Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 25 Aralık, 08:27'de eklendi

Dünyamızda güzelliği ile öne çıkan birçok bitki bulunmaktadır. Bunlardan biri de marginata çiçeğidir. Marganita çiçeğinin yaprakları büyük ve güzel görünümlüdür.  Aynı zamanda çiçeğin yaprakları zarif ve incedir. Ofisleri, iş yerlerini ve evleri süsleyen bu çiçek bir saksı çiçeğidir. Her ortama uyum sağlamaktadır.  Yuka çiçeğine benzemesi ile dikkat çeken marginata çiçeğinin yuka çiçeğinden farkı gövdesi ve yapraklarının ince oluşudur. Çiçeğin yaprakları belirli aralıklarla yenilenir. Marganita çiçeği ikili, üçlü ve dörtlü çeşitleriyle çiçekçilerde bulunmaktadır. Diğer çiçekler gibi bu çiçek de direkt olarak gün ışığını sevmez. Fakat gelişimi ve yapraklarının sararmaması için yetiştirilirken aydınlık ortamlar tercih edilir. Bu çiçeğin anavatanı Asya ve Afrika’nın Tropik, Subtropik yerleridir. Marginata çiçeği bu bölgelerde yetişir. Neredeyse 50 tane türü vardır.

Marginata Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Marginata çiçeği bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç etken mevcuttur. Bunlar; çiçeğin sulama işleminin yapımı, çiçeğin yetiştirilmesi, budanması, toprağının değiştirilmesi, çiçeğe vitamin takviyesi yapımı, çiçeğin ışığa karşı duyarlılığı ve çiçeğin çoğaltılması işlemidir. Marginata çiçeği bakımı yapılırken direkt olarak gün ışığına bırakılmamalıdır. Bu durum hemen hemen her çiçek için geçerlidir. Fakat yine de çiçek aydınlık ortamda bulundurulmalıdır. Çiçek güneş ışığına doğru eğilim gösterir. Bu nedenle çiçek gün ışığında çevrilmelidir. Böylece çiçeğin tüm yaprakları güneş ışığını eşit alır ve daha güzel bir görünüm oluşturur.  Marginata çiçeği ışığı az aldığı zaman yaprakları sararır ve çürür.

Marginata çiçeğinin sulama işlemi yapılırken; yaz aylarında iki defa kış aylarında haftada bir defa şeklinde yapılmalıdır. Bu çiçek yaz aylarında hafta da bir defa sulandığı için genelde haftanın günlerinden pazartesi ve perşembe günleri seçilmektedir. Kış aylarında ise haftada bir gün sulandığından dolayı daha çok pazartesi günleri tercih edilmektedir. Çiçeklere sulama işlemi yapılırken öğle sıcağı zamanı tercih edilmemelidir. Öğle sıcağında sulanan çiçek yanar. Sulama işlemi yapılırken kullanılan su kabının ölçeği hep aynı olmalıdır. Çiçek akşam sulandı ise sabahleyin çiçek saksısının tabağına su birikmiş ise biriken su boşaltılmalıdır. Çünkü bu su boşaltılmadığı zaman çiçekte haşerelerin oluşumuna yol açar. Aynı zamanda çiçeğin kökünün kurumasına da yol açabilir. Çiçeklerin tümüne toprağı kuruduğunda su verilmelidir. Bu durum marginata çiçeği içinde geçerlidir. Çiçeğin toprağının kuruyup kurumadığını toprağa parmağınızı değdirerek anlayabilirsiniz.  Çiçeğinizin toprağına elinizi değdirdiğinizde toprak kuru ise sulama işlemini yapmalısınız fakat toprak nemli ise sulama işlemini bir sonraki güne bırakmalısınız. Örneğin; sulama işlemini perşembe günü yapacaktınız. Fakat çiçeğinize baktığınızda çiçeğin toprağı hala nemli ise sulama işlemini bir sonraki güne yani cuma gününe bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ananas Çiçeği Bakımı

