Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Kaktüs Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 20 Aralık, 18:09'de eklendi

Her çiçek kendince güzeldir. Çiçekler, insanlar, hayvanlar gibi doğanın en önemli unsurları arasında yer alan varlıklardır ve kullanıldıkları ortama da ayrı bir güzellik katarlar. Nitekim ister sokaklarda, ister kişilerin evlerinde saksılarının içinde yetiştirdikleri çiçekler aynı zamanda hayatı da sembolize ederler.  Herkesin kendince de bir favori çiçeği vardır. Kimileri çiçek açan, koku veren çiçekleri sever iken kimilerinin tercihi biraz daha farklıdır. İşte farklı çiçek sevenlerin en çok tercih ettiği çiçek türleri arasında kaktüs geliyor.

Kaktüs son derece şahsına münhasır olan özel bir çiçek. Amerika Birleşik Devletlerinden buralara kadar uzanan çiçeğin dikenlerini ise bilmeyen yok gibi adeta. Boylarına ve ebatlarına baktığımızda karşımıza çok farklı biçimlerde çıkarlar. Yani 60 cm olan da vardır, 20 cm da. Daha geniş hacimli olanı da bulunur, daha minik olanı da. Ama bu çiçeğin çalışanların masasında bulunması mutlaka gerekir. Bunun en temel nedeni ise yapısı itibarıyla radyasyonu önleyici özelliğinin bulunmasıdır. Bilgisayardan yayılan radyasyonun emilmesine katkı sunan son derece özel bir bitki olduğundan özellikle sürekli bilgisayar ile çalışanlar mutlaka bilgisayarlarının yanından eksik etmemelidir.

İşte masalarında duran kaktüs çiçeği bakımı içinde gereğinin yapılması gerekir ki yapılması gereken temel olarak yazının ilerleyen kısımlarında ayrıntılı olarak belirtilmiş durumdadır

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Kaktüs çiçeği kaba bir bitki olarak görünebilir ama bakımında son derece ciddi önem arz eden hususlar vardır ve bunları bilmek, harfiyen uygulamak gerekir. İşin en önemli püf noktalarından birisi bu çiçeğin boyu ne olursa olsun rüzgardan ve hava sirkülasyonundan uzak kalması gerektiğidir.  Eğer buna dikkat edilmez ise solmaları kaçınılmaz bir hale gelir. Karanlık da kaktüs çiçeği için çok ideal değildir ve karanlıkta kalan kısımları bulunuyor ise mutlaka haftada bir kere en az karanlıkta kalan kısmının güneş görmesi sağlanmalıdır. Aksi halde yine solma ve kuruma ihtimali ortaya çıkabilir.

Gelelim diğer önem arz eden hususlara, kaktüs çiçeği geldiği topraklar da göz önüne alındığında sıcağı, güneşi seven çiçeklerdir o yüzden de güneş almasından asla korkulmamalıdır. Olabildiğine güneşe yakın yere koyulması gereken bir bitkidir. Burada yapılması gereken şey güneş almayan kısımlarının güneşe doğru yönlendirilmesi ve bunun kesintisiz olarak yapılması gerektiğidir. Dönem dönem gerekir ise saksı ve toprak değişimine de gidilebilir. Burada ideal olanı 5 yılda bir Nisan aylarında yapılmasıdır. Ama 6 yılda da bir toprak değişimi yapılabilir.

Zarar Veren Etmenler

Kaktüs çiçeği bakımı noktasında elbette böylesi bir çiçeğe zarar verebilecek olan unsurlar da göz ardı edilmemelidir ve bu unsurlar temel olarak şunlardır:

  • Toprağının alması gerekenden az ya da tam tersi alması gerekenden fazla su alması
  • Verilmesi gereken vitaminlerin verilmemesi veya zamanında verilmemesi. Yine doğru miktarda verilmez ise yarar yerine ciddi zararlar verdiği unutulmamalıdır.
  • Karanlık ortamlarda kalması
  • Yetiştirildiği toprağın istenilen ve olması gereken kalitede olmaması
  • Kaktüs çiçeğine zarar veren bir takım haşere ve böceklerin çiçeğe musallat olması ve ondan kurtulmanın mümkün olmaması
  • Bir nedenle böylesi bir çiçeğim yaşadığı kimi hastalıklar
  • Kullanılan yani seçim yapılan saksının olması gereken yeterlilikte olmaması ve deliklerinin bulunmaması
  • Kaktüs çiçeğinin bir yerinde oluşan problemin bitkinin diğer kısımlarına da an be an yayılması ki bu durum kaktüs çiçeğinin başına gelir ise mutlaka problemli olan bölge çiçekten arındırılmalıdır.

Nasıl Sulama Yapılır?

Kaktüs çiçeğini sulamadan önce mutlaka suyu gerçekten emmiş mi, emmemiş mi, suya gereksinimi var mı, ona bakılmalıdır. Eğer suyunu tam olarak emmemiş ise o zaman suyunu tamamen emene kadar beklenilmeli ve gün gün kontrol edilmelidir. Kendisine verilmesi gereken su ki işin püf noktası biraz da buradadır, mutlaka oda sıcaklığında olan bir su olmalıdır. Çok soğuk ve çok sıcak sulardan uzak durulmalı, ılık su ile kaktüs çiçeğinin toprağı sulanmalıdır.  Böylesi bir çiçek için ideal olan sulama duruma göre yaz aylarında haftada iki kere, soğuk geçen kış aylarında ise bir kere olması yeterlidir. Burada kullanılan su tamamen kaktüs çiçeğinin toprağının azlığına, çokluğuna göre değişiklik arz eder o yüzden şu kadar su dökülmelidir diye bir kaide yoktur. Kafaların karışmaması için yaz aylarında Perşembe ve Pazartesi, kış aylarında ise sadece Pazartesi sulanması yeterlidir. Sulama işlemi yapıldıktan sonra mutlaka saksının altı kontrol edilmeli, olası böceklenme vb. sorunlar için akan fazla sular dökülmelidir.

Vitamin Kullanılır mı?

Çok sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi de budur. Kaktüs çiçeğinin uzun ömürlü olması için vitamine gereksinim duyulup duyulmadığıdır ki bu sorunun yanıtı da oldukça net bir biçimde bellidir.  Elbette kaktüs çiçeği için de vitamin kullanılması gerekir. Burada nasıl kullanılması gerektiği önem arz etmektedir ki eğer yanlış bir biçimde kullanılır ise yarar yerine zarar verecektir. 1 litre ılık suyun için bir ölçek alınan vitamin dökülmeli ve iyice karıştırıldıktan sonra bitkiye verilmelidir. Bu doz oranında kullanılmaz ise çiçeğe yarar yerine zarar verilebilir. Düzenli olarak verilebilir ama işi abartmadan vitamin kullanmak gerekir. Örneğin mevsimsel geçişlerde kullanılması yeterli olacaktır. Ama yine de kişilerin kafasında soru işareti var ise bu alanda çalışan uzmanlara danışarak bitkiye vitamin verilmesi yerinde olacak bir karardır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05