Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kalanşo Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 20 Aralık, 23:16'de eklendi

Kalanşo çiçeği, en çok kış aylarında çiçeklenmiş olarak satılmasının yanı sıra evde yetiştirilebilen, dayanıklı ve succulent özellikli ve kışın çiçeklenen bir süs bitkisidir ve kalanşo çiçeği bakımı da aslında çok zor değildir. Kalanço cinsi çiçeğin yüz yirmi beş türü bulunmakta ve katmerli çiçek açan türlerine de Calandiva denmektedir. Kalanşo çiçeği, krasula metabolizmasına sahi ve bünyesinde su tutabilmesi güçlü olduğundan geceleri havadar bir ortam istemektedir. Yarım metreye kadar büyüme özelliğine sahip olan kalanço çiçeği, daima çok küçük olarak satılmaktadır. Anavatanı Madagaskar olan kalanço çiçeği, Trastanana dağlarının serin yaylalarında ve humuslu topraklarında yetişmektedir.

  Kalanşo Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Kalanşo çiçeği bakımı aslında pek zor değildir. Renkli ve güzel görünümleri ile yaşam alanlarımızı renklendiren kalanşo çiçeğinin, doğada pek çok rengi ve çeşidi bulunmakla birlikte gelişimi yavaştır ve boyları da fazla uzamamaktadır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gereken kalanço çiçeği, gün ışığına doğru eğilim gösterebilir. Bu sebeple de gün ışığı almayan kısımları belirli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmelidir. Bu sayede ise kalanşo çiçeğinin, tek bir yöne olan eğilimi engellenebilir. Şayet kalanşo çiçeği, yeteri kadar ışık alamaz ise yeterli miktarda beslenemez ve bu yüzden de çiçeklerinde kararma ve solma meydana gelebilir.

  Kalanşo Çiçeğinde Çiçeklenme,

Kalanşo çiçeği, senede bir kez yaz mevsimi sonu ile kış mevsimi başları arasında tomurcuklanmaya başlar ve tomurcuk vermesi ise gündüz süresinin kısalıyor olmasını anlamasına bağlıdır. Kalanşo çiçeğinin, bulunduğu yerde akşamları ışık yanıyor ise tomurcuklanmaz ve tomurcuklanmasının ardından şayet soğuk bir yerde bırakılır ise o tomurcuklar ilkbaharda çiçeklenebilir. Ayrıca kalanşo çiçeği, sıcak yere alınır ise yılbaşı civarlarında çiçek açarlar. Bazı kalanşo çiçek çeşitleri, sonbahar mevsiminde gelişen çiçek sapı, yaz mevsimi ortalarına ve hatta yaz mevsimi sonuna kadar tomurcuk üreterek,çiçeklenmeye devam edebilmektedir.

  Kalanşo Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Kış aylarında hafta da bir kez sulanması yeterli olan kalanşo çiçeğinin, yaz aylarında ise hafta da iki kez olmak üzere üstten sulanması yeterli olacaktır. Kalanşo çiçeğinin, kış aylarında Pazartesi günleri sulanması tercih edilebilirken, yaz aylarında ise Pazartesi ve Perşembe günleri sulanması tercih edilebilmektedir. Bu günleri kendiniz belirleyebileceğiniz gibi dikkat etmeniz gereken, sulama yaptığınız günlerin her haftanın aynı günü olmasıdır. Kalanşo çiçeğinin sulanması sırasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalıdır. Eğer Kalanşo çiçeğnizi akşamdan suladıysanız, sabahları da altında bulunan tabakta biriken su var ise dökülmesi gereklidir. Bu sayede de kalanşo çiçeğinizin, dibinde haşere ve koku oluşumuna engel olabilirsiniz. Kalanşo çiçeğinizi sularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, toprağın kurudukça sulanmasının gerektiğidir. Toprağın  yeterince kuru olup olmadığını ise parmağınızı batırarak anlayabilir ve şayet toprak ıslak ise sulama işleminizi bir sonra ki sulama gününe erteleyebilirsiniz.

