Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kumkuat Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 22 Aralık, 22:53'de eklendi

 

Birçoğumuzun seveceği Kumkuat çiçeği, bir meyveli saksı çiçeği türüdür. Meyvesi olan güzel bir bitki olup evinize veya ofisinize güzel bir hava katacaktır. Dayanıklı bir çiçek olduğundan, iyi bir bakım yapıldığı sürece uzun yıllar size güzel meyveler ve görsel bir hizmet verecektir. Kumkuat çiçek bakımı zor değildir, fakat özellikle meyveli bir çiçek olduğundan özen gösterilmesi gerekmektedir. Her çiçek ve bitkide olduğu gibi gün ışığını çok sevmektedir, fakat direkt olarak gün ışığını görürse meyveler ve çiçekleri anında kuruyup solar ve dayanıklılığı kalmaz. Bu sebeple direkt değil, fakat bolca gün ışığı alabilecek bir yere konulması gerekmektedir. Kumkuat çiçeğine sağlam bakım yapıldığı sürece hiç ummadığını kadar uzayabilmektedir.

 

Bu meyveli çiçekten yararlanmanız için, bakımı açısından dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi örneğin sulama. Kumkuat çiçeğini sulayacağınız zaman, kış aylarında haftada 1 defa ve yaz aylarında haftada maksimum 2 defa sulamanız yeterli olacaktır. Kumkuat çiçekleri, meyveli ve renkli bir çiçek olduğundan, genel anlamda gün ışığından beslenmektedir. Bu sebeple Kumkuat çiçeği için en önemli madde gün ışığıdır. Gereksiz sulamalara da dikkat etmeniz gerekir. Bunun yanı sıra Kumkuat çiçeği gibi meyve veren çiçekleri kesinlikle kapı veya cam önü gibi rüzgârın eseceği yere koymamanız gerekmektedir. Aksi takdirde esintiyle beraber çiçekler ve meyveler dökülür, hatta sadece dökülmekle kalmaz, kökleri de sallanacağından dolayı sağlam duramaz hale gelir.

 

Kumkuat Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Sulama yaparken dikkat etmeniz gereken husus ise, sulama yapmadan önce çiçeğin toprağını kontrol etmenizdir. Çiçeğin toprağa kuru veya kurumaya yakınsa sulayabilirsiniz, fakat nemli ya da ıslaksa ve parmağınızla kontrol ettiğinizde parmağınız ıslanıyorsa, sulamak için birkaç gün daha beklemeniz gerekir. Çok fazla sularsanız, çiçeği boğarsınız ve öldürürsünüz. Kumkuat çiçek bakımı normal bir şekilde yapıldığında bakımı çok kolay bir çiçektir. Sadece eve veya iş yerine aldığınızda, bir köşede öylece durmaması gerekir. Bakımını yapmanız gerekiyor. Kaldı ki bakımı için de dakikalarınızı ayırmanıza gerek yok. Sadece iki veya üç dakikanızı ayırarak bakımını yapabilirsiniz. Haftalık sulamasını unutmadığınız takdirde ve bunun yanı sıra gerektiğinde budamasını yaparsanız, uzun bir süre size görsel anlamda hizmet verebilecektir.

 

Çiçeğin budamasını yapabilmeniz için çiçeklerin veya yaprakların kuruyor olması ve bunun yanı sıra dalların çok fazla uzamış olması gerekmektedir. Budama işlemi yeni çiçeklerin, yaprakların ve meyvelerin daha kolay açılması ve büyümesi için yapılan bir işlemdir. Bunu her bitki ve çiçek için yapabilirsiniz. Kumkuat çiçekleri özellikle meyveli olduğu için, aralıklı olarak kontrol edip budama işlemi yapılması gerekebilir. Ayrıca çiçeğin toprağını değiştirmek isterseniz, bunun için Nisan ayını bekleyebilirsiniz ve yılda bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çiçeğinize gerekli bakımı yapıyorsanız, yılda bir defa toprak değiştirmeniz çiçeğiniz için de iyi gelecektir, çünkü çiçekler aynı zamanda toprakta bulunan vitamin ve minerallerden de beslenmektedir. Bir süre sonra topraktaki vitamin ve mineraller bitecek ve kendini yenilemesi gerekecek.

 

Kumkuat Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Kumkuat çiçeği her ne kadar bakımı kolay bir meyve çiçeği olsa bile, bazı konularda aşırıya kaçtığınızda maalesef çiçeğinize yararlı olacağınıza zarar verebilirsiniz. Kumkuat çiçeklerini aşırı derecede sulamamanız gerekir. Çok fazla su verdiğinizde çiçeğin köklerini boğarsınız ve fazla suyu atamaz hale gelir. Bu yüzden çok sulamak çiçeklere faydalı olmamaktadır. Bunun yanı sıra saksı çiçeklerinde, saksı deliklerine dikkat edilmesi gerekir. Saksıların delikleri yoksa veya delikler kapanmışsa, ya yeni bir saksı almanız gerekir veya delikleri açmanız gerekir. Kumkuat çiçek bakımı için saksı delikleri önemlidir. Toprak ve çiçek saksı deliklerinden nefes almaktadır ve ayrıca fazla dökülen su, deliklerden saksının altında bulunan kaba dökülmektedir. Buradan anlayacağınız üzere, bakımı yaparken aşırıya kaçmakta çiçeğe faydalı olmamaktadır.

 

Özellikle meyveli çiçeklerde, yapraklarda veya çiçeklerde mantar veya sinek ve benzeri canlılar görebiliyorsanız, onların mutlaka imha edilmeleri gerekir ki çiçeğinize ve meyvelerinize zarar vermesin. Yok etmediğiniz sürece, bir süre sonra baktığınızda meyve ve çiçekleriniz ya yok olmuş olacak ya da çürümüş ve ölmüş olacaklar. Bu sebeple eğer bu tür durumlarla karşılaşırsanız ziraat ilaçları satan firmaları ziyaret edebilirsiniz. Eğer götürebiliyorsanız çiçeğinizi yanınızda götürebilirsiniz. Öyle bir şansınız yoksa resmini çekip uzmanlara gösterebilir, ona göre çiçeğiniz için ilacınızı alabilirsiniz. Çiçeklerinizin hastalıklı çiçek ve bitkilerden mutlaka uzak tutulması gerekmektedir. Çiçeğinin toprağın kaliteli olmasına her zaman dikkat edin ve toprağa sürekli değiştirmeyin. Gerekiyorsa sadece yılda bir defa değiştirmeniz yeterli olacaktır.

 

Kumkuat çiçekleri bulunduğunuz ortama güzel bir hava, ferahlık ve güzel bir görsellik verecektir. Birçok kişi meyveli çiçekleri sevmektedir. Kumkuat gibi birçok güzel meyveli çiçekler bulunur. Genellikle meyveli çiçekler ortama güzel bir koku yaydığı için de çokça tercih edilir. Eğer çiçeklerinizin bakımını iyi yaparsanız, uzun ömürlü bir Kumkuat çiçeğiniz olacaktır. Kumkuat çiçek bakımı anlayacağınız üzere zor değil. Bütün saksı çiçeklerine nasıl bakım yapılıyorsa, aynı şekilde yapabilirsiniz. Yeter ki sadece normal bakım değil, aynı zamanda sevginizi göstererek bakımını yapın. Her canlının biliyorsunuz ki sevgiye ihtiyacı var ki bu aynı zamanda çiçekler ve bitkiler için de geçerli olmaktadır. Sizde bir Kumkuat çiçeği alın, bulunduğunuz yerin havası değişsin.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05