Marginata çiçeği ev, iş yerleri ve ofis ortamlarında bulunan bir saksı çiçeğidir. Bu saksı çiçeği rüzgârlı ortamları sevmez. Bu nedenle kapı ağzı ve pencere önüne konulmamalıdır. Rüzgârlı ortama konulan marginata çiçeği aşırı rüzgârdan dolayı sallanarak kökünü zayıflatır. Kökü zayıflayan marginata çiçeği toprağı hava alır. Kökü hava alınca da çiçek bir süre sonra bozulur. Yaprakları solar, sararır ve çürür. Solan yapraklara budama işlemi yapılır. Genellikle budama işlemi çiçekleri solduktan sonra yapılmaktadır. Bu budama işlemi makas ile yapılır.  Ve bu işlem çiçeğin tekrardan gelişmesi, yapraklarının oluşması için yapılmaktadır. Budanan yapraklar soğuk silikon ve mum ile kapatılır. Yakıcı olmayan yapıştırıcılarda soğuk silikonun ve mumun yaptığı işlemi yapabilir. Bu işlemin yapılma sebebi ise budanan yaprakların hava almasını engellemektir.


Marginata çiçeği bakımı için önemli sayılan diğer bir etken ise çiçeğin toprağıdır. Çiçek çoğaltılırken, yeni dikimi yapılırken veya saksısı değiştirilirken toprak değişimi yapılır. Çiçeğin toprak değişimi yılda bir defa nisan ayında yapılmalıdır. Toprak değişimi yapılırken eklenecek toprak humuslu ve lifli toprak olmalıdır. Yeni ekilecek olan marginata çiçeği için de toprağa yaprak çürüğü atılabilir.  Yapılan bu işlemler toprağa verimlilik kazandırır. Toprağı değiştirilecek marginata çiçeği saksısı bir beden büyük saksı olmalıdır. Aksi takdirde çiçek yeni ortamına uyum sağlayamadığından dolayı ölebilir. Çiçeklerin bulunduğu ortama uyum sağlaması için vitamin kullanılabilir. Bu durumdan başka çiçek solduğu durumda ve  budama işleminden sonrada vitamin takviyesi yapılabilir. Vitamin takviyesi yapmak için çiçeğin durumuna bakılır. Çiçek iyi durumda ise vitamin verilmez. Yaprakları solmuş ve budama işlemi yapılmışsa ve uygun görülüyorsa çiçeğe vitamin uygulanır. Çiçeğe uygulanacak vitaminler seralarda bulunmaktadır. Uygulanacak olan vitamin kullanma talimatına uyularak çiçeğe verilir. Vitaminler 1 litre suya 1 ölçek oranında atılarak karıştırılır. Karıştırılan bu karışım çiçeğe ayda bir veya on beş günde bir olarak uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Guzmanya Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeğine Zarar Veren Durumlar?

Marginata çiçeği de diğer çiçekler gibi doğrudan güneş ışığına bırakılmamalıdır. Çok fazla sulama işlemi yapılmamalıdır. Diğer çiçeklerde olduğu gibi bu çiçekte de sulama işlemi öğlen sıcağında yapılmamalıdır. Çiçeğin vitamine ihtiyaç duymadığı zamanda vitamin takviyesi yapılmamalıdır. Hastanmış bitkilerden uzak tutulmalıdır. Hasta, solmuş, sararmış yapraklar budanmalıdır. Bu işlem çiçeğin diğer yapraklarının zarar görmesini engelleyerek gelişimine katkı sağlamaktadır. Bitki incelenmeli bitkide haşere oluşumu varsa bunu önlemek amaçlı ziraat ilaçlar kullanılmalıdır. Çünkü haşere oluşumu bitkiyi kötü yönde etkiler. Haşerelerin oluşma sebebi ise bitkinin saksı tabağının su ile dolması ve bu suyun boşaltılmamasından kaynaklıdır. Başka etkenlerde bitkide haşere oluşumu yaparak bitkiye zarar verebilir. Bitki zarar görmesin diye sürekli kontrol altında tutulmalı ve yukarıda sıralanan özellikler bakımı yapılırken dikkate alınmalıdır.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53