  Kalanşo Çiçeği Toprak Değişimi,

Kalanşo çiçeğiniz için poşetlerde satılan ve güvenilir bir marka olduğunu bildiğiniz humus katkılı hazır toprak almalısınız. Kalanşo çiçeğiniz için alacağınız toprağın mutlaka humus katkılı olması gerekmektedir. Ayrıca kalanşo çiçeğinin köklerinin çürümemesi adına da kuvars kumu ile küçük taneli ponza taşı karıştırmak gerekmektedir. Kalanşo çiçeğinizin toprak değişimini, senede bir kez olmak üzere ve Nisan ayında yapılmalıdır. Ayrıca kalanşo çiçeğinizin toprağını değiştirirken kullanacağınız toprağa dikkat etmeniz gerektiği kadar kullanacağınız saksı boyuna da dikkat etmeniz gerekmekte ve tercihinizi hali hazırda kalanşo çiçeğinizin dikili olduğu saksının bir büyük boyundan yana yapmalısınız.

  Kalanşo Çiçeğini Budama,

Kalanşo çiçeğinizi, çiçekleri geçtiği zaman veya Nisan ayı sonu ile Haziran ayı başlarında budamalısınız. Fakat, çiçeğinizde gür gelişim olur ise Ağustos ayında tekrar budayabileceğiniz gibi budadığınız dalları da ayrı ayrı saksılarda köklendirebilirsiniz. Budayıp ektiğiniz her dal,  Sonbahar mevsiminde mutlaka tomurcuklanacaktır. Budama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz ama yapraksız bırakamamaya dikkat etmelisiniz.

  Kalanşo Çiçeğine Zarar Veren Durumlar Ve Hastalıklar,

Pek çok saksı çiçeği çeşidinde olduğu gibi kalanşo çiçeğine de zarar verebilen durumlar bulunmaktadır. Ancak kalanşo çiçeğine zarar verebilecek olan davranışlar bilinir ve doğru uygulama yapılırsa çiçeğinize zarar vermekten kurtulabilirsiniz. Kalanşo çiçeğinizin, aşırı derecede fazla sulanmasının zarar verici olacağı gibi toprağın yetersiz ve kalitesiz olması da zarar vericidir. Aynı zamanda antoryum çiçeğinizin, hastalanmış olan bir bitki ya da çiçeğe yakın olması da zarar verici olabileceği gibi bitkinin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun deliklerden çıkamaması da zarar verici bir durumdur. Ayrıca kalanşo çiçeğinizin yapraklarında oluşan, sinek, mantar, hastalıklar, solucan ya da yapışkan pamuksu hastalıklar da bitkiye zarar vereceğinden dolayı bu tür bir durumla karşılaşmanız halinde ziraat ilaçları satan bir firmadan, bitkinizin toprağından bir miktar ya da bir adet yaprağını götürerek, bitkinizde oluşan hastalığa uygun bir ilaç temin edip,  bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmanız halinde bitkiniz düzelecektir. Bunun yanı sıra kalanşo çiçeğinde en sık rastlanan problem kök ve dip kısım çürümeleridiri. Çiçeğinizin toprağı kuru olmadığı halde yapraklarında pörsüme ve yumuşama olmuş ise kökler çürümüştür. Bu köklerde ki çürüme ise, kumsuz toprak ve gereksiz sulama yüzünden olmaktadır. Şayet bu durum yaşanıyorsa ve çiçeğinizde çürümenin erişemediği sağlam bir yerinden kesip yeniden dikerseniz, çiçeğiniz hiç bir şey olmamış gibi hayatına devam edecektir. Kök çürümesinin diğer bir nedeni de topraktan hiç besin alamaması olduğu için, bitkiniz kökler ile ilişiğini kendiliğinden kesmektedir. Bunun amacı ise kopur sürüklenerek, başka bir yerde köklenmektir.

  Kalanşo Çiçeği İçin Vitamin Kullanımı,

Kalanşo çiçeğinizin, şayet çiçekleri ve yaprakları sağlıklı durumda ise vitamin kullanmaya ihtiyacı bulunmuyor demektir. Fakat kalanşo çiçeğinizin, çiçekleri solmuş ve budaması yapılmış ise bu dönemler de çiçeğinizin, hem gelişmesi hem de çiçek açabilmesi için mağazalar da ve seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin edilerek, kullanma talimatına uygun bir şekilde bitkinize besin desteği olarak kullanabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05