Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 23 Aralık, 23:10'de eklendi

Gökkuşağının tüm renklerini barındıran lale çiçeği, oldukça dekoratif ve güzel bir çiçek olmasının yanı sıra lale çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır. Ofis, iş yeri ve ev gibi yaşam alanlarımızı süslemek için kullanılan lale çiçeğinin doğa da pek çok çeşidi bulunmakla birlikte, kırmızı, sarı, beyaz, mor ve pembe gibi bir çok rengi de bulunmaktadır.

  Lale Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır Ve Lale Çiçeği Işığı Sever Mi?

 Lale çiçeğinin bakımı oldukça kolaydır ve lale çiçeğinin, direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Ayrıca bolca gün ışığını seven lale çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Kış mevsiminde lale çiçeğinin bulunduğu odanın sıcaklığı ise on bel derecenin altında olmamalı ve aynı zamanda lale çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet lale çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir. Tüm bunların yanı sıra lale çiçeği, çok fazla sıcak ve çok fazla soğuk havada bırakılması da, çiçeklerine ve köklerine zarar verebilecektir.

  Lale Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Lale çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında sipityum orkide çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan lale çiçeğinizin haftanın hep aynı günlerinde sulanmasının tercih edilmesidir. Ayrıca lale çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Lale çiçeğini, sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Lale çiçeğinize su verirken, suyun toprağın her tarafına ulaşmasına da özen gösterilmeli ve lale çiçeğiniz de çok büyük bir değişiklik görmemeniz halinde sulama ölçeğinizi değiştirmemelisiniz. Lale çiçeğiniz, genellikle yaz aylarında çiçek açacak ve kış mevsiminde ise dinlenmeye geçecektir. Bu sebeple lale çiçeğinize su verirken, sulama suyunuzun oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.

  Lale Çiçeği Nerede Yetişir?

Kış mevsiminde aşırı soğuktan korunması gereken lale çiçeği, rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlerden de uzak tutulması gerekmektedir. Rüzgar akımı, lale çiçeğini sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise çiçeğin ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır. Ayrıca lale çiçeğinizin, bulunduğu yerde başka cisimler ile temas etmemesine de dikkat edilmelidir.

  Lale Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Lale çiçeğinizi çoğaltmak istiyorsanız, çoğaltma işlemi için en uygun zaman Nisan ayıdır ve lale çiçeğinin çoğaltılması işlemi, kökten ayırma yöntemi ile yapılmaktadır. Kullanılan bu yöntem ise zahmetsiz olduğu gibi her ortamda da uygulanabilecek bir yöntemdir. Lale çoğaltılması işlemi sırasında köklerinden ayrılan lale çiçeği, en kısa süre içerisinde ayrılan köklerinden başka bir saksının içerisine dikilerek çoğaltılmalıdır. Kökten ayrılmış olan lale çiçeğinin ikinci bitkisi ise en kısa zaman içerisinde büyüyerek, çiçek verecektir. Hem ilk lale çiçeğinize hem de çoğaltarak elde etmiş olduğunuz ikinci lale çiçeğinize de aynı bakım, yetiştirme ve sulama yöntemlerini uygulamalısınız. Ayrıca lale çiçeğinizin soğanları, soldukları zaman bir folyo içerisine sarılarak saklanır ve ilkbaharın gelmesi ile yeniden toprağa dikilebilir.

  Lale Çiçeği Nasıl Budanır?

Soğanlı bir bitki olması nedeniyle lale çiçeğine budama yapılmaz ama solan çiçekleri, bitkiye zarar vermeyecek biçimde temizlenebilir.

  Lale Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her saksı çiçeğine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi lale çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Lale çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da lale çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05
Kurdele Çiçeği Bakımı

Kurdele Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 07:53