Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 24 Aralık, 07:14'de eklendi

Lemon Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Lemon saksı çiçeği parlak yapraklarıyla çalışma alanınıza, evinize şık bir hava katar. Çalışma masanızın arkasında ya da girişte köşelerde odayı tamamlar şekilde görünür. Ayrıca bu çiçeğin bir diğer tercih edilmesinin sebebi mis gibi güzel kokmasıdır. Limon çiçeği büyüdükçe daha çok koku salgılamaya başlar. Çok büyüyen bitkiler değillerdir, 50-100 cm arasında boyları değişir. Parlak uzunlamasına yeşil yaprakları vardır. Diğer saksı çiçekleri gibi Lemon çiçeği de rüzgârı sevmez bu nedenle kapı önü cam önü gibi yerlerde gelişemez, solar. Bitkinin ışık almayan kısımları haftada bir kez ışık alan tarafa doğru çevrilmelidir, bitki yaşaması için yeterli ışığı alamazsa sararır veya çürür. Lemon çiçeğini sulamadan önce yeteri kadar su almış mı diye kontrol etmenizde fayda var. Lemon çiçeğini sularken dikkatli olmamız gereken bir diğer husus ise suyun sıcaklığıdır. Bitkiye vereceğiniz su sıcaklığı mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. Bitkiyi sulama periyodunuz ise kış aylarında haftada 1 kez, yaz aylarında ise sıcaklıkların artması ile haftada 2 kez olmalıdır. Bir diğer önemli husus ise bitkiyi sularken ki kullandığınız ölçeğin, kabın aynı kalmasıdır. Bitkiyi sularkenki kullandığınız ölçek değiştiğinde bitkiyi suladığınız su miktarı değişmektedir bu ise bitkiye zarar verebilir ve çürümesine yol açabilir. Sulamadan sonra saksının dibinde biriken su ise mutlaka dökülmelidir. Dökülmezse biriken su kokuya dolayısıyla böceklenmeye zararlı mikroorganizmaların üremesine sebep olabilir. Lemon çiçeği herkes tarafından bilinen tercih edilen bir çiçek türü değildir, buna bağlı olarak her çiçek satılan mağazada bulunmaz. Lemon çiçeğini satın almak isterseniz çiçek satılan mağazalardan sipariş vererek getirtebilirsiniz. Ya da güvenli bir bitki yetiştiricisinden fidanını temin edip kendiniz de dikebilirsiniz, bitki yetiştiricisinden aldığınız fidanlar özellikle eve uygun hale getirilip cüceleştirilmiştir.

 

Lemon Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Lemon çiçeği direk gün ışığını seven bir bitki değildir, bu sebeple direk olarak güneş gören bir camın önüne koyulmamalıdır. Hızlı büyüyebilmek ve gelişebilmek için ışığa ihtiyaç duyar fakat sürekli gün ışığına maruz kaldığında kuruyabilir. Çiçeğin gün ışığı almayan yerleri dönüşümlü olarak güneşe doğru çevrilmelidir. Böylece çiçeğin sadece bir tarafa yönelimi engellenmiş olur.

Limon çiçeği yeteri kadar ışık almazsa da aynı şekilde çürüyebilir, yapraklarında kararmalar görülebilir.

 

Lemon Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Lemon çiçeğinin sulanma periyodu mevsimden mevsime değişiklik göstermektedir. Yazları sıcaklık nedeniyle haftada iki kez, kış aylarında ise haftada bir kez sulanmalıdır. Yaprakları da ıslanacak şekilde üstten sulama yapılmalıdır. Çiçeği sularken kullandığımız ölçek veya sulama kabını değiştirmemelidir. Akşamdan bitkiye sulama yaptıysak sabah tabağında artan suyunu mutlaka dökmeliyiz. Bu sayede bitkinin toprağındaki artan suyu almış ve böceklerin haşerelerin oluşmasını engellemiş oluruz. Bitkimizin suya ihtiyacı olup olmamasına göre su vermeliyiz. Parmağımızı toprağa batırdığımızda toprak ıslak ise yeterince suya sahiptir tekrar sulamak için birkaç gün beklemememiz gerekir, kuru ise suya ihtiyacı vardır.

