Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Gül Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 19 Aralık, 23:08'de eklendi

Aşkı ve sevgiyi ifade eden bir çiçek olan gül çiçeği, evlerde ve bahçelerde doğal güzelliklerinin yanı sıra gül çiçeği bakımı açısından da kolay olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Doğa da gül çiçeğinin pek çok renginin bulunmasının yanı sıra çiçek siparişlerinde de en çok tercih edilen çiçek türüdür.

  Gül Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

 Gül çiçeği bakımı aslında zor değildir ve dikkat edilecek bazı hususlar sonucunda sağlıklı güller yetiştirilebilir. Gül çiçeğinin, doğrudan gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmeli ve aynı zamanda bolca gün ışığını seven gül çiçeğinin hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymakta olduğu da unutulmamalıdır. Ayrıca gül çiçeğinin, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterme ihtimalinin olmasından dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de gül çiçeğinin, belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet gül çiçeği, ihtiyacı olan yeterince ışığı alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Gül Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Gül çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında gül çiçeğinizi sularken, Perşembe günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, gül çiçeğine sulama günlerine kendiniz karar verebilirsiniz ama önemli olan her haftanın aynı günü ve aynı ölçek ile sulanması gerektiğidir. Ayrıca gül çiçeğinizi sularken kullanmakta olduğunuz su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra gül çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah saksının tabağında biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Gül çiçeğini sulam konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Gül çiçeğini sularken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, sulama suyunun toprağın her tarafına ulaştırılmasıdır. Ayrıca gül çiçeğinize kış aylarında sulama yaparken, soğuk musluk suyu verilmeyerek, oda sıcaklığında su verilmelidir. Kış aylarında çok fazla suya ihtiyaç duymayan gül çiçeği, çoğunlukla yaz aylarında çiçek açar ve kış aylarına girerken ise çiçeklerini dökerek, dinlenme süreci içerisine girer.

  Gül Çiçeğine Nasıl Bakılmalıdır?

Kış aylarında aşırı soğuktan korunması gereken gül çiçeği aynı zamanda rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlerden uzak tutulması gerekmekte ve kış aylarında on dört ile on beş derecenin altına inmeyen ortam sıcaklığında bulunması gerekmektedir. Rüzgar akımı, gül çiçeğini sallayarak, çiçeğin sapında oynamalar ile toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. Bu durum ise gül çiçeğin ömrünü azaltmasının yanı sıra çiçeğin yapraklarında sararmalar ile çiçeklerinde solmalara neden olmaktadır.

  Gül Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Gül  çiçeğinin, çoğaltılabilmesi için en uygun dönem Nisan ayıdır ve gül çiçeğinin çoğaltılması işlemi kökten ayırma yöntemi kullanılarak yapılmaktadır. Zahmetsiz olduğu kadar basit de olan kökten ayırma yöntemi ile köklerinden ayrılan gül çiçeği, en kısa zaman içerisinde başka bir saksı içerisine dikilmelidir. Başka bir saksı içerisine köklerinden ayrılarak dikilen gül çiçeği, en kısa zaman içerisinde büyüyerek çiçek verir ve hem birinci gül çiçeği için hemde ikinci gül çiçeği için aynı bakım, yetiştirme ve sulama yöntemleri uygulanmalıdır.

  Gül Çiçeğinin Anlamı,

Gül çiçeği, renklerine göre farklı anlamlar taşımaktadır. Kırmızı gül, tutkulu sevdayı ve aşkı anlatmakta, beyaz gül temizliği ve saflığı anlatmakta, pembe gül gönlüm sende anlamına gelmekte, sarı gül sıcak sevgiyi ifade etmekte, turuncu gül benim için özelsin demekte, mavi gül büyük aşkı ve eşsizliği ifade etmekte ve mor gül ise asaleti ve gönlümde sana derin yer var demeyi ifade etmektedir.

  Gül Çiçeğine Neler Zarar Verir?

Pek çok çiçek çeşidine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi gül çiçeği için de zarar verici durumlar ve uygulamalar bulunmaktadır. Gül çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca gül çiçeğinin hava akımına ve doğrudan güneş ışığına maruz kalması, hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da gül çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet gül çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05