Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Galadya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 19 Aralık, 06:52'de eklendi

Sarı ve yeşil çizgili yaprakları sayesinde göze hoş görünmeyi başarabilen galadya çiçeği bakımı için bazı ipuçlarını bilmeniz yeterli olacaktır. Yaşam alanlarımızdan olan ev ve ofislerimiz gibi mekanlarda dekoratif anlamda sıkça kullanılmakta olan galadya çiçeği, bulunduğu ortama huzu ve ferahlık katmasının yanı sıra boyları da altmış santimetre ile yüz yirmi santimetre arasında değişmektedir.

  Galadya Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Galadya çiçeği bakımı için öncelikle galadya çiçeğinin, doğrudan güneş ışığı istediğini ve bu bitkinin güneş ışığına maruz kalmasının yaprakları için oldukça yararlı olacağı bilinmelidir. Ancak çok sıcak ya da çok sıcak havada bırakılmasının, galadya çiçeğinin köklerine ve yapraklarına da zarar verebileceği de unutulmamalıdır. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven galadya çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca galadya çiçeğide pek çok saksı çiçeğinde de olduğu gibi, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceğinden dolayı gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet galadya çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de yapraklarında, kararma ile solma durumu meydana gelecektir. Aynı zamanda hemen hemen her bitkide olduğu gibi galadya çiçeği de zaman içerisinde toprağında bulunan mineraleri ve vitaminleri tüketeceği için yılda bir kez olmak üzere mineral ve vitamin desteği sağlamak yeterli olacaktır.

  Galadya Çiçeği Nerede Yetişir?

Galadya çiçeği, hava akımlarından kolayca etkilenebileceği için galadya çiçeği, bu etkiden korunmalıdır. Galadya çiçeği, rüzgar akımı alan yerlerden uzak tutulmasının gerekli olmasının sebebi ise rüzgar, galadya çiçeğinin sallyacağından dolayı bu durumda çiçeğin sapında oynamalara ve toprağın köküne hava akımının girmesine neden olacaktır. BU durumda da galadya çiçeğinin ömrünü azaltacağı gibi çiçeğin, yapraklarında da sararmalara ve solmalara neden olacaktır.

  Galadya Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Galadya çiçeği, kış mevsiminde aşırı sopuktan korunarak az sulanmalı ve yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artmakta ve bu sebeplede bitkiye verilen suyun miktarın arttırılması gerekmektedir. Bu sebeple galadya çiçeğinizi, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında galadya çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz.  Galadya çiçeğiniz için sulama günlerinizi kendiniz belirleyebilir ama haftanın aynı günleri sulama işlemi yapmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Çünkü galadya çiçeğiniz de her hangi bir değişiklik görmemeniz durumunda sulama işleminiz için kullanmakta olduğunuz ölçü kabınız ile su ölçünüzü değiştirmeniz doğru olmayacaktır. Bunun yanı sıra galadya çiçeğinize döktüğünüz su, saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabakda biriken fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çiçeğinizin toprağında ha şere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Galadya çiçeğini sulamada konusunda ki ana kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Galadya çiçeğinizi sulama konusunda ki bir diğer önemli kural ise, kullanacağınız sulama suyunun oda sıcaklığında olması ve musluktan alınan soğuk çeşme suyu olmaması gerektiğidir.

  Galadya Bitkisinin Çoğaltılması,

Galadya çiçeğinin gelişimi çok hızlı olmadığı gibi boyu da fazla uzamamaktadır. Galadya çiçeğinin çoğaltılması yöntemi, bitkinin köklerinden ayırma yöntemi ile olmakta ve galadya çiçeğinin köklerinden ayrılan galadya, hemen köklerinden başka bir saksı içerisine dikilmelidir. Kökten ayırarak çoğalttığınız ikinci galadya çiçeğiniz ise, en kısa süre içerisinde büyüyerek çiçek açmakta ve ilk bitkiniz de tekrar kök veremeye başlar. Galadya çiçeğinizi çoğaltmak istiyorsanız, bunun için en uygun zaman Mayıs ayı olacaktır. Çoğalttığınız galadya bitkiniz için de aynı bakım, yetiştime ve sulama metodlarını kullanmalısınız.

  Galadya Çiçeğine Zarar Veren Durumlar,

Hemen hemen her saksı çiçeğine zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi galadya çiçeğine de zarar verebilecek olan durumlar mevcuttur. Galadya çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Bunun yanı sıra galadya çiçeğinizin, bulunduğu yerde başka cisimler ile temas etmemesi de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da gladya çiçeğine zarar veren durumlar arasında yer almaktadır. Eğer galadya çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05