Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Nolina Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 15 Aralık, 03:50'de eklendi

Nolina Çiçeği Hakkında

Cevize benzeyen Nolina çiçeği ofis, ev ve iş yeri tarzı mekanlarda bulunarak farklı bir atmosferin yaratılmasını sağlarlar. Nolina bitkisi yapraklarını belirli periyotlarda yenilemektedir. Pek çok farklı çeşidi doğada bulunmaktadır. Nolina çiçeğinin bakımı dikkat gerektiren bir iştir. Hassas davranılmasını isteyen bitki kendisi hakkında her bir ayrıntının öğrenilmesini istemektedir. Öncelikli olarak doğrudan güneş ışığına maruz kalmama gerekmektedir. Aksi takdir de bitki yaprakları zarar görebilmektedir. Genellikle Nolina bitkisi güneş ışığının bulunduğu yöne doğru eğilim gösterebilmektedir. Güneş ışığına maruz kalmayan kısımları ise belirli zaman aralıklarında gün ışığına doğru yönelirler. Böylelikle bitkinin sadece bir yöne doğru eğilim göstermesi engellenmektedir. Nolina bitkileri fazla ışıkta bulunmayı severler. Eğer onlar az miktarda güneş ışığına maruz kalırlarsa yeterli bir şekilde beslenemezler. Bundan dolayı da yaprakları sararıp çürümeye neden olabilir.

Nolina Bitkisi Nasıl Sulanır Ve Nerede Yetişir ?

Bitkilerin yetişmesin de en önemli faktör onların sulanmasıdır. Doğru ve kararında sulanan bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetişip meyve verdikleri görülmüştür. Nolina çiçeği bakımı alışık olmadığı periyotlarda sulandığında zarar görebilmektedir. Kışın haftada bir defa ve yazın haftada iki defa olmak üzere Nolina çiçeğinin sulanması gerçekleştirilmelidir. Haftada iki kere sulanan günlerde genellikle eşit aralıklarda periyotlar olmasına dikkat edilir. Örneğin pazartesi ve Perşembe günleri yaz ayları için oldukça makuldür. Kış ayları için ise pazartesi günü sulama için uygun bulunabilir. Sulama esnasında su  kabının ölçeği her zaman aynı olmalıdır. Eğer ki bir önceki sefer de çiçek fazla sulandığından dolayı dibinde su birikimi yapmış ise fazla biriken su derhal dökülmelidir. Bunun sebebi ise çiçeğin toprağında fazla sudan kaynaklı oluşabilen haşerelerin ve kokuların giderilmesini sağlamaktır. Sulama esnasında yer alan temel kurallardan biri toprağın kuru kaldığı sürece sulanması gerektiğidir. Sulayan kimse ıslak ya da sulu kaldığı anlamak için parmağını toprağa batırabilmektedir.  Toprak ıslak ise bitkinin henüz toprakta ki suyu bitirmemiş olduğuna dair bir sonuca ulaşılabilir. Böyle bir durumda sulama bir sonraki sefere bırakılabilir. Nolina bitkisi sert rüzgar alan yerlerde bulundurulmamalıdır. Çünkü Nolina çiçeğinin sapı çok kuvvetli değildir. Sert bir şekilde esen bir rüzgarda sapında oynamalar veya kök kısmına havanın girmesi gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu durum bitkinin ömrünü kısaltmaktadır. Aynı zaman da çiçek yapraklarında çürümelerin ve sararmaların oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı Nolina bitkileri pencere ve kapı ağzı gibi rüzgarın sık estiği yerlerde bulundurulmamalıdır. Bu iki yer Nolina’nın kesinlikle uzak tutulması gereken yerleri arasındadır.

Nolina Nasıl Budanır Ve Toprağı Nasıl Değiştirilir ?

Her bitkide olduğu gibi Nolina çiçeğinin de budaklanmaya ihtiyacı vardır. Bundan dolayı Nolina çiçeğinin budaklama yapılması gerekmektedir. Yaprakları solan bitkinin tekrardan kendisini yenilemesi ve tazelenmesi için çürümüş olan yaprakların makas aracılığıyla kesilmesi gerekir. Böylece yapraklar tekrardan şekillenerek daha taze bir şekilde yetişmeye devam eder. Bu durum da çiçeği budayan kimsenin dikkat etmesi gerektiği noktalar bulunur. Öncelikle budanan dal tekrardan hava almamalıdır. Bunun için üzeri mum, silikon veya yanıcı madde içermeyen yapıştırıcılar ile kaplanabilir. Çiçeklerin sağlıklı bir şekilde yetişmeleri için topraklarının değişmesi gerekmektedir. Farklı bitki çeşitlerine toprak değişiminin periyotları değişkenlik göstermektedir. Nolina çiçeğinin toprağının yılda bir defa değiştirilmesi uygun görülmektedir. Bu değişim genellikle Nisan ayları içerisinde yapılır. Toprak değişiminde dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bunların arasında en önemlisi toprak değişimi olduktan sonra çiçeği bir numara büyük bir saksıya koyulmasıdır.

Nolina Çiçeği Ve Vitamin Kullanımı

Pek çok farklı bitkide vitamin kullanımı söz konusu olmaktadır. bitki bir takım dış etkenlerden dolayı zarar görmüş ise onarmak adına vitamin kullanılabilmektedir. Ancak tabiî ki bitkiye zarar vermemesi açısından vitamin kullanımında da dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar bulunur. Öncelikle bitkinin kök, sap ve yaprak uzuvları sağlıklı ise vitamin kullanılmasını gerektiren bir durum bulunmamaktadır.  Ancak çiçeğin budaması yapıldığı halde yapraklarında çürüme ve solma meydana gelmiş ise hem gelişmesi hem de çiçek açmasını sağlamak amacıyla vitamin kullanılabilir. Bir çok mağazalar da çiçek vitaminlerinden satın almak mümkündür. Ancak önemli olan husus kullanma koşullarının dikkate alınarak bitkinin destek almasını sağlamaktır.  Bir örnek vermek gerekirse bir litre suyun içerisine bir kapak kadar vitamin koyulur. Vitamin ve su birlikte homojen bir şekilde karıştırılır. Çiçekler sulanırken kullanılan ölçekle birlikte vitaminli su bitkilere uygulanır. Uygulama ayda bir veya iki defa olmak üzere tekrarlanabilmektedir.

Nolina Çiçeği Ve Işık

Nolina çiçeği bakımı günümüzde pek çok insanın merak ettiği konulardan birisidir. Sulanması, budaklanması ve güneş ışığına maruz kalması Nolina çiçeğini yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Nolina çiçekleri güneş ışığını seven bitkilerdir. Evinde yetiştirmek isteyenler için güneş ışığı alan yerlere koymak en mantıklısıdır. Aksi takdir de gün ışığından uzak olan çiçeğin yaprakları solmaya ve çürümeye başlamaktadır. Bu durumda bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için gerekli güneş ışığının sağlanması gerekir. Eğer doğal ışık kaynağı yeterli olmuyorsa aydınlatıcılar kullanılabilmektedir. Saksı çiçekleri genellikle aydınlığı sevmektedirler. Karanlıkta bulunan bitkilerin yaprakları dökülüp sararmaya başlamaktadır. Bundan dolayı çiçeklerin ihtiyaçları kadar güneş almaları gerekir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05