz olmasıyla da bilinen köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltma metodu kullanılmaktadır. Ortanca saksı çiçeğinizin, köklerinden çıkarak, üst kısımlara uzanan ince kısımlar, bitkiye benzer yeni bitkiler oluşturmakta ve bu yeni bitkileri alarak, başka saksılara doğrudan ekimini yapmak ile yeni ortancalar oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05