Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kraton Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 2 Aralık, 16:47'de eklendi

Kraton çiçeği büyük yaprakları olan, bulunduğunuz ortamı süsleyen, uzun ömürlü ve dayanıklı saksı çiçekleri olmaktadır. Kraton çiçeklerinin farklı bir havası vardır. Kraton çiçeklerini en iyi gün ışığı ile besleyebilirsiniz, fakat dikkat edin ki gün ışığına direkt olarak maruz kalmasın. Kraton çiçeğini gün ışığı alan bir yere koyduğunuzda, Kraton çiçeği gün ışığına doğru eğilmektedir. Bu sebeple çiçeğin bir kısmı gün ışığı görmez. Dolayısıyla düzenli aralıklarla, haftada bir defa olacak şekilde çiçeğin yönünü değiştirerek, bütün çiçeğin gün ışığını görmesini sağlamanız gerekmektedir. Kraton çiçek bakımı zor değildir, sadece çiçeğe bakacak olan kişinin sadece bakmak değil, zamanında ve doğru bakım yapabilmesi gerekmektedir, çünkü çiçek sadece bir yerde durarak büyümez veya size görsellik anlamında hizmet vermez.

 

Kraton çiçeğin bakımı için birçok saksı çiçeklerine yaptıklarınız ile aynısını yapmanız yeterli olacaktır. Kraton çiçekleri için, kış aylarında haftada 1 defa, yaz aylarında ise haftada 2 defa su vermeniz yeterli olacaktır, fakat su vermeden önce saksıdaki toprağa kontrol edin ki ona göre su verip vermeyeceğinize karar verin. Toprak nemli ve ıslak ise su vermek için birkaç gün daha bekleyebilirsiniz. Çok fazla su verirseniz, çiçeğe zarar verebilirsiniz. Su verdiğinizde aynı zamanda saksının altındaki kaba biriken suyu dökmeyi unutmayın. Bazen dökmemeyi tercih edenler oluyor, fakat dökmediğinizde ise bir süre sonra böcekler birikiyor ve dökülmeyen sudan kötü kokular yayılmaya başlıyor, bu sebeple suyun mutlaka dökülmesine özen gösterin.

 

Kraton Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Kraton çiçek bakımı için sulamanın önemli olduğunu ve sürekli sulanmaması gerektiğini, su vereceğimiz zaman toprağın ne kadar ıslak ve nemli olduğunu kontrol ettikten sonra verilmesi gerektiğinden bahsettik. Bunun yanı sıra, Kraton çiçekleri gün ışığını sever, fakat direkt olarak gün ışığı ile karşı karşıya gelmemeleri gerektiğini söyledik. Su ve sulama ile ilgili olarak ta ayrıca, su verdikten sonra, saksının altına biriken suyun dökülmesi gerektiğinden de bahsettik. Kratin çiçeklerinin bakımını yaparken, dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise, örneğin çiçeği dikeceğiniz toprağa dikkat etmeniz gerekmektedir. Toprağın kaliteli olması önemlidir. Toprak kaliteli olmadığı sürece, çiçek topraktan beslenemeyecek ve ne kadar sulasanız da bir süre sonra çiçek solup ölecektir.

 

Kraton çiçeğini nereye koyacağınız da çok önemlidir. Kraton çiçeği gün ışığını almayı sever, bu sebeple gün ışığının gördüğü bir odaya koymanız gerekiyor, fakat diğer yandan ise gün ışığını direkt olarak görmemesi gerekiyor. Bu sebeple sağlam bir köşeye konulması gerekmektedir. Kraton çiçeğini koyacağınız yer, cam veya kapı önü olmaması gerekmektedir. Cam veya kapı önünden rüzgâr estiği için, rüzgâr esintisi çiçeğe zarar vermektedir. Bu sebeple bu tür yerlerden uzak yerlere konulması gerekmektedir. Eğer çiçeğin toprağını değiştirmek istiyorsanız, yılda bir defa Nisan ayında yapabilirsiniz. Hem havanın ılık olduğu bir dönemde bu işlemi yapmak, çiçek için daha rahat olacaktır. Kraton çiçeğine sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler çok basit.

 

Kraton Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Kraton çiçeğinin bakımını yaparken, çiçeğe zarar vermemek adına dikkat edilmesi gereken konular; birincisi çiçeğe aşırı derecede su vermemeniz gerekmektedir. Su vermeyi ne kadar çok abartırsanız, o kadar çok çiçek ve çiçeğin kökleri boğulacaktır ve kısa bir süre sonra ölecektir. Bu sebeple çiçeğe su vermeden önce her zaman toprağa kontrol etmeniz gerekiyor. Aksi halde çiçeğe yararlı olacağım derken sadece çiçeğe zarar verirsiniz. Kraton çiçek bakımı, her şey doğru yapıldığı sürece bir sıkıntı yaşamadan Kraton çiçeğinize bakabilirsiniz, fakat bazıları abartılı bir şekilde çiçek bakımı yaptığı için, çiçeklere yardımcı olacağım derken aksine bir süre sonra çiçeği soldurmuş ve öldürmüş oluyorlar. Kraton çiçeği gün ışığını sever, fakat direkt olarak gün ışığına maruz kalmasını sağlamayın, çünkü direkt gün ışığı görürse çiçek maalesef sararır ve solar.

 

Evinizde veya ofisinizde başka çiçekleriniz varsa ve hastalıklı olan bitkileriniz varsa, çiçeğinizi onların yanına koymayın. Aksi halde Kraton çiçeklerinizde hastalanır ve daha fazla bakıma ihtiyaç duyacak hale gelirler. Eğer çiçeklerinizde herhangi bir mantar veya sinek, solucan ya da benzeri canlılarla karşılaşırsanız, ziraat ilaçları alıp tedavi uygulaması yapmanız gerekebilir veya ne yapacağınızı bilmiyorsanız, ziraat ilaçları satan firmalardan yardım talebinde bulunabilirsiniz. Kraton çiçeklerine bakım yapmadığınız sürece, ortamda bulunan birçok şey zarar verebilir, bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Her zaman toprağın kaliteli, mineral ve vitaminle depolu olmasına dikkat edin. Çiçekler biliyorsunuz ki su, toprak ve gün ışığından beslenmektedir. Dolayısıyla bu maddelerden maruz kalırlarsa çiçek tamamen sağlıksız bir hale gelmektedir.

 

Eğer bir Kraton çiçeğiniz varsa veya bir tane almayı düşünüyorsanız, bakımını yapabilecekseniz alın, yoksa ki alıp sadece bir köşeye koyup solmasını bekleyecekseniz almayın, çünkü hem çiçeğe yazık etmiş olursunuz, hem de paranıza veya aldığınız yere. Kraton çiçek bakımı çok kolay, sadece çiçeğin sağlıklı ve sağlam büyümesi için dikkat etmeniz gerekiyor. Çiçeklerde birer canlı türleridir, hatta diğer canlılardan daha fazla yardıma muhtaç canlılardır. Çiçeklerin sadece suya, gün ışığına ve toprağa değil, aynı zamanda sevgiye de ihtiyaçları vardır. Bu sebeple eğer ki Kraton çiçeğine gerçekten bakabilecekseniz, doğru zamanında, doğru şekilde bakımını yapabilecekseniz almayı düşünebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar:
Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05