Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 26 Aralık, 23:36'de eklendi

Her yılın çoğu döneminde çiçekli olabilen menekşe çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Mor, pembe ve beyaz gibi renklere sahip olan menekşe çiçeği bulunduğu ortamlara ferahlık hissi ve rahatlık hissi katar.

  Menekşe Çiçeğinin Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Menekşe çiçeği bakımı oldukça zahmetsizdir ve özellikle menekşe çiçeğinin yaprak kısımları, saksısı kadar büyüyüp yayılabilmektedir. Şayet menekşe çiçeğinizi, küçük bir saksıda tutarsanız, çiçeğiniz ufak kalsa da çiçek açmaya devam edecektir. Ayrıca menekşe çiçeğinizi koyacağınız yerin büyüklüğüne göre de bir saksı seçecebileceğiniz gibi asıl dikkat etmeniz gereken nokta ise menekşe çiçeğinizi ektiğiniz saksının, drenaj deliğinin bulunmasıdır.

  Menekşe Çiçeğinin Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Menekşe çiçeği, köklerini rahatlıkla salabileceği geçirgen ve gevşek toprakları daha çok sever. Bu sebeple de menekşe çiçeğinizin toprağı için, torf toprağına vermikülit karıştırarak uygun bir toprak elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra menekşeler fosforu sevdiği için fosfor açısından zengin bir gübre de katabilirsiniz. Ayrıca hazır satılan menekşe topraklarını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken husus, toprak zamanla sıkılaşacağından dolayı, yeni dikmiş olduğunuz menekşe çiçeğinizi, boğacak kadar toprağını bastırıp ezmemenizdir.

  Menekşe Çiçeği Nasıl Işık Sever?

Menekşe çiçeği, aydınlık ya da yarı  aydınlık ortamları ve doğrudan gelmeyen güneş ışığını sever. Menekşe çiçeği, dolaylı yoldan gün ışığı almayı sevmekte ve çiçeğin gün ışığı aldığı yönde doğru eğilim gösterme imkanı olduğu için belirli aralıklar ile çiçeğin ışık alan yönü değiştirilmelidir. Menekşe çiçeği gerekli miktarda ışık alamaz ise yeterli beslenemeyecek ve bu yüzden de çiçeklerinde kararma ve solma meydana gelebilecektir. Menekşe çiçeğini, doğrudan güneş ışığı alan yerlere koymak yerine, çevreden yansıyarak ışık alabileceği cam kenarlarına koymanız doğru olacaktır.

  Menekşe Çiçeği Ne Kadar Ve Nasıl Sulanmalıdır?

Menekşe çiçeği bakımı konusunda en dikkat isteyen özelliklerinden biri de sulanmasıdır. Menekşe çiçeğinizi düzgün sulamanız ve doğru yere koymanızd durumununda sağlıklı olacaktır. Menekşe çiçeğinize su vermeden önce eliniz ile toprağını kontrol etmeli ve toprak kuru ise az miktarda su vermelisiniz. Menekşe çiçeğinize fazla su vermeniz, çiçeğinizin topraktan nitrojen almasını engelleyebileceği gibi hastalanmasına da sebep olabilecektir. Ayrıca menekşe çiçeğine vereceğiniz suyun oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Verdiğiniz suyun oda sıcaklığında olmaması haline çiçeğinizin, gövdesi ile yapraklarına zarar verebilirsiniz. Bunun yanı sıra çiçeğinize su verirken doğrudan çiçeklerin üzerine gelecek şekilde sulamanız durumunda çiçeğiniz hasar görebilir bu sebeple eğer üsttensulama yapacaksanız, toprağın hemen üzerinden ve hafifçe sulama yapmalısınız. Bir diğer en çok önerilen sulama metodu ise, çiçeğinizin tabağına su vermektir. Bu sayede  çiçeğinizin toprağı, yaprakları ve çiçeği zarar görmeyecektir. Menekşe çiçeğinizin alrında bulunan tabağa bir miktar oda sıcaklığında su konarak, çiçeğin suyu çekmesi  beklenir ve ardından da tabakta kalan su dökülür. Ayrıca menekşe çiçeği, tuzlu ve klorlu suyu da sevmediğinden  dolayı mümkünse arıtılmış ve klorsuz su kullanmalısınız.

  Menekşe Çiçeği Nasıl Budanır?

Menekşe çiçeğinin gövdesi ile sağlıklı yaprakları, zaman içerisinde toprağın tuzlanması ve yaprakların sayısının çoğalması nedeniyle yeterince besin alamamaya başlar. Bu durum yaşandığında ise menekşe çiçeğiniz, çiçek vermeyi durduracaktır. Bu sebeple de rengi değişmiş, sağlıksız olan yaşlı ve sararmış yapraklar toplanarak, menekşe çiçeğinin besinine ortak olması engellenmelidir. Ayrıca, alt kısımda  bulunan ve kurumuş olan yaprakların toplanması da hava dolaşımını arttırarak, çiçeğin hastalanma riski de azalacaktır.

  Menekşe Çiçeğine Zarar Veren Durumlar,

Pek çok çiçek çeşidinde olduğu gibi menekşe çiçeğine de zarar verebilen durumlar bulunmaktadır. Ancak menekşe çiçeğine zarar verebilecek olan davranışlar bilinir ve doğru uygulama yapılırsa çiçeğinize zarar vermekten kurtulabilirsiniz. Menekşe çiçeğinizin, aşırı derecede fazla sulanmasının zarar verici olacağı gibi toprağın yetersiz ve kalitesiz olması da zarar vericidir. Aynı zamanda menekşe çiçeğinizin, hastalanmış olan bir bitki ya da çiçeğe yakın olması da zarar verici olabileceği gibi bitkinin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun deliklerden çıkamaması da zarar verici bir durumdur. Ayrıca menekşe çiçeğinizin yapraklarında oluşan, sinek, mantar, hastalıklar, solucan ya da yapışkan pamuksu hastalıklar da bitkiye zarar vereceğinden dolayı bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde ziraat ilaçları satan bir firmadan, bitkinizin toprağından bir miktar ya da bir adet yaprağını götürerek, bitkinizde oluşan hastalığa uygun bir ilaç temin edip,  bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız halinde bitkiniz düzelecektir.

  Menekşe Çiçeği Nerede Yetişir?

Menekşe çiçeğinin bakımı açısından dikkat edilmesi gereken, çiçeğin doğrudan gün ışığına maruz kalmamasıdır. Menekşe çiçeği, dolaylı yoldan gün ışığı almayı sevmekte ve çiçeğin gün ışığı aldığı yönde doğru eğilim gösterme imkanı olduğu için belirli aralıklar ile çiçeğin ışık alan yönü değiştirilmelidir. Menekşe çiçeği gerekli miktarda ışık alamaz ise yeterli beslenemeyecek ve bu yüzden de çiçeklerinde kararma ve solma meydana gelebilecektir.

  Menekşe Çiçeği İçin Vitamin Kullanımı,

Menekşe çiçeğinizin, şayet çiçekleri ve yaprakları sağlıklı durumda ise vitamin kullanmaya ihtiyacı bulunmamaktadır. Fakat menekşe çiçeğinizin, çiçekleri solmuş ve budaması yapılmış ise bu dönemler de çiçeğinizin, hem gelişmesi hem de çiçek açabilmesi için mağazalar da ve seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin edilerek, kullanma talimatına uygun bir şekilde bitkinize besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53