Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kentya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 21 Aralık, 19:32'de eklendi

Uzun ömürlü ve dayanıklı olmasının yanı sıra çok dallı ve palmiyeyi andıran uzun yaprakları ile son derece güzel bir çiçek olan Kentya çiçeği, bulunduğu her ortamda muhteşem etki bırakmasının yanı sıra kentya çiçeği bakımı kolaylığı ile de tercih edilen çiçek çeşididir.

  Kentya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 Kentya çiçeği bakımı konusunda ilk olarak, kentya çiçeğinin doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerektiği biliniyor olmalı ve aynı zamanda bolca gün ışığını seven kentya çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymakta olduğu da bilinmelidir. Ayrıca kentya çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilme ihtimalinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de kenya çiçeğinin, belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet kentya çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Kentya Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Kentya çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında kentya çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kentya çiçeğinizi sularken, kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra kentya çiçeğinize döktüğünüz sulama suyu, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah saksının tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise kentya çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Kentya çiçeğini, sulama konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz.

  Kentya Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlerden uzak tutulması gereken kentya çiçeğinin, kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar akımı, çiçeği sallayarak, kentya çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise kentya çiçeğinin, ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Kentya Çiçeği Nasıl Budanır?

Kentya çiçeği bakımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir husus da çiçeği budamadır ve kentya çiçeği, dallarının üzerinde bulunan çiçeklerinin solup geçmesinin ardından tekrar çiçek açabilmesi adına solan yaprakları budanmalı ve kesilen bölgelerin içerisine hava akımının girmemesi için de üzeri kapatılmalıdır. Kentya çiçeğinizi budamanızın ardından kesilen bölgelere hava akımının girmemesi için ise mum veya soğuk silikon kullanılabilir.

  Kentya Çiçeği Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Kentya çiçeğiniz için toprak değişimi yapacaksanız, senede bir kez olmak kaydıyla Nisan ayını tercih etmelisiniz. Ayrıca kentya çiçeğinizin toprak değişimi sırasında çiçeğinizin mevut ekili bulunduğu saksının bir büyük boyunu tercih etmeniz doğru olacaktır.

  Kentya Çiçeğine Vitamin Kullanılmalı Mıdır?

Kentya çiçeğine vitamin kullanılabilir ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak kentya çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

  Kentya Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Hemen hemen her saksı çiçeğine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi kentya çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Kentya çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca fazla hava akımına maruz kalması, hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması, doğrudan güneş ışığına maruz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da kentya çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet kentya çiçeğiniz üzerinde bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 Kentya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Köklerinden ayırma yöntemi ile çoğaltılabilen ketya çiçeği, köklerinden ayrılarak küçük bir saksıya dikilir ve sulaması ile bakımına da sevam edilerek çoğaltılabilmektedir.

  Kentya Çiçeği Işığı Sever Mi?

Kentya çiçeği de pek çok saksı çiçeği gibi gün ışığını seven bir bitkidir ve şayet yaşam alanlarımız da çiçeği koyacağımız yer gün ışığından uzak kalıyor ise bu durumda çiçeğin yapraklarının dökülmesine sebep olacaktır. Kentya çiçeğinin, sağlıklı kalması ve çiçeklerinin açabilmesi için gün ışığına ihtiyacı vardır. Kentya çiçeğini, yaşam alanlarımız dahilinde koyduğumuz yer yeterince gün ışığı alamıyor ise üstten aydınlatıcılar ile destekleyerek yeterince ışık alması sağlanmalıdır. Karanlıkta kalan kentya çiçeği, yapraklarını dökmesinin yanı sıra solmalar ile sararmalar olmasına neden olur.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05