Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Hypoestes Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 20 Aralık, 04:51'de eklendi

 

Hypoestes çiçeği bakımı kesinlikle kolay bir bitkidir, fakat yer değişikliğini sevmez, dolayısıyla yeri değiştirildiği zaman adapte olmakta çok zorlanır, bu sebeple çok daha hassas olmanız gerekmektedir. Doğada Hypoestes çiçeğinin birçok rengi olduğundan, çiçekçilerden istediğiniz rengi alıp evinizi veya ofisinizin rengini değiştirebilir, hoş bir ortam yaratabilirsiniz. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek türüdür, fakat Hypoestes çiçek bakımı iyi yapılması gerekir ki, gerçekten uzun ömürlü ve dayanıklı olabilsin. Aksi halde bakımını yapmazsanız, istediği kadar doğasında dayanıklı olma veya uzun ömürlü olmak olsun, kısa bir sürede solup gider. Hypoestes çiçeklerinin birçok farklı renkleri olduğundan istediğiniz renkteki Hypoestes çiçeğini alabilirsiniz. Bakımı en güzel şekilde yapıldığı sürece, uzun bir süre ofisinizi veya evinize renk katacaktır.

 

Hypoestes çiçekleri de birçok çiçekler gibi bolca gün ışığı almayı sever, fakat direkt olarak gün ışığı almaması gerekmektedir. Gün ışığını bolca alan bir odaya veya bir köşeye yerleştirebilirsiniz, fakat mutlaka ki gün ışığını alamayan tarafları olacaktır. Bu durumda, haftada bir defa gün ışığı almayan tarafı gün ışığına doğru çevirerek yardımcı olmanız gerekmektedir. Yetiştirmeye çalıştığınız çiçek hangi çiçek olursa olsun, gün ışığı mutlaka almak zorundadır. Aksi takdirde yeteri kadar gün ışığı almadığı sürece, çiçek ve yapraklar solacaktır ve hızlı bir şekilde ölecektir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, Hypoestes çiçeklerinin çok iyi bakıma ihtiyaçları olmaktadır. Doğru zamanında sulanması, doğru yere konulması, gerektiğinde, doğru zamanda toprağın değiştirilmesi gerekmektedir.


 

Hypoestes Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Hypoestes çiçeğinin uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını istiyorsanız, öncelikle nereye koyacağınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin sürekli gün ışığı alan bir köşe veya odaya koymanız gerekiyor, fakat direkt olarak gün ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, çiçeğin her yerini gün ışığını görebilmesi için, çiçeğin yönünü rahatlıkla değiştirebileceğiniz bir yerde tutmalısınız. Hypoestes çiçek bakımı zor değil, hatta birçok saksı çiçeklerinden çok daha kolay olmaktadır, fakat yer değişikliğini çok sevmediği için, ilk aldığınızda hassas ve titiz davranmanız gerekmektedir. Hypoestes çiçeklerinin kış aylarında haftada 1 defa ve yaz aylarında ise haftada 2 defa sulanması gerekmektedir, fakat sulamadan önce toprağın ne kadar nemli ve ıslak olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Lale Çiçeği Bakımı

 

Sağlıklı ve sağlam bir şekilde yetişebilmesi için, rüzgâr akımının olduğu bölgelerden uzak durması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında ise çiçeğin 14 ile 15 derece arası bir ortamda bulunması gerekmektedir. Hypoestes çiçeğinin bakımı her ne kadar zor olmasa bile, biraz zahmetli bir çiçek olmaktadır. Yer değişimini sevmemesi de ayrıca çiçeği zahmetli bir hale getiren durumlardan bir tanesidir. Hypoestes çiçeklerinin sağlıklı olması için de, çiçek ve yaprakları sararıp düşmeye başladığı zaman, çiçeğe yardımcı olup düşmeyen yaprak ve çiçekleri makas ile keserek budamanız gerekmektedir. Çiçeği budadıktan sonra, yeni yaprak ve çiçeklerin çıkması için ona bir yer açmış olacaksınız. Suyunu verdiğinizde, saksı çiçeğini olduğundan, saksının altında bulunan kaba su birikir. Biriken suyu dökmeyi unutmamanız gerekmektedir.

 

Hypoestes Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Hypoestes çiçek bakımı kolaydır, fakat zahmetli olduğundan biraz dikkatli hareket etmek gerekiyor. Bu tür çiçeklere zarar verebilecek bazı durumlar olduğundan, bu tür durumlara dikkat edilerek bakımı yapılırsa, sıkıntı yaşamadan Hypoestes çiçeğinize bakabilirsiniz. Hypoestes çiçek bakımında, çiçeği nereye koyacağınız çok önemlidir. Başta da belirtildiği üzere, Hypoestes çiçekleri değişimi çok fazla sevmez ve yeri değiştiği sürece sağlıklı ve sağlam büyümek istemez. Bu sebeple yerini değiştirirken, yerini yadırgamayacak şekilde değiştirmek gerekmektedir. Çok fazla hareket ettirirseniz veya direkt gün ışığına maruz kalacak bir yere koyarsanız, çiçeği anında yok edersiniz. Bunların dışında gereğinden fazla su vermemeniz gerekir. Bazıları çok sulamanın iyi olacağını düşünmektedir, fakat aksine çok sulamak çiçeği ve özellikle çiçek köklerini boğar, bu sebeple sadece gerektiği şekilde sulanması gerekmektedir.

 

Bunun yanı sıra, suyu verdikten sonra, saksının altındaki kaba mutlaka su birikecektir. Biriken suyun dökülmesi gerekmektedir. Su dökülmediği takdirde zamanla böcekler dolmaya ve koku yayılmaya başlar ve bu da haliyle çiçeğin hastalanmasına ve zarar görmesine neden olur. Bu tür konulara dikkat edildiği takdirde, elinizde uzun ömürlü bir Hypoestes çiçeği olacaktır. Toprağın her zaman kaliteli olmasına dikkat edin. Toprağını değiştireceğiniz zaman, kaliteli toprak kullanmadığınız sürece çiçek anında kendini bırakacaktır ve solacaktır. Toprak, su ve gün ışığı çiçeğin ve köklerinin beslenmesini sağlayacaktır. Hypoestes çiçeği her ne kadar kolay bakımı olan bir çiçek olsa bile, hassas bir çiçektir, bu sebeple çiçeğe karşı titiz davranmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Ananas Çiçeği Bakımı

 

Eğer ofisinizi veya evinizi renklendiren, havaya ferahlık katan bir Hypoestes çiçeğinizin olmasını istiyorsanız, bir tane alabilirsiniz, fakat bakımını çok iyi yapmanız ve yerini yadırgamaması için de sağlam bir yere koymanız gerekmektedir. Direkt olarak gün ışığı görmeyecek, fakat bolca gün ışığı görecek bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. Doğru zamanlamada sulamanız gerekiyor ve zamanı geldiğinde ise budama işlemini yapmanız gerekiyor ki böylece daha fazla yeni ve sağlıklı yapraklar ve çiçekler çıkabilsin. Hypoestes çiçek bakımı birçok saksı çiçek bakımlarından daha kolaydır, fakat hassas bir çiçek türü olduğu için, ne kadar bakımı kolay olsa bile titizlikle hareket etmeniz gerekmektedir. Özellikle bir Hypoestes çiçeğinden daha fazlasını elde etmek isterseniz, çok iyi bakmanız gerekmektedir.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05