Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 25 Aralık, 16:32'de eklendi

İnsanız insan olmak belki de dünyanın en güzel olguları arasında geliyor. Zira insan kendi yaşamına sahip çıkabiliyor. Düşünüyor, sorguluyor ve kendince kararlar veriyor. Hal böyle olunca da insanın doğada yer alan diğer varlıkların aksine kendisi için beklentileri oluyor ve kimi zaman kendi dışında yer alan varlıkları kendi evinde, işyerinde barındırmak, büyütmek, beslemek istiyor. Mesela böylesi olan bitkilerden bir tanesi de belki de birçoğumuz adını bilmese ile çok tanıdık olan bir bitki. Massengane çiçeğinden bahsediyoruz elbette. Çiçek diyoruz ama çiçekleri olan bir bitki değil. Çiçeksiz. Boylarına baktığımızda 70 cm ile 1.80 cm arasında boyları değişebiliyor. Bir tür kat kat olarak adlandırılabilecek bir bitki. İkili. Üçlü, dörtlü çeşitleri bulunabiliyor. Gerek işyerleri, gerek ise evler için son derece ideal olan bir bitki olduğu söylenebilir. Ortaya çıkan görüntü de son derece hoş. Evlere, işyerlerine bir fark kattığı ise kesin o yüzden birçok insan böylesi bir bitkiyi yetiştirmek istiyor ama bunun da kendi içinde kolaylıkları, zorlukları var elbette.

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Massagene çiçeği bakımı hakkında bilgi vermeden önce toprak değişimi konusunda da bilgi vermek gerekir ise bu çiçeğin toprağının değişimi yılda bir kere Nisan ayının ilk haftasında yapılır. Sonrasında ya da öncesinde yapılmamalıdır. Bunun yanında toprak değişiminde kesinlikle yeni ve bu çiçeğe uygun kaliteli olan toprak kullanılmalıdır. Saksı değişimi de yapılacak ise saksı değişiminde en fazla bir boy büyük olan saksı değişimi yapılmalı, daha büyük ya da daha küçük saksı kullanılmamalıdır.

Bunun yanında bu çiçeğin ışık ile ilgisinden bahsetmek gerekir ise benzer birçok saksı çiçeğinde olduğu gibi bir durum söz konusudur. Yani evet ışığa gereksinim duyar ama doğrudan ışık almamalı ama tümden ışıksız da kalmamalıdır. Işıksız kalan kısımları dönem dönem döndürülerek o bölgelerin de ışık alması sağlanmalıdır.

Zarar Veren Etmenler

Massengane çiçeğinin ömrünü kısaltıp ve zarar veren ana etmenler şu biçimde ifade edilebilir

  • Çok fazla miktarda su verilmesi
  • Bunun yanında şayet bitkinin herhangi bir yerinde hastalanma gibi bir durum hasıl eder ise bu bitkinin diğer yerlerine de yansıyabilir ki bu ise sonraki dönemde tüm çiçeğe zarar verebilecek olan bir unsur haline gelir
  • Toprak seçimi de son derece önemli olan bir unsurdur. Kesinlikle bu alanda uzman birilerine danışarak mandalina çiçeği için en uygun olan toprak seçilmeli, kalitesiz ucuz, olan topraklardan kaçınılmalıdır.
  • Zamanında, olması gereken düzeyde doğru bir biçimde vitamin ya da başka bir söyleyiş tarzı ile ilaçlı suyun verilmemesi
  • Yanlış saksı seçimi ki işin bu kısmında çağdaş bir görünüm aramak yerine tamamen mandalina çiçeği için doğru olabilecek saksının seçilmesi gerektiğidir. Çok küçük, delikleri olmayan saksılardan uzak durulmalıdır.
  • Olması gereken koşullarda barındırılmaması
  • Kapı ağzı ve rüzgar alan yerler
  • Sinek, yapışkan pamuksu şeyler ve solucan
  • Massengane çiçeğinde bir nedenden dolayı ortaya çıkan sağlık problemleri
  • Olması gereken sıcaklığın sağlanmaması olarak belirtilebilir

Nasıl Sulama Yapılır?

Massengane çiçeği de tıpkı diğer saksı çiçeklerinde olduğu gibi sulamadan önce kesinlikle suya ihtiyacı var mı, yok mu doğru bir biçimde kontrol edilmelidir. Eğer suyunu tam olarak emmemiş ise o zaman suyunu tamamen emene kadar beklenilmeli ve sürekli olarak kontrol edilmelidir. Yani toprağı tamamen kupkuru olunca su verilmesi gerekir. Verilecek olan su miktarı saksının büyüklüğüne ve içinde yer alan toprağa gerek değişiklik arz ettiğinden şu miktarda su dökülmelidir diye bir kural kesinlikle mevcut değil. Ayrıca massengane çiçeği için ideal olan sulama,  yaz mevsiminde haftada iki defa, kış mevsiminde ise bir defa olması yeterlidir. Belli günler seçilmelidir ki bu günler yaz mevsiminde Pazartesi ve Perşembe kış mevsiminde ise haftanın ilk günü olan Pazartesi olabilir. Sulama tamamlandığı zaman ise kesinlikle saksının altı kontrol edilmeli, olası aşırı su, haşere vb. sorunlar için varsa fazla sular dökülmeli, tüm ölü ya da diri olan haşereler bir daha bitkinin yanına uğramayacak biçimde temizlenmelidir. Tüm bunlar son derece önem arz eden detaylardır.

Vitamin Kullanılır mı?

Tüm sağlıklı bitkiler için olması gerektiği gibi bu massangena çiçeği bakımı noktasında da vitamin son derece ciddi önem arz etmektedir. Vitamin kullanmak isteyenler mutlaka çiçekler için vitamin satan satış noktalarına giderek massengane çiçeği için ilgili vitamini almalı ve onların belirttiği biçimde kullanmalıdır ama yine de burada dikkat edilmesi gereken husus çok iyi düzeyde olan açelya çiçeği bitkisi için illa vitamin kullanılacak diye bir kuralın olmadığıdır. Kişi kendince risk gördüğü dönemlerde böylesi bir şey yapabilir en azından mevsimsel geçişlerde ya da herhangi bir şeyden şüphe edilir ise ayda bir kere böylesi bir uygulamanın yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında nasıl kullanılacağı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise 1 Litre suya 1 ölçek ilave edilmeli ve ilave edildikten sonra toprağa bu vitaminden iyice verilmelidir.

Nasıl Çoğaltma Yapılır?

Böylesi bir bitkinin çoğaltılması diğer bitkiler ile kıyaslandığında çok daha basit ve kolaydır. Üzerinde yer alan gövdesi ve dallardan bir tanesinin gövde kısmından bir tanesi alınarak öncelikli olarak bir suya konarak çimlenmesi sağlanır. Çimlenmesi sağlandıktan sonra da olması gereken saksıya dikilerek normal bir biçimde yetiştirilmeye devam edilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53