Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kılıç Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 21 Aralık, 23:37'de eklendi

 

Kılıç çiçeği bir saksı çiçeği olmaktadır. Kılıç çiçeği ile beraber evinizin veya ofisinizin belirli köşelerini süsleyebilir, daha ferah bir ortam yaratabilirsiniz. Kılıç çiçekleri uzun ömürlü ve dayanıklı olduklarından dolayı, doğru bakım yapıldığı sürece yıllarca görsel açısından size hizmet verecektir. Kılıç çiçek bakımı zor değildir, hatta susuzluğa dayanıklı çiçek türlerinden bir tanesi olduğundan, bakımı bu anlamda gerçekten çok kolay olmaktadır. Hatta Kılıç çiçeklerinin kaktüsler kadar susuzluğa dayanıklı olduğu söylenmektedir. Kılıç çiçekleri gün ışığını sever, fakat gölgelik yerlerde de rahatlıkla yetişebilmektedir. Hızlı büyümesini isterseniz de, her çiçekte olduğu gibi aydınlık bir alana koymanız gerekmektedir. Kılıç çiçekleri her ne kadar gölge alanlarda da yetişebilse de, az ışık aldığında beslenemez ve haliyle güçsüz düşer ve solar.

 

Kılıç çiçeğinin her yönden ışık alabilmesi için, haftada bir defa çiçeğin yönünü değiştirerek çiçeğe yardımcı olabilirsiniz. Kılıç çiçeğinin gün ışığına ihtiyacı olmaktadır, fakat bir yerde durarak sadece çiçeğin bir kısmı gün ışığını göreceğinden, çiçeğe yardımcı olarak bütün çiçeğin gün ışığını görmesini sağlamak gerekmektedir. Kılıç çiçeği gün ışığı görmediği sürece zamanla solar ve sarar ve nihayetinde ölmüş olur, bu sebeple gün ışığını tam anlamıyla alması gerekir. Kılıç çiçeklerini sularken de, sulama miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiçekleri ne kadar çok sularsanız o kadar iyi olacak anlamına gelmemektedir. Çiçek bakımı sadece sulamaktan ibaret değildir. Sulamanın önemli noktası, toprak kurumuş veya kurumaya yakın olduğu yerde sulamak çok önemlidir.

 

Kılıç Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Eğer toprak kurumamışsa ve parmağınızı bastırdığınızda bir ıslaklık hissedebiliyorsanız, birkaç gün sonra sulama yapabilirsiniz. Kılıç çiçek bakımı düşündüğünüzden daha kolaydır, fakat düzgün bir bakım yapmanız gerekmektedir. Özellikle saksı çiçeklerinin bakımını yapmak çok zor değildir, sadece saksıda bulundukları için daha hassas olmanız gerekiyor, çünkü doğal ortamda değiller. Sulama işlemini yaparken, sulamayı kış aylarında haftada 1 defa, yaz aylarında ise haftada 2 defa yapmanız yeterli olacaktır. Eğer çiçeğin toprağını değiştirme gereği duyarsanız, bunu yılda bir defa Nisan ayında yapabilirsiniz. Nisan ayının olmasının sebebi ise havanın ılık olduğu zamana denk geleceği içindir. Havanın çok sıcak veya çok soğuk olmaması çok önemlidir. Ancak çok belirli bitkiler ve çiçekler çok soğuk veya çok sıcak havada yaşayabilmektedir.

 

Kılıç çiçeği çiçeklerini dökmeye başladığı zaman, biraz bekleyin ve dökülme işlemi bittikten sonra, eğer dökülmeyen yapraklar veya çiçekler varsa, makas yardımı ile budayıp çiçeğe yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde yeni çiçeklerin açılmasına yol açmış olacaksınız. Kılıç çiçekleri çok güzel bir görünüme sahip ve bulunduğunuz ortama güzel bir hava verecek bir çiçektir. Sadece bakımını iyi yapmanız gerekmektedir. Bu arada çiçeğin bakımı sadece budamak, sulamak, gün ışığı vermek veya toprak değiştirmek ile bitmiyor. Çiçeğe aynı zamanda sevginizi vermeniz gerekiyor ki en güzel ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin. Çiçeklerde canlıdır, fakat çiçekler daha çok yardıma muhtaç olan canlılardır. Bu sebeple çok daha iyi bakılmaları gerekmektedir.

 

Kılıç Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Kılıç çiçeğinize zarar vermeden büyütmek ve yetiştirmek, hatta büyüdükten sonra yeni bir Kılıç çiçeği daha elde etmek istiyorsanız, öncelikle çiçeği koyacağınızı yeri iyi seçmeniz gerekmektedir. Kılıç çiçeğini cam veya kapı önlerine, rüzgârın eseceği yerlere koymamanız gerekmektedir. Rüzgârla karşı karşıya geldiğinde, çok fazla esinti olacağından çiçek güçsüzleşir ve cansızlaşır. Bu da haliyle çiçeğin daha hızlı sararıp solmasına neden olur. Kılıç çiçek bakımı zor değil, fakat bu tür konulara her çiçek için dikkat etmeniz gerekiyor ki çiçeğiniz zarar görmesin. Sulama yaparken de aşırı miktarda su vermemeniz gerekir. Ne kadar çok su verirseniz, çiçeğiniz o kadar çok boğulacaktır. Bu sebeple suyu vereceğiniz zamanı ve durumu çok iyi kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

Kılıç çiçekleri için aynı şekilde, saksı çiçeklerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, saksının delikli olduğundan emin olun. Saksının delikleri birçok konuda size yardımcı olacaktır, fakat delikleri yoksa çiçeklerinize yardımcı olmaktan ziyade zarar verebilirsiniz, bu sebeple Kılıç çiçeğini alırken saksının delik olmasına ve deliklerin açık olmasına dikkat edin. Saksı delikleri, saksınızda bulunan ekstra suyu dışarı atacak ve bunun yanı sıra, çiçeğin ve toprağın nefes almasında yardımcı olacaktır, fakat delikler yoksa veya tıkalı ise bunu yapamayacağından dolayı çiçekler sağlıklı bir şekilde büyüyemeyecektir. Çiçek için kullandığınız toprağa dikkat edin. Toprağın kaliteli olması önemlidir, çünkü çiçek, toprak, su ve gün ışığından enerjisini alıp beslenmektedir.

 

Toprak kalitesiz olursa, beslenemeyip solacaktır. Bütün bu konulara dikkat ettiğiniz sürece sağlıklı ve muhteşem görünen Kılıç çiçeklerine sahip olabileceksiniz. Kılıç çiçek bakımı buradan anlayacağınız üzere zor değil, hatta bakımını yapmak için saatlerinizi ayırmak zorunda değilsiniz. Sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Hatta çiçeği evinize veya ofisinize yerleştirdikten sonra, bir süre sadece haftada bir defa sulayarak bakım yaparsanız bile yeterli olacaktır. Bakımını yaparken en önemlisi de, çiçeğinizi kuruyan yapraklardan ve çiçeklerden kurtarmak ki böylece yeni yapraklar ve çiçekler açabilecek. Kılıç çiçeğini çoğaltmak isterseniz, yetiştirdiğiniz çiçeğin köklerinden ayırarak yeni bir saksıya yerleştirmeniz gerekmektedir. Sonrası ise bütün bakımlar aynı. Sadece yeni bir çiçek olacağı için biraz daha özen göstermeniz gerekecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05