 

Lemon Çiçeği Nerede Yetişir?

Lemon çiçeği de diğer saksı çiçeklerine benzer şekilde rüzgârı sevmez. Rüzgâr akımının çok olduğu yerlerde bitki gelişemez büyüyemez. Rüzgâr bitkinin yapraklarının kırılmasına zarar görmesine, toprağın içine hava akımı girmesine sebep olmaktadır. Normal şartlarda uzun yıllar yaşayabilen çiçeğimizin ömrünü kısaltmaktadır. Çok gerekmedikçe çiçeğimizin yerini değiştirmemeye özen göstermeliyiz, çünkü çiçeğimizin yeri değiştiğinde tomurcuklanma büyüme evresinde ise tomurcukları dökülme yapabilir.

 

Lemon Çiçeği Nasıl Budanmalıdır?

Lemon çiçeğinin üzerindeki dallar solduğunda, bitkimizin tekrar çiçek açabilmesi için solan kuruyan dalları kesilerek budanmalıdır. Aynı zamanda bitkinin köküne hava akımının girmesine engel olmak için üzeri mutlaka kapatılmalıdır. Bitkiye zarar vermeden yakmadan kapatmaya özen gösterilmelidir. Çiçeğinizi budadıktan sonra açıkta kalan dallarını kapatmak oldukça önemlidir, bitkinin içine rüzgâr girdiğinde çiçeğiniz içten çürüme yapabilir. Bu şekilde örttüğünüzde hem kendini daha çabuk toplayacak hem de bozulmamış çürümemiş olacaktır.

 

Lemon Çiçeğinin Toprağının Değiştirilmesi

Lemon çiçeğinin toprağı yılda bir kez değiştirilir. Havaların sıcak olmaya başladığı Nisan ayı toprak değişimi için oldukça uygun bir şudur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise toprak değişiminin yanında çiçeğiniz yeteri kadar büyüdüyse bir büyük saksıya geçirebilirsiniz. Saksı değişikliği yaptığınızda yerini değiştirmemelisiniz, aksine daha çok ışık alacak bir yere koymalısınız.

 

Lemon Çiçeği Vitamin Kullanımı

Çiçeğimiz sağlıklıysa, yaprakları gür ve büyümeye gelişmeye devam ediyorsa vitamin vermek zorunda değiliz. Lakin çiçeğimizin budama sonrası yaprakları solmuş kararmış ve büyüme gözlemleyemiyorsak vitamin kullanabiliriz. Çiçek vitaminlerini kullanma koşullarına göre genel olarak 1 litre su için 1 kapak kadar vitamin dökülür. Su ile vitamin karıştırılarak bitki bu karışım ile sulanır. Bitkinin ihtiyacına göre 2 hafta ya da ayda bir şeklinde vitamin verilmeye devam edilir. Bitkimiz biraz kendine gelip yaprakları yeşermeye büyümeye başladıysa vitamin ilave vermeye ara verebiliriz. Sadece vitamin değil toprağına gübre de ilave ederek daha sağlıklı büyümesine destek olabiliriz.

 

Lemon Çiçeğinizin Uzun Ömürlü Olması İçin Yapabilecekleriniz

1-Musluk suyu yerine yağmur suyunu biriktirip onun ile sulayın.

2-Toprağı kuru ise gereksiz su vermeyin.

3-Çok fazla çiçeğinizin yerini değiştirip durmayın, küsebilir.

5- Özellikle budadığınız zamanlarda vitamin ilave etmeye özen gösterin.

 

Lemon Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bitkinin çoğaltılması, bitkinin köklerinden ayrılmasıyla gerçekleşir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53