Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Gala Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 18 Aralık, 23:42'de eklendi

Hayat kendi içinde bir bütün. Doğanın kendi içinde kuralları,  olmazsa olmaz parçaları var ve hepsi ekolojik denge için son derece ciddi önem taşıyor.

Doğada canlı olan 3 tip varlık var herkesin çok iyi bildiği üzere. İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler. Her birinin doğanın kendi içinde bir de görevi, sorumluluğu var. Yani Allah hepsini bir sebeple yeryüzüne indirmiş. İnsan ise içlerinde düşünen tek varlık. O yüzden doğada sadece kendisinden değil diğer varlıklardan sorumlu. Hal böyle olunca da insan denen varlık kimi zaman doğadaki diğer canlılara sahip olmak istiyor. Örneğin evinde bitki yetiştirmek istiyor. Evde yetiştirilebilecek en güzel bitkilerden bir tanesi de gala çiçeği. Beyaz çiçekleri, uzun yeşil yaprakları olan çok güzel bir bitki.

Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Gala çiçeği bakımı hakkında bilgi vermeden önce toprak değişiminden de biraz bahsetmek gerekir ise bu çiçeğin toprağının özelliği itibarıyla iki yılda