Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 26 Aralık, 13:41'de eklendi

Dayanıksız ve kısa ömürlü olan müge çiçeği, genellikle mezarlıklarda yetişmek de ve müge çiçeği bakımı konusunda zorluk çıkarmamaktadır. Senenin belli bir ayında çıkarak kaybolan müge çiçeğinin, diğer adı inci çiçeğidir ve Dünya’nın en güzel on beş çiçeği listesinde de yer almaktadır.

   Müge Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Müge çiçeği bakımı konusunda pek zorluk çıkarmayan bir çiçek çeşidi olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Müge çiçeğinin, doğrudan gün ışığına maruz kalmaması gerektiğinin bilinmelidir. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven müge çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca müge çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden için müge çiçeğinin, gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de müge çiçeğinin, belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet müge çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Müge Çiçeğinin Özellikleri,

Zambakgiller ailesinden olan müge çiçeği, Orta Avrupa’nın ormanlık ve dağlık bölgelerinde yetişebilirken, ülkemizde ise İzmir, İstanbul ve Toros dağlarının olduğu bölgelerde yetişmekte olan hoş kokulu ve küçük beyaz çiçeklere sahip bir çiçektir. Ortalama on beş santimetre ile otuz santimetre boyutlarına sahip olabilen müge çiçeğinin, ufak kırmızı yemişleri bulunmakta ama bu yemişler zehirlidir. Müge çiçeğinin, beyaz çiçekleri salkımlar halinde büyümekte ve çiçeklerinden çıkarılmakta olan esansı, parfüm yapımında kullanılmaktadır. Müge çiçeğinin, sap, rizom, kök, çiçek ve yaprakları, yapışkan bitki sıvısı ile glikozitleri ve uçucu yağ içermektedir. Gölgeli ve rutubetli yerleri seven müge çiçeği, gölge olan ağaç altlarında yetişmektedir.

  Müge Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Müge çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında müge çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Müge çiçeğinizi sulama günlerinize kendi uygunluğunuza göre karar verebilir ama haftanın aynı günlerinde sulamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca müge çiçeğinizi sularken kullanmakta olduğunuz su kabı ile ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra müge çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah saksının tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise müge çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Müge çiçeğini sulama konusunda ki asıl kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesi gerektiğidir. Müge çiçeğinizin toprağının, sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

  Müge Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Nisan ayında çoğaltılması uygun olan müge çiçeği, diğer adı ile inci çiçeği, kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılmaktadır. İlkbaharın ortasında ve özellikle Nisan ayında bitki kök kitlesi ile beraber toprağından çıkarılır ve toprağından hafifçe arındırılarak, yeni bitkiler kökten ayrılmaya başlar ve şayet ayrılmayan sürüngenler var ise bunları da steril bir bıçak yardımı ile keserek ayırabilirsiniz. Bu esnada dikkat etmeniz gereken nokta ise ayırmış olduğunuz her parçada yeterli miktarda kök ve sürgün bulunmasıdır. Çoğaltma işleminin bir sonra ki adımında yeni sürgünleri, saksılara dikerek, rutin müge çiçeği bakımınızı asıl çiçeğinize yaptığınız şekilde uygulayabilirsiniz.

  Müge Çiçeğinin Kullanımı Ve Faydaları,

Müge çiçeği, kalbi ve damarları güçlendirdiği gibi kalp çarpıntılarını da keser ve bu anlamda belki de kalp için en faydalı bitki müge çiçeğidir. Aynı zamanda müge çiçeğinizi, kan akışını ve kan basıncını düzenleyici etkisi de bulunmakta, idrar söktürücü özelliği bulunmakta ve hazım için fayda sağlamakta olan müshil etkisi de bulunmaktadır. Müge çiçeğinin kullanım şekli ise çay şeklinde olup, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan müge çiçeğinin yaprakları ile çiçekleri toplanarak, havadar ve gölge olan bir yerde kurutulur. Ancak müge çiçeğinin çayının doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Çünkü müge çiçeği, zehirli bitkiler sınıfında yer almaktadır.

 Müge Çiçeğine Zarar Veren Durumlar,

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi müge çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Müge çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, müge çiçeğinin, toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da müge çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet müge çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53