Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Japon Şemsiyesi Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 20 Aralık, 11:03'de eklendi

 

Otantik görünümlü ve felsefi bir hava katan çiçek türlerinden bir tanesi Japon Şemsiyesi çiçeği olmaktadır. Çiçeğe baktığınızda da şemsiyeye benzediğinden adının nereden geldiğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Japon Şemsiyesi çiçek bakımı oldukça kolay bir çiçektir. Adını nereden aldığını çiçeğin şekline ve duruşuna bakarak anlayabilirsiniz. Doğada birçok farklı Japon Şemsiyesi türleri bulunmaktadır. Evinize ve ofisinize renk getirecek, ferahlık ve farklı bir hava katacak bir çiçek türü olmaktadır. Japon Şemsiyesi genel anlamda bütün çiçekler gibi bol gün ışığı almayı seven, aydınlık ortamlarda durmayı seven bir çiçektir, fakat diğer yandan da direkt olarak gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Gün ışığı almadan çiçek beslenemeyeceğinden, çiçeğin mutlaka gün ışığını görecek bir yere konulması gerekmektedir.

 

Japon Şemsiyesinin haftada bir veya iki defa sulanması gerekmektedir. Sulanma işlemi yapılmadan önce, saksının içerisinde bulunan toprağın neminin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer nemini koruyorsa ve ıslaksa sulanmasına gerek olmayabilmektedir. Bu sebeple sulanmadan önce toprağın ne durumda olduğuna bakılması gerekmektedir. Aksi takdirde çok fazla sulanırsa, çiçek köklerinin boğulma olasılığı da bulunmaktadır. Bu sebeple dikkat etmek gerekir kaldı ki Japon Şemsiyesi de oldukça hassas bir çiçek türüdür. Japon Şemsiyesinin özellikle kış aylarında 14 ile 15 derece arası sıcaklıkta olan ortamlarda bulunması gerekmektedir. Bakımı hoş, görünüşü mükemmel, hatta neredeyse içinden felsefe çıkarabileceğiniz bir tür çiçektir, fakat ancak bakımı doğru yapılırsa. Bu sebeple öncelikle Japon Şemsiyesi çiçeğinin bakımını araştırıp öyle almanız gerekir.


 

Japon Şemsiyesi Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Japon Şemsiyesi çiçek bakımı için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi, öncelikle çiçeği yerleştireceğiniz yeri iyi seçmeniz gerekmektedir. Bir çiçeği her yere koyabilirsiniz, fakat nereye koyacağınız çok önemli, çünkü çiçeğin bolca gün ışığı alması gerekmektedir ve bunun yanı sıra direkt olarak gün ışığı ile karşı karşıya kalmaması gerekmektedir. Bunların dışında düzenli olarak haftada sadece bir veya iki defa sulanması gerekmektedir ki yaz aylarında iki defa kış aylarında haftada bir defa sulanması yeterli olacaktır. Sulama yapıldıktan sonra, saksı çiçeklerinde dikkat edilmesi gereken, saksının altında bulunan kabın içine biriken suyun atılmasıdır. Mutlaka kaptaki suyun dökülmesi gerekir. Yoksa bir süre sonra hem böcekler dolmaya başlar, hem de suyun bozulmasından koku yayılmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Yılbaşı Çiçeği Bakımı

 

Sağlıklı ve sağlam bir Japon Şemsiyesi çiçeği yetiştirebilmeniz için bütün bu noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Çiçek zamanla sararıp bazı yaprakları dökülecektir. Bu durumda yaprakları döküldükten sonra, eğer düşemeyen yaprakları veya dalları varsa, onları makas ile keserek budamanız gerekmektedir. Böylece çiçek budandıktan sonra yeni çiçek ve yapraklar açmaya ve kalan dallar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edecektir. Eğer çiçeğin toprağını değiştirmek isterseniz, bunu yapmanın en iyi mevsimi bahar aylar olmaktadır. En doğru ayda Nisan ayıdır. Ilık havada toprak değişikliği yapmanız çok daha mantıklı olacaktır. Japon Şemsiyesi ofisinize veya evinizin salonuna gerçekten farklı bir hava katacaktır ve hoş bir görünüm sağlayacaktır, hatta elinizde var olan Japon Şemsiyesi ile daha fazlasını dikmek isteyeceksiniz.

 

Japon Şemsiyesi Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Japon Şemsiyesi çiçek bakımı her ne kadar zor olmasa da, dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır ki çiçeğinize zarar vermeyin. Bütün bu konular aslında başta belirtilmişti, fakat tekrarlamak gerekirse, çiçeğinizi en fazla haftada 1 veya 2 defa sulayın. Aksi takdirde çiçeğin köklerini su ve çamur ile boğarsınız ve nefes alamayacak hale gelir ve haliyle çiçek ölür. Bu sebeple sulama konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Bunun dışında çiçeğin direkt olarak gün ışığını görmemesi için dikkat etmek gerekmektedir. Japon Şemsiyesi aydınlık ortamları seviyor ve gün ışığını görmesi gerekmektedir, fakat direkt olarak görürse, çiçeğin anında solmasına, kurumasına ve ölmesine sebep olmaktadır. Bunun dışında çiçeğin mutlaka hastalıklı çiçek veya bitkilerden her zaman uzak tutulması gerekmektedir.

 

Aksi takdirde elinizde bulunan sağlıklı çiçekçe hastalık kapacaktır. Bunun dışında ise toprağın çiçeğe zarar vermemesi için toprağın kaliteli olması gerekmektedir. Toprağın kaliteli olması çiçeğin sağlıklı büyümesi açısından çok önemli bir konudur. Çiçek vitamin ve minerallerini topraktan aldığından dolayı, toprak kalitesiz olursa, çiçek beslenemeyecektir. Bunun yanı sıra saksı çiçeklerinde, saksıların delik olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir, çünkü çiçek ve toprak saksıların deliklerinden nefes almaktadır. Çiçek ve toprak nefes almadığı sürece, sağlıklı bir şekilde büyümesi neredeyse imkânsızdır, çünkü saksının içinde boğulup kalacaktır. Bu sebeple saksıların delikli olmasına her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı saksılar deliksiz olduklarından dolayı, alırken saksılarınızı mutlaka kontrol edin. Bitkinin yapraklarını her zaman kontrol edin ki hastalıklı olmasın.

İlginizi Çekebilir:  Begonya Çiçeği Bakımı

 

Japon Şemsiyesi çiçeğine bakmak güzeldir ve hatta bakımını yaparken çiçek ile öyle iç içe gelirsiniz ki gerçekten kendinizden bir parçaymış gibi hissedersiniz, çünkü duruşu onu gösterir. Japon Şemsiyesi çiçeği birçok kişi ve özellikle kadınlar tarafından tercih edilen, hatta ofise farklı bir hava ve ayrı bir renk getirmesi açısından çokça tercih edilen bir çiçek türü olmaktadır. Japon Şemsiyesi çiçek bakımı sanıldığı kadar zor değildir, sadece çiçeğinizi çok iyi tanımanız gerekiyor ve ne zaman neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Toprağa hiçbir zaman kurutmamanız gerekiyor ve çiçeğin direkt gün ışığına maruz bırakmamanız gerekiyor. Bunun dışında ise gerektiği takdirde ilaç ile bakım yaptığınız sürece böcek ve sinekleri uzak tutabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05