Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kamelya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 21 Aralık, 07:20'de eklendi

 

Kamelya bir saksı çiçeği türüdür. Evinize ve ofisinize renk getirecek, bulunduğunuz ortamı süsleyen bir çiçek türü olmaktadır. Bakımı doğru yapıldığı sürece dayanıklı ve uzun ömürlü bir çiçek olmaktadır, fakat özellikle renkli bir çiçek türü olduğundan sağlıklı bir bakım yapılması gerekmektedir. Kamelya çiçekleri birkaç farklı renklerde bulunabilmektedir. Beyaz, sarı ve kırmızı Kamelya çiçeklerindeki ana renkler olmaktadır. Kamelya çiçek bakımı zor olmamakla birlikte, aynı zamanda bazı durumlarda özen göstermeniz gerekmektedir. Örneğin Kamelya çiçekleri renkli bir çiçek türü olduğundan, bolca gün ışığı isteyecektir, fakat direkt olarak ta gün ışığı ile karşılaşmaması gerekmektedir. Gün ışığını bolca alan bir odaya koyabilir ve Kamelya çiçeğini ışık alabilecek bir yere yerleştirebilirsiniz.

 

Bir yerde durarak bütün çiçek ışık alamayacağından dolayı, haftada bir defa çiçeğin yönünü çevirip bütün çiçeğin ışık alabilmesini sağlamanız gerekmektedir. Kamelya çiçekleri çok güzeldir ve birçok kişi tarafından tercih edilir, fakat sağlıklı bir şekilde bakılmazsa, çiçekleri ve yaprakları çok kısa bir sürede solup sararmaktadır ve dökülerek çiçek ölmektedir. Bu sebeple eğer Kamelya çiçeği alacaksanız, bakımını yapabileceğinizden emin olmanız gerekmektedir. Kamelya çiçekleri renkli oldukları için de oldukça hassas çiçeklerdir ve biliyorsunuz ki çiçekler renklerini, gün ışığından beslenerek almaktadır. Bu sebeple birçok çiçek ve bitki için gün ışığı önem arz ediyor. Gün ışığı olmazsa çiçekler anında solup kururlar. Çiçeklerin sağlığı için gün ışığı en önemli etkenlerden bir tanesi olmaktadır.

 

Kamelya Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Kamelya çiçek bakımı zor ve zahmetli olmadığı kadar, özen gösterilmesi gereken çiçeklerden bir tanesidir. Kamelya çiçeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve renklerinin parlaması için, çiçeğin bolca ışık gören bir odada tutulması gerekmektedir. Işık gören odada tutarken, bir taraftan da direkt olarak ışığın çiçeğe vurmaması gerekmektedir. Bu sebeple ışık gören, fakat Kamelya çiçeğine direkt olarak vurmayacak bir yere çiçeği yerleştirmeniz gerekiyor. Bu arada ışık bir yerden çiçeğe bakacağı için de, çiçeğin her yanı ışık görmeyecek, bu sebeple haftada bir defa en azından çiçeğin yönünü değiştirerek ona yardımcı olmanız gerekmektedir. Kamelya çiçekleri renkli bir çiçek olduğundan, bolca beslenmesi gereken bir çiçektir. Bunun için de bol ışık, kaliteli toprak ve suya ihtiyacı vardır, fakat su vermek istediğinizde aşırı derecede su vermekten kaçınmanız gerekir.

 

Çiçeğin suyunu kış aylarında haftada 1 defa ve yaz aylarında ise haftada en fazla 2 defa vermeniz yeterli olacaktır, fakat suyunu vermeden önce toprağın nemini ve ıslaklığını kontrol edin, aksi takdirde çok fazla su vermiş olursunuz. Dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise çiçeği nereye yerleştireceğinizdir. Kamelya çiçekleri ve bütün saksı çiçeklerini kesinlikle rüzgârın çok estiği bir yere koymamanız gerekmektedir. Rüzgârın estiği bir yere koyduğunuzda, esinti çiçeği sallayacaktır ve sadece gövdesini değil, köklerini de sallandığından çiçek sağlamlığını kaybedecektir. Bu sebeple cam ve kapı önü gibi rüzgârın eseceği yerlerden uzak tutmanız gerekmektedir. Çiçek bakımında, zaman zaman çiçeği budamanız da çok önemlidir. Bu şekilde yeni çiçeklerin ve yaprakların çıkabilmesi için yol açmış olacaksınız.

 

Kamelya Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Kamelya çiçek bakımı veya diğer saksı çiçeklerinin bakımı zor değildir, fakat özen göstermediğiniz sürece, fark etmeden çiçeğinize zarar verme şansınız daha yüksek olacaktır. Örneğin çok fazla su verirseniz, çiçeği besleyeceğim diye çiçeği suda ve çamurda boğarak zarar verirsiniz. Çiçeğinizi sulamak istiyorsanız, toprak kuruduğu zaman veya kurumaya yakın olduğunda su vermeniz gerekmektedir. Kamelya çiçekleri saksı çiçekleri olduğundan, saksıların delikli olmasına dikkat edin. Saksı çiçeklerindeki delikler sayesinde çiçek ve toprak nefes alabiliyor ve bunun yanı sıra ekstra su saksıya dökülüyor ve böylece saksıdaki nem ve ıslaklık dengesi korunuyor, fakat saksı delik olmadığı sürece bu gerçekleşmiyor ve çiçek boğulmaya başlıyor. Çiçeklerinizi zaman zaman budamayı unutmamanız gerekiyor.

 

Kurumuş yaprak veya çiçek gördüğünüzde onları toplamanız gerekiyor. Toplamadığınız takdirde yaşayan yapraklar ve çiçeklere bakım yapmanız zor olacaktır ve yaşayanlarda kısa sürede sararıp kuruyacaktır. Çiçeği dikeceğiniz toprağın kaliteli olmasına özen gösterin. Sokaktan aldığınız toprağa dikmeyin, çünkü çiçek topraktan da beslenmektedir, fakat toprak vitaminsiz ve sağlıksız olursa, çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilme ihtimali çok düşük olacaktır. Ayrıca çiçeklerinizi hastalıklı çiçeklerin yanından mutlaka uzak tutun, aksi takdirde kısa bir sürede sağlıklı çiçeklerinizde hastalanır ve ölür veya güçsüz hale gelir. Yapraklarınız veya çiçeklerinizde mantar veya sinek, toprakta solucan veya benzeri canlıları görebiliyorsanız, anında müdahale etmeniz gerekmektedir, yoksa bu canlılar zamanla çiçeğinizi çürütüp yiyip bitirecektir.

 

Kamelya çiçekleri rengi ve duruşu ile ortama renk katan, farklı bir hava veren çiçeklerdir. Hatta hediye olarak verebileceğiniz en güzel çiçeklerden bir tanesidir. Kamelya çiçek bakımı zor olmadığı kadar, beslenmesi konusunda yardımcı olduğunuzda uzun süre size görsel bir şölen sunmaktadır, fakat bu tamamen sizin ona nasıl bakacağınıza bağlıdır. Kaldı ki bakımı için saatler veya dakikalarınızı bile ayırmanız gerekmiyor. Ara sıra sadece 2 veya 3 dakikanızı ayırsanız yeterli olacaktır. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Kamelya çiçekleri renkli çiçekler olduğundan sağlam beslenmeleri gerekmektedir. Özellikle renkli çiçeklerde, çiçekler renklerini alabilmek için gün ışığı ile beslendiğinden, çiçeklerin çok iyi gün ışığı almaları gerekmektedir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05