Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kokos Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 22 Aralık, 11:43'de eklendi

 

Kokos çiçeği uzun ve güzel yapraklara sahip bir saksı çiçeği olmaktadır. Kokos çiçek bakımı için özellikle yapraklarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bulunduğu ortamlara kolaylıkla adapte olabilse de, çok fazla taşınması iyi olmayan bir çiçektir. Kokos çiçeklerini taşıdığınız kadar yapraklarını ve gövdesini kırma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Kokos çiçekleri yapraklarından dolayı her zaman birçok kişinin ilgisini çeken bir çiçek türü olmuştur. Evlere ve ofislere farklı bir hava katan bir çiçek türü olmaktadır. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçektir, fakat bakımının doğru yapılması gerekmektedir. Evlerinizi ve ofislerinizi Kokos çiçekleri ile en güzel şekilde süsleyebilirsiniz. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği sürece Kokos çiçeği evinize veya ofisinize güzel bir görsel hizmeti verecektir.

 

Kokos çiçeklerinin çok sağlam gün ışığı görmesi gerekiyor, fakat direkt olarak görmemesi gerekiyor. Direkt olarak gün ışığı gördüğü takdirde, maalesef yaprakları ve çiçekleri anında solmaya başlamaktadır. Çiçeğin bulunduğu ortama gün ışığının sağlam bir şekilde girmesi gerekiyor. Çiçeğin her yanına ışık vurmayabilir, bu sebeple bu tür durumlarda haftada bir defa çiçeğinize yardımcı olarak yönünü değiştirip her tarafına gün ışığının görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sulamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiçeklerin her zaman sulanmaları gerekiyor, fakat düzenli olarak sulamak çok önemlidir. Düzenli bir sulama için, örneğin kış aylarında haftada 2, yaz aylarında ise haftada 2 defa sulayabilirsiniz. Her ne kadar çiçeklerin suya ihtiyacı olsa bile, bu durumu abartmadan yapmak gerekmektedir.

 

Kokos Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Kokos çiçeklerini nerede yetiştirdiğiniz çok önemlidir. Dışarıda doğal ortamlar, çiçekler kendilerine uygun ortamlarda büyümektedir, fakat doğal olmayan, yani kapalı alanlarda ise, çiçeklere uygun bir ortam yaratmak gerekmektedir. Bu tür durumlarda Kokos çiçeklerinin kapı veya cam önüne konulmamaları gerekmektedir. Cam ve kapı önü gibi rüzgârın çok eseceği bir yere koyduğunuz takdirde, çiçek köklerine kadar sallanarak, sağlıklı bir şekilde yetişemeyecektir. Kokos çiçek bakımı sanıldığı kadar zor değil, hatta zahmetli de değil, sadece dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu tür durumlara dikkat ettiğiniz sürece, uzun süreli bir Kokos çiçeğiniz olacaktır. Kokos çiçekleri uzun yapraklı bir çiçek olduğundan, yaprakları sararıp kuruduğu zaman, yaşayan yapraklardan uzak durması için onları kesmeniz veya elinizle ayıklayabilirsiniz.

 

Saksıdaki toprağın her zaman nemli ve ıslak olmasına dikkat edin. Çiçek toprak, su ve gün ışığından beslenmektedir, fakat birisi eksik kalırsa maalesef çiçeğin sağlıklı büyümesi mümkün olmuyor. Bu sebeple saksıdaki toprağın nemli ve ıslak, suyun temiz ve gün ışığını alabilecek bir ortamda olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kokos çiçekleri veya normal saksı çiçeklerinin bakımı zor değildir, sadece çiçek bakımında bazı konular abartılmadığı sürece, kolay bir şekilde saksı çiçeklerini yetiştirebilirsiniz. Saksı çiçeklerini yetiştirmenin en zor olan noktası, kapalı bir alanda, doğa ile aşağı yukarı aynı ortamı sağlamaya çalışmanız gerekmektedir. Bu da kolay değil, fakat imkânsız değil. Biraz araştırma ve özenle bunu rahatlıkla çiçeğinize sağlayabilirsiniz.

 

Kokos Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Peki, Kokos çiçeğine ne tür durumlar zarar verebilir, kısaca buna bakalım. Çiçeğinizin bakımını yaparken, bakımı abarttığınız sürece, çiçeğinize yarardan çok zarar vermiş olursunuz. Kokos çiçeklerinin bakıma ihtiyacı var, fakat bakımı yaparken yöntemlerini abartırsanız veya bakımı yanlış yaparsanız, çiçeğinize hiçbir faydası olmaz. Kokos çiçeğine zarar verebilecek konulardan bir tanesi, yanlış sulama yöntemi olmaktadır. Bazıları her gün veya iki güne bir sulamanın çiçek için yararlı olabileceğini düşünmektedir, fakat bu tamamen yanlıştır. Çiçeği sulamanın amacı, çiçeğin besinini aldığı toprağa nemli ve yaş tutmaktır. Toprak kuruysa veya kurumaya yakınsa çiçeğinizi sulayabilirsiniz, fakat toprakta nemlilik veya ıslaklık varsa, sulamayın. Kokos çiçek bakımı kolay diyoruz, fakat bu tür konulara dikkat edilmediği sürece, çiçeğinizi kurtarmak için ekstra bakım yapmanız gerekecektir.

 

Bunun yanı sıra yakınızda bir çiçekçi yok diye, dışarıda içine ne karıştığı belli olmayan toprakları saksıya koyup çiçeğinizi dikmeye çalışmayın, çünkü çiçeğinize yarardan çok zararınız olacaktır. Çiçeğe toprak lazım, doğru, fakat kaliteli ve çiçeğin beslenebileceği kalitede toprak gerekmektedir. Bu sebeple kullanacağınız toprağa dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca saksının delikli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Saksı delik olmadığı sürece, çiçeğinizi yetiştirmeye çalışırsanız, çiçek sağlıklı bir şekilde yetişmeyecektir, çünkü ya suladığınızda çiçek kökleri su ve çamurlaşmış toprakta boğulacaktır ve nefes alamadığı için de solacaktır. Çiçek bakımı gerçekten zor değil, sadece dikkat etmeniz ve bazı konularda özen göstermeniz gerekiyor, bu kadar. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok, çünkü çiçeğin görevi ortama renk katmak.

 

Eğer sizin de Kokos çiçeğiniz varsa veya bir Kokos çiçeğine sahip olmak isterseniz, tek yapmanız gereken bir çiçekçiye gidip bir Kokos çiçeği almak veya tohumu varsa elinizde, doğru malzemeleri kullanarak, saksıya ekebilir ve bakımını yaparak büyütebilirsiniz. Kokos çiçek bakımı için araştırmalarınızı yapabilir ve en güzel şekilde büyütmek için çalışabilirsiniz. Siz ona ne kadar iyi bakarsanız ve onu ne kadar iyi büyütebilirseniz, o da size o kadar çok renk verecek ve bulunduğunuz ortama hayat verecektir. Çiçeklerin işi bu. Bulunduğunuz ortama renk katmak ve hayat vermek. İyi baktığınız sürece yıllarca size bu hizmeti verecektir. Bakmadığınız takdirde ise kısa bir sürede yok olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05