Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Gardenya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 19 Aralık, 14:56'de eklendi

Gardenya bir saksı çiçeğidir. Evleri ve iş yerlerini süsleyen, uzun ömürlü bir saksı çiçeğidir. Beyaz ve sarı çiçeklerden oluşmaktadır. Gardenya çiçekleri bulunduğunuz ortama farklı bir hava katacaktır ve ferahlık getirecektir. Görünümü muhteşem, asil bir duruşu olan bir çiçek olmaktadır. Gardenya çiçekleri, diğer bütün çiçeklerde olduğu gibi gün ışığına direkt olarak maruz kalmaması gerekmektedir. Gün ışığını seven bir çiçektir, fakat direkt gün ışığı ile karşı karşıya kaldığında ise anında çiçekleri ve yaprakları solmaya başlayacaktır. Bu sebeple gün ışığı gören bir odaya koymanız ve orada gün ışığına direkt maruz kalmadan ışık alabilmesi çok önemlidir. Gardenya çiçek bakımı bütün saksı çiçeklerinde olduğu gibidir.

 

Suyunu doğru zamanda doğru miktarda verdiğiniz sürece ve çiçek ve yapraklarında aralıklı olarak bakım yaptığınız sürece, uzun yıllar bir Gardenya çiçeğine sahip olabilirsiniz. Önemli olan çiçeklerin bakımlarını abartılı bir şekilde yapmamaktır. Çiçeklere abartılı bir bakım yaptığınız sürece, bakım yapmamış kadar zarar verebilirsiniz. Çiçeklere bakım yapmak, su vermeyi veya topraklamayı ya da herhangi bir bakım yöntemini abartmak anlamına gelmemektedir. Gardenya çiçeklerine bakım yapmak için hiçbir şeyi abartmanıza gerek yok. Öncelikle haftada 1 veya 2 defa su vermeniz yeterli olacaktır. Haftada bir defada, çiçeğin gün ışığı görmeyen tarafı gün ışığına doğru çevirmeniz yeterli olacaktır. Başka herhangi özel bir şey yapmanıza gerek yok.

 

Gardenya Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Gardenya çiçek bakımı için yapılması gerekenler gerçekten çok basit. Öncelikle çiçeği almadan önce veya başka bir yerden ya da birinden alıyorsanız, saksının delikli olmasına dikkat edin. Saksı delikleri çiçek ve toprağın nefes almasına yardımcı olmaktadır ve diğer yandan ise su verdiğiniz zaman, ekstra su, saksı deliklerinden çıkmaktadır. Böylece toprak çamurlaşmaktan korunuyor ve diğer taraftan çiçek daha rahat bir şekilde büyüyebiliyor. Gardenya çiçek bakımında diğer dikkat etmeniz gereken konu ise çiçeğin direkt olarak gün ışığına maruz kalacak bir yerde tutulmamasıdır. Gün ışığını seven ve ihtiyaç duyan bir canlıdır, fakat direkt olarak maruz kaldığında ise maalesef anında sararmaya ve solmaya neden olacaktır. Bu sebeple çiçeği gün ışığına maruz kalmayacak, fakat yeteri kadar gün ışığını alabilecek bir noktaya koymanız gerekmektedir.

 

Gardenya çiçeklerinizi sularken, çiçeği aşırı derecede sulamamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Çiçeklerinizi sadece kış aylarında haftada 2 defa ve yaz aylarında 2 defa sulamanız yeterli olacaktır, hatta duruma göre bir haftadan daha uzun bir süre bir sefer sulamanız bile yeterli olabilecektir. Bunun için toprağı kontrol ederek karar vermeniz gerekmektedir. Eğer çiçeğin toprağını değiştirecekseniz, bunu yılda bir defa bahar aylarında ve özellikle Nisan ayında yapmanız tavsiye edilir, çünkü en ılık ve rahat havanın olduğu aydır. Bu ay içerisinde rahat bir şekilde çiçeğin toprağını değiştirebilirsiniz. Bu arada zamanla bazen kuruyan yapraklar ve çiçekler olacaktır. Bu tür durumlarda basit bir şekilde kuru yaprakları ve çiçekleri alarak çiçeği elinizle budarsanız yeterli olacaktır.

 

Gardenya Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Gardenya çiçeklerine zarar verebilecek konulardan kısaca bahsetmek gerekirse, Gardenya çiçeğini alırken, saksının delikli olmasına ve deliklerin açık olmasına mutlaka dikkat edin. Saksının delikleri yoksa veya delikleri kapalıysa, delikleri açık olan bir saksı alın veya çiçeği değiştirin. Gardenya çiçek bakımında saksı deliklerinin açık olması çok önemlidir. Saksı deliklerinden ekstra su dökülmektedir ve bunun yanı sıra deliklerden toprak ve çiçek nefes almaktadır. Gardenya çiçek bakımı için saksı delikleri büyük bir rol oynamaktadır. Çiçeğe su verdiğinizde, saksının altında bulunan kaba ekstra su boşalacaktır. Su verdikten sonra kaptaki suyun dökülmesi çok önemlidir. Suyu kap içerisine bıraktığınız takdirde bir süre sonra böcekler birikmeye ve su kötü koku vermeye başlayacaktır.

 

Bu da çiçeğin sağlığı için zararlı olacaktır. Bu sebeple kaba su biriktikçe dökmeye özen gösterin. Çiçeği diktiğiniz toprağın kaliteli ve verimli olmasına dikkat edin. Çiçek topraktan da beslenmektedir. Toprak kalitesiz olursa, çiçeğin beslenebilme şansı çok düşük olacaktır. Bu sebeple toprağın her zaman kaliteli olması şarttır. Çiçekçilere gittiğinizde hangi çiçek için hangi toprağın daha iyi olacağı konusunda size bilgi vereceklerdir. Eğer hastalanmış çiçek veya bitkileriniz varsa, onları sağlıklı olan çiçeklerinizden uzak tutun, çünkü bir arada oldukları sürece sağlıklı olan çiçeklerde çok kısa bir sürede hastalanacaklardır. İster istemez bazen çiçeklere ve yapraklara mantar veya sinek ve farklı böcekler konacaktır. Eğer bu tür durumlarla karşılaşırsanız, ziraat ilaçları kullanabilirsiniz.

 

Mantar, böcek, sinek ve solucan gibi farklı canlılar çiçeğinize zarar verip hatta yemeye başlayacaklardır. Bu sebeple Gardenya çiçek bakımı için bazen ilaçlama işlemleri de gerekebilmektedir. Gardenya çiçekleri bulunduğunuz ortamı güzelleştirmek için size hizmet verecektir, fakat çiçekten hizmeti alabilmeniz için de, çiçeğe çok iyi bakmanız gerekmektedir. Abartılı bakım yapmadan çiçeğe bakmanız ve sadece gerektiğinde suyunu vermeniz ve toprağını değiştirmeniz gerekmektedir. Çiçeğin her yönden gün ışığı alabilmesi için yardımcı olmanız gerekmektedir. Sizde evinize veya iş yerinize bir Gardenya çiçeği alabilir ve ortamı renklendirebilirsiniz. Gardenya çiçekleri açık renkte olduğundan, ortamı daha fazla aydınlatacaktır. Gardenya çiçekleri aynı zamanda hediyelik olarak ta uygun bir saksı çiçeği olmaktadır. Sevdiğiniz herhangi birine hediye olarak bir saksı Gardenya çiçeği paketleyebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05