Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 28 Aralık, 03:50'de eklendi

Orkide Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Orkide saksı çiçekleri, birbirinden farklı ve güzel renklere sahip olan ve yaşam alanlarımızı renklendiren çiçekler olup, orkide çiçeği bakımı oldukça önemlidir ve pembe, beyaz, mavi, sarı ve fuşya renkleri ise en çok bulunan renkleridir. Orkide saksı çiçeklerinin, tek dallı ve çift dallı çeşitleri mevcut olduğu gibi sarkık köklere de sahiptir. Ayrıca spidyum ile phalaenopsis isimli iki çeşide sahip olan orkideler, eşsizliği, aşkı ve sevgiyi temsil etmesinin yanı sıra boyları da kırk santimetre ile yüz santimetre arasında değişmektedir. Bol ışık seven orkide çiçeği, direk güneş ışığından uzak tutulmalı ve çiçeğin ışık alan bölgesi ışık alan yöne doğru yamulduğu için de haftada bir kez çiçeğin yöne ışık almayan tarafı ışık alacak şekilde ışık yönüne çevrilmelidir. Orkide çiçeğinin yapraklarını dökmemesi için de kapı önü ile cam önü gibi rüzgar akımına maruz kalabilecek yerlere koyulmamalıdır. Orkide çiçeği, yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması nedeniyle haftada iki kez sulanmalı ve kış aylarında ise sıcaklık yüksek olmadığından dolayı da haftada bir kez düzenli olarak sulanmalıdır. Ayrıca orkide çiçeği sulama kullanılan su kabı ile ölçek değiştirilmeyerek, sulama esnasında dikkat edilmesi gereken ise suyun oda sıcaklığında olmasıdır. Oda sıcaklığında olmayan su ile orkide çiçeğinin sulanması durumunda çiçeğin yaprakları ve kökleri zarar görür. Orkide çiçeğinin sulanması esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, sulama sonrasında saksının altında bulunan kapta biriken suyun, koku ve böceklenme olmaması amacıyla dökülmesi gerekmektedir. Orkide çiçeğinin sulanmaları esnasında saksıda bulunan toprakta azalmalar olacağı için saksıda toprak azalan dönemlerde saksıya üst taraftan toprak ilave etmek gerekmekte ve toprak ilave edilmesi orkide çiçeğinizin daha sağlıklı yetişmesine olanak sağlayacaktır. Diğer bitkilere göre orkide çiçeğinin toprağı, ağaç kabuklarından oluşmakta ve bu tarz toprak ise köklerin ışık almasının sağlamakta ve orkide çiçeği de köklerinden ışık alarak beslenmektedir.

  Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide çiçeği bakımı için öncelikle bilinmesi gereken bu çiçeğin bol ışık sevdiğidir. Ancak her ne kadar bol ışık sevse de orkide çiçeği direk güneş ışığından uzak tutulmalı ve haftada bir kez olmak üzere de ışık alan yönü değiştirilmelidir.

  Orkide Nerede Yetişir?

Orkide çiçeğinin bakımı konusunda önemli unsurlardan biride rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulması gerektiğidir. Rüzgar, orkide çiçeğinin sallyacağından dolayı bu durumda çiçeğin sapında oynamalara ve toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. BU durumda da orkide çiçeğinin ömrünü azaltacağı gibi çiçeğin, yapraklarında da sararmalara ve çiçeklerinde de solmalara neden olacaktır.

  Orkide Nasıl Budanır?

Uzun süre kalan bir bitki olan orkide çiçeği, dalların üzerinde bulunan çiçekler solarak geçmesinin ardından çiçeğin bir daha çiçek açabilmesi adına çiçeklerin solduğu yerin iki boğum altından kesilerek budanmalı ve kesilen bölgeninde içerisine hava akımının girmesine engel olabilmek için de üzeri mutlaka kapatılmalıdır.

  Orkide Toprağı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Sulamalar esnasında orkide saksı çiçeğinizde doğal olarak azalmalar meydana gelecek ve çiçeğin saksısında toprağın azaldığı dönemlerde üst tarafından toprak ilave edilmesi sayesinde orkide çiçeği daha sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilecektir. Diğer çiçeklere oranla orkide çiçeğinin toprağı ağaç kabuklarından oluşmakta ve bu tür toprak ise köklerin ışık alabilmesini sağlamakta ve orkide çiçeği de köklerinden ışık alarak beslenmektedir. Orkide çiçeğinin, toprağının değişimi esnasında dikkat edilmesi gereken nokta ise, değiştirmek istediğiniz çiçeğin saksısının, en fazla bir numara büyüğüne dikilmesi gerektiğidir.

  Orkide Çiçeği İçin Vitamin Kullanımı Gerekli Midir?

Orkide çiçeği için vitamin kullanılması esnasında dikkat edilmesi gereken nokta, çiçeğin yaprakları ile çiçeklerin sağlıklı olması durumunda vitamin kullanılmasının zorunlu olmamasıdır. Ancak orkide çiçeğinin, çiçekleri solmuş ve budaması da yapılmış ise, bu dönemlerde çiçeğin hem çiçek açabilmesi hem de gelişebilmesi adına mağazalarda satılmakta olan çiçek vitaminlerini, kullanma şartlarına uygun olarak kullanarak, çiçeğinize besin desteği verebilirsiniz.

  Orkide Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Orkide çiçeği bakımı sırasında çiçeğe zarar verebilecek durumlardan uzak durulmalıdır. Orkide çiçeğine zarar veren durumlar ise, çiçeğin aşırı derecede sulanması, hastalanmış olan bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olması nedeniyle sulama suyunun deliklerden tabağına çıkamaması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve çiçeğin yapraklarında oluşan hastalıklar ile mantarlar, solucan, sinek ya da yapışkan gibi pamuksu hastalıklar da çiçeğe zarar vermektedir. Bu tür haşereleri ya da hastalıkları çiçeğiniz de görmeniz durumunda ziraat ilaçları satan firmalardan, çiçeğiniz den ya da bitkiniz den toprak ya da yaprak götürerek, oluşan hastalığa uygun ilaçları temin edip, kullanma kılavuzuna uygun olarak kullanmalısınız.

  Orkide Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Orkide saksı çiçeği iki şekilde çoağltılabilir. Orkide saksı çiçeğini çoğaltmanın ilk yöntemi, gövdenen alınacak kök ile çoğaltma ve ikinci yöntemi ise yaprak ile daldan alınacak çiçek ile çoğaltma şeklindedir.

  Orkide Çiçeği Işığı Sever Mi?

Orkide saksı çiçeği, yaşam alanlarımıza estetik ve güzel katmakta olduğundan yaşam alanlarımızda bulunmasını isteriz. Ancak koyacağımız yerin gün ışığından uzak kalması durumunda orkide çiçeği, yapraklarını dökebilir. Orkide çiçeğinin yapraklarını dökmemesi, çiçek açması ve sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için üstünden aydınlatıcılar ile desteklenebilir. Çünkü orkide çiçeği, aydınlığı sever. Bu sebeple de gün ışığı alabileceği yerlerde bulunmalı ama gün ışığı alan bir yere konulamıyor ise o zaman da aydınlatıcılar ile desteklenmelidir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53