Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 24 Aralık, 16:19'de eklendi

Doğada insanlar dışında da varlıklar yer alıyor. Hayvanlar ve bitkiler ekolojik dengenin olmazsa olmaz diğer canlıları. Yani dünya tek başına bizim değil. O yüzden bizim dışımızda da canlılar olduğunu, onlara gereken özeni göstermemiz gerektiği unutulmamalıdır.

Sonuçta bizim dışımızda olan tüm canlıların bize gereksinimi vardır zira düşünme ve bağımsız hareket edebilme yetisi yoktur.

Gerek hayvanlar dünyası, gerek bitkiler dünyası sonsuz bir umman gibidir ve burada da karşımıza çok sayıda seçenek çıkar. Kimi zaman da insanoğlu sahip olma dürtüsü ile evinde hayvan beslemek, çiçek yetiştirmek ister.

Çiçek konusunda da insanların karşısına çok sayıda seçenek çıkar ki, o seçeneklerden bir tanesi de hiç şüphe yok ki mandalina çiçeği. Nasıl olur demeyin bal gibi oluyor ki insanlar evlerinde mandalina çiçeği yetiştiriyor. Mandalina çiçeğinin kendisine has muhteşem bir kokusu olduğu kesin. Ayrıca dalından minik de olsa mandalina yemenin keyfi de bir başka sonuçta. Tüm bunların yanında görsel açıdan çok güzel göründükleri de kesin. Yani gerek işyerlerine, gerek ise evlere çok yakışacak çok özel bir bitki var ama siz de bu çiçeği büyütmek, bakmak istiyor iseniz bilmeniz gereken şeyler de yok değil.

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Mandalina çiçeği bakımı noktasında dikkat edilmesi gereken en temel hususların başında dönem dönem çiçeğin toprağının değiştirilmesi gerektiğidir. Bu çiçeğin toprağının değiştirilmesi için en ideal olan mevsim mandalina çiçeği ya da mandalina bitkisinin de yetişmeye başladığı dönem olan Nisan aylarıdır. Nisan aylarının başlarında toprak değişimi iki yılda bir yapılmalıdır. Burada elbette istenir ise saksı değişimi de yapılabilir ve saksı değişimi de yaparken mutlaka kendisine uyacak bir biçimde mevcut saksıdan en fazla bir boy büyük olan saksının tercih edilmesi gerektiğinin unutulamaması gerektiğidir.

Mandalina hepimizin çok iyi bildiği üzere yaz bitkisidir. O yüzden böylesi bir çiçek için sıcaklık ve güneş gerçeği asla göz ardı edilmemelidir. Bu bitki asla soğuk havaları sevmediğinden bulunulan ortamın sıcak olmasına özen gösterilmelidir. Eğer gerekli olan sıcaklık sağlanamıyor ise mutlaka ısıtıcılar ile gerekli takviye yapılmalıdır.

Bir diğer özel önem arz eden husus ışıktır ki eğer mandalina çiçeği yeterli ışığı alamaz ise ölür o yüzden ölmemesi için yeterli ışık sağlanmalı, eğer yeterli olduğu düşünülmüyor ise o zaman aydınlatıcılardan destek alınmalı ve asla karanlık ortamda bırakılmamalıdır.

Kesinlikle rüzgar görmemelidir eğer rüzgar görür ise toprağında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Lakin arzu edilir ise böylesi bir bitki sıcak yaz günlerinde rahatlıkla balkona çıkarılabilir.

Eğer herhangi bir nedenle böylesi bir çiçeğin yapraklarında solgunluk görülür ise o zaman anında müdahale edilmeli ve çiçeğin diğer yerlerine yansıması zaman geçmeden önlenmelidir. Kişi kendini bu konuda yeterli hissetmiyor ise o zaman bir uzmana da danışarak yardım isteyebiliyor zira kimi şeyler tek başına yapılabilecek olan şeyler değildir. Kimi zaman destek almak önemli bir faktördür tıpkı bu durumda olduğu gibi.

Zarar Veren Etmenler

Mandalina çiçeğinin ömrünü etkileyen ve zarar veren temel unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok fazla düzeyde sulanması
  • Yanlış saksı seçimi ki işin bu kısmında modern bir görünüm aramak yerine tamamen mandalina çiçeği için doğru olabilecek saksının seçilmesi gerektiğidir. Çok küçük, delikleri olmayan saksılardan uzak durulmalıdır.
  • Bunun yanında eğer bitkinin herhangi bir yerinde hastalanma gibi bir durum olur ise bu bitkinin diğer yerlerine de yansıyabilir ki bu da uzun vadede tüm bitkiye zarar verebilecek olan bir olgudur.
  • Toprak seçimi de son derece önemli olan bir olgudur. Kesinlikle ilgili yere danışarak mandalina çiçeği için en uygun olan toprak seçilmeli, ucuz, kalitesiz olan topraklardan uzak durulmalıdır.
  • Zamanında, olması gereken düzeyde doğru bir biçimde vitamin ya da diğer bir ifade ile ilaçlı suyun verilmemesi
  • Solucan, sinek, yapışkan pamuksu şeyler
  • Mandalina çiçeğinde bir nedenden dolayı oluşan hastalıklar
  • Olması gereken koşullarda barındırılmaması ve ilgili sıcaklığın sağlanmaması

Vitamin Kullanılır mı?

Tüm sağlıklı bitkiler için olması gerektiği gibi bu mandalina çiçeği bakımı noktasında da vitamin son derece ciddi önem arz etmektedir. Vitamin kullanmak isteyenler mutlaka çiçekler için vitamin satan satış noktalarına giderek mandalina çiçeği için olan vitamini almalı ve onların belirttiği biçimde kullanmalıdır ama yine de burada dikkat edilmesi gereken husus çok iyi düzeyde olan açelya çiçeği bitkisi için illa vitamin kullanılacak diye bir kuralın olmadığıdır. Kişi kendince risk gördüğü dönemlerde böylesi bir şey yapabilir en azından mevsimsel geçişlerde ya da herhangi bir şeyden şüphe edilir ise ayda bir kere böylesi bir uygulamanın yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında nasıl kullanılacağı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise 1 Litre suya 1 ölçek ilave edilmeli ve ilave edildikten sonra toprağa bu vitaminden iyice verilmelidir.

Nasıl Çoğaltma Yapılır?

Mandalina çiçeğinin çoğaltmasında birden fazla yöntem uygulanabilmektedir ve temelde iki yöntem ile böylesi bir bitkiyi çoğaltmak mümkündür. Bu yöntemleri kısaca belirtmek gerekir ise şunlar ifade edilebilir. Bu yöntemlerden ilki yaprak ve dallarından alınan çiçekler ile çoğaltılmasıdır. Bir diğer yöntem ise diğer bitkiler de olduğu gibi kökünden alınarak çoğaltma işleminin gerçekleştirilmesidir.  Her iki yöntem de tercihe bağlı olarak uygulanabilir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53