Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 24 Aralık, 22:24'de eklendi

Küçük yaştan tutunda orta yaşa kadar gelmiş olan ve hatta yaşlı olan tüm bayanların vazgeçilmezi olan çiçekler onlara umut, yaşam sevgisi kimi zamanda mutluluk sağlamaktadır. Bu durum bazen beyler içinde geçerlidir. Çiçek aşığı olan beylerde bulunmaktadır. Dünyamızda çeşit çeşit bin bir güzellikte çiçekler bulunmaktadır. Hatta bazılarının isimlerini bile bilmemekteyiz. Kana çiçeği, kiraz çiçeği, ortanca, müge çiçeği, gala çiçeği, kanayan kalpler, blue bells, lantana, kırmızı gül, doğu haşhaşı, begonya, ixora, orkide, lotus çiçeği, glayöl, manolya, şakayık, leylak, düğün çiçeği ranunculus, amaryllis, japon dağ lalesi, aster, frezya, black eyed susan ve colorado columbine  isimli çiçekler halk arasında dünyanın en güzel çiçekleri olarak bilinmektedir. Çeşitli yörelere ait çiçeklerde bulunmaktadır. Örneğin Karadeniz yöresine ait çiçekler; yayla güzeli, zigana zambağı, lilium carniolicum, sarı laden, zifin çiçeği, orman gülü, laz salebi, karayemiş çiçeğidir.  Bu çiçeklerin dışında dünyada nadir bulunan çiçeklerde vardır. Venüs çarığı, middlemist kırmızısı, yeşim asma, kadapul çiçeği, udumbara çiçeği, hayalet orkide, çikolata kozmosu, ceset çiçeği, papağan gagası, cebelitarık karanfili ve kokio çiçeği bu nadir bulunan çiçeklerdendir.

Maranta Çiçeği Nedir?

Maranta çiçeği yeşilin tüm tonlarını içinde barındırmaktadır. Ceviz ağacı yapraklarını andıran bir çiçektir. Bu çiçek küçük fakat güzel bir görüntüye sahiptir. Bir saksı bitkisidir. Maranta çiçeği dua çiçeğigiller ailesinin bir üyesidir. Maranta çiçeğine dua çiçeği de denmektedir. Çiçek adını İtalyalı botanik uzmanı olan Maranta dan almaktadır. Bu bitkinin keşfi Maranta isimli botanikçi tarafından yapılmıştır. Ve çiçeğin şu an bilinen 20 tane alt çiçek çeşidi bulunmaktadır.

Çiçeğin adına dua çiçeği denmesinin sebebi bitkinin hareketlerinden kaynaklıdır.  Çiçek güneş batıp, gece olduğunda  yani karanlık çöktüğünde şeklini değiştirir. Ve çiçeğin şekli dua eden insan eline benzetilir. Çiçeğin yaşadığı bu değişim adına maranta dan farklı olarak dua çiçeği denilmesine yol açar. Maranta çiçeğinin hemen hemen her türü bu durumu yaşamaktadır. Bu nedenle de tüm türleri dua çiçeğigiller ailesinin üyesi kabul edilir.

Çiçeğin fiyatları 50-350 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Maranta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir Ve Maranta Çiçeği Bakımının Önemli Hususları Nelerdir?

Maranta çiçeği sıcağı seven bir çiçek türüdür. Ortam sıcaklığı 5 derecenin altına düştüğünde çiçek olumsuz şekilde etkilenmektedir. İlk etapta çiçek yapraklarını kurutarak dışarıya tepki vermektedir. Yapraklarının kuruması ise bitkinin hastalandığını göstermektedir. Bu durumda bitki sıcak bir ortama alındığında tekrar eski haline gelebilmektedir.  Bu çiçeğin hastalanmaması ve yaşamını devam ettirmesi için ortalama 23 derece sıcaklık gereklidir. Fakat araştırmalara göre çiçek kış aylarında 18 derecede de yaşamını sürdürebilmektedir.  Ülkede hava değişikliğini çok fazla yaşadığımızdan dolayı bu çiçek evlerin bahçelerinden ziyade  evlerin salonlarında salon çiçeği olarak yer alıyor. Sıcağı seven bu bitki direkt olarak gün ışığını sevmemektedir. Bu nedenle daha çok yarı gölge ortamlara konulmalıdır. Gün ışığına maruz kaldığı durumda bitki solarak cansız hale gelir. Her durumun istisnası olduğu gibi çiçeğin bu durumunun da istisnası mevcuttur. Bu durumun istisnası kış aylarında güneş olan yerlere konulabilmesidir. Bitki su ve neme karşı hassastır. Evlerinde maranta çiçeği olanlar bu duruma karşı özen göstermelidir. Çiçek nemsiz kaldığında yapraklarında kararma meydana gelmektedir. Ve aynı zamanda bitki kurumaktadır. Bu sebeple bitki yaz aylarında sık sık sulanmalıdır.  Kış aylarında ise yaz aylarındaki sulama sıklığı daha aza indirilmelidir. Sulama işlemi dikkatli yapılmadığında örneğin kış aylarında fazla sulandığında her bitkide olduğu gibi maranta çiçeğinin köklerinde de çürümeler meydana gelmektedir. Sulama işlemi ise direkt olarak soğuk su ile yapılmamalıdır.  Oda sıcaklığında bekletilmiş su çiçek için daha iyi olacaktır.  Bu çiçek ortama uyum sağlayamadığında yaprakları kurur. Yapraklar duvara temas ediyorsa çiçek bu durumda da yapraklarını kurutarak sahibine tepki verse dahi maranta çiçeği bakımı oldukça rahat ve zahmetsiz yapılmaktadır. Maranta çiçeği senede 1 veya 2 defa çiçek açabilmektedir. Açtığı bu çiçekler açık pembe renklidir.  Maranta çiçeğinin çiçekleri solduktan sonra solan yapraklar kesilir. Bu işlemin yapılma sebebi çiçeğin yeniden çiçek açmasını sağlamaktır. Kesilen yaprakların üzeri hava giriş çıkışını engellemek için kapatılmalıdır. Bu kapatma işlemini mum, soğuk silikon ve yapıştırıcılarla gerçekleştirebilirsiniz.

Maranta çiçeğin bakımı yapılırken toprağını değiştirme işlemi önemlidir. Toprak değişimi nisan ayında yapılmaktadır. Çiçeğin toprağı humuslu ve lifli olmalıdır. Bu toprak türü çiçeğin gelişimini önemli yönde etkilemektedir. Toprak değişimi yapılırken saksı çok büyütülmemelidir. Önceki saksının bir numara büyüğü bu çiçek için yeterli gelmektedir.

İnsanlar gibi çiçeklerde vitamine ihtiyaç duyar. Maranta çiçeği sağlıklı ise vitamin kullanmanın gereği yoktur.  Fakat budama işleminden sonra tekrar çiçek açması için  seralarda veya mağazalarda satılan vitaminler çiçeğe kullanma talimatına göre verilebilir.

Maranta çiçeğini çoğaltmak için çiçek köklerinden ayrılır. Daha sonra başka bir saksıya alınıp özenle bakımı yapılır.

Maranta Çiçeğine Zarar Veren Durumlar Nelerdir?

Maranta çiçeği bakımı yapılırken çiçeğe zarar veren durumlardan uzak durulmalıdır. Bu durumlardan ilki çiçeğin çok sulanmasıdır. Bunun yanı sıra çiçeğin saksısının delikli olmaması da ona zarar verir. Çiçeğin toprağının kalitesinin yetersiz olması ve yeterli vitaminin olmaması durumunda çiçek yine zarar görmektedir. Bitkinin yapraklarında böcek, solucan gibi canlıların var olması durumu da bitkiyi olumsuz yönde etkilemektedir.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53