Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Guzmanya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 19 Aralık, 20:01'de eklendi

Guzmanya Çiçeği Hakkında

 

nellikle Guzmanya çiçekleri yapraklarını belirli periyotlarda yenilemektedirler. Doğada pek çok farklı çeşitte Guzmanya bitkisi bulunmaktadır.  Guzmanya çiçeklerini doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak pek doğru bir hareket olmamaktadır. Çünkü Guzmanya çiçeği yaprakları güneş ışığının bulunduğu yöne doğru yapraklarını çevirebilmektedir. Böylece tek bir yöne doğru eğilim göstermemektedir. Belirli periyotlar da gün içerisinde yön değiştirme özelliği sayesinde sağlıklı ve verimli bir şekilde gelişimleri tamamlanır.  Guzmanya çiçekleri az ışıkta kaldıklarında beslenemezler. Bu duruma bağlı olarak yapraklarında çürümeler veya sararmalar meydana gelebilmektedir. Bitkilerin yetişmesin de en önemli faktör onların sulanmasıdır. Doğru ve kararında sulanan bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetişip meyve verdikleri görülmüştür. Guzmanya çiçeği bakımı alışık olmadığı periyotlarda sulandığında zarar görebilmektedir. Kışın haftada bir defa ve yazın haftada iki defa olmak üzere Guzmanya çiçeğinin sulanması gerçekleştirilmelidir. Haftada iki kere sulanan günlerde genellikle eşit aralıklarda periyotlar olmasına dikkat edilir. Örneğin pazartesi ve Perşembe günleri yaz ayları için oldukça makuldür. Kış ayları için ise pazartesi günü sulama için uygun bulunabilir. Sulama esnasında su  kabının ölçeği her zaman aynı olmalıdır. Eğer ki bir önceki sefer de çiçek fazla sulandığından dolayı dibinde su birikimi yapmış ise fazla biriken su derhal dökülmelidir. Bunun sebebi ise çiçeğin toprağında fazla sudan kaynaklı oluşabilen haşerelerin ve kokuların giderilmesini sağlamaktır. Sulama esnasında yer alan temel kurallardan biri toprağın kuru kaldığı sürece sulanması gerektiğidir. Sulayan kimse ıslak ya da sulu kaldığı anlamak için parmağını toprağa batırabilmektedir.  Toprak ıslak ise bitkinin henüz toprakta ki suyu bitirmemiş olduğuna dair bir sonuca ulaşılabilir. Böyle bir durumda sulama bir sonraki sefere bırakılabilir. Guzmanya  çiçeğinin bulunduğu yer yetişmesi açısından önem taşımaktadır. Eğer ki rüzgar akımlarının fazla olduğu yerlerde Guzmanya  çiçeği bulunursa sap kısmında oynamalar meydana gelebilir. Bundan dolayı da çiçeğin ömründe azalmalar meydana gelebilmektedir.  Pencere ve kapı ağzı gibi rüzgar alan yerlerden Guzmanya  çiçeği uzak tutulmalıdır. Guzmanya çiçeği bakımında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de budur.

Guzmanya Bitkisi Bakımı

Guzmanya çiçeği bakımında pek çok farklı şey yapılmaktadır. Çiçeğin budanması, sulanması, toprağının değiştirilmesi ve takviye olarak vitamin kullanılması bitkinin gelişimi ve yenilenmesi açısından fayda sağlamaktadır. Bu durumların hepsinde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.  Guzmanya çiçeğinin budanması uzman tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bitkinin gelişimi zarar görebilmektedir. Budama olayı Guzmanya çiçeği yapraklarında meydana gelen sararmaları ortadan kaldırmak ve yerine yenisinin oluşmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilir. Eğer ki bitkinin yapraklarında sararma veya çürüme oluşmamışsa budama olayı bir sonraki periyota ertelenebilir.  Makas aracılığıyla budanan dalların hava almaması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bunun için budanan dal mum veya silikon yardımıyla kapatılabilir. Bitkilerin toprak değişimi gelişimlerine yardımcı olması açısından önem taşımaktadır. Genellikle Guzmanya çiçeğinin yılda bir defa toprak değişimi olduğu söylenebilir. Bu değişim Nisan ayları içerisinde meydana gelmektedir. Değişim esnasında önemli olan husus değişimden sonra bitkinin bir numara büyük bir saksıya dikilmesi gerekliliğidir. Böylece daha verimli bir şekilde gelişim gerçekleşir. Çiçekler bazı durumlarda vitamin kullanımına maruz kalmaktadırlar. Bunun sebebi ise her türlü bakımın yapılmasına rağmen çiçek yapraklarında sararmaların ve solmaların meydana gelmesidir.  Eğer ki budama işlemi yapılmışsa ancak çiçek yapraklarında  çürümeler meydana geliyorsa takviye alınır. Bundan dolayı vitamin kullanımı gerekebilir. Mağazalarda satılan çiçek vitaminleri bu durumlarda kullanılmaktadır.  Öncelikli olarak vitaminler nasıl kullanılacağına dikkat edilmesi gerekir.  Çiçek vitaminleri türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kullanım koşulları okunup uygulanması gerekmektedir. Kullanım koşullarıyla ilgili örnek vermek gerekirse bir litre su ile bir kapak ölçüsünde vitamin karıştırılır. Karıştırma işlemi neticesinde karışımın homojen olmasına dikkat edilir. Sonra ise belirlenen periyotlarda sulanma esnasında vitaminli su çiçeğe takviye edilir. Daha verimli ve kaliteli bir şekilde çiçeğin gelişmesi sağlanır. Vitamin takviyesi genelde on beş günde veya ayda bir defa olmak üzere yapılmaktadır.   Guzmanya çiçeği bakımı yapılmasında güneş ışığına maruz kalmasını sağlamak gerekir.  Çünkü güneş ışığından uzakta kalan bitkinin yaprakları çürümeye ve sararmaya başlayabilir. Bundan dolayı bitkiyi gerekli olan güneş ışığından mahrum etmemek gerekir. Ancak güneş ışığı yeterli değilse takviye yapılması gerekir. Bu takviyeyi aydınlatıcılar sağlar. Guzmanya çiçeği de diğer saksı çiçekleri gibi güneş ışığını sevmektedir.  Guzmanya çiçeği için gerekli olan doğal güneş ortamını yaratmak amacıyla aydınlatıcılardan destek alınır.  Aksi takdir de çiçek karanlıkta kalırsa yaprakları dökülmeye ve çürümeye başlar.  Diğer taraftan bitki güneş ışığına az miktarda maruz kalmışsa az miktarda su verilmesine dikkat edilmelidir.

Guzmanya Çiçeğine Zarar Veren Durumlar

Guzmanya çiçeği bakımında  bitkinin kalitesini düşürecek ve verimsiz olmasına imkan verecek durumlardan kaçınmak gerekir. Bu tip durumların en başında bitkinin aşırı derecede sulanması gelmektedir. Ayrıca toprağın verimsiz ve kalitesiz olması da bu durumu tetikleyebilir. Hasta olan bir bitkinin yakınlarında Guzmanya çiçeğini bulundurmak sakıncalı olabilmektedir. Bitkinin hava alması açısında saksı deliklerinin açık olması gerekir. Aksi bir durumda bitkinin suyu deliklerden tabağa çıkamayabilir.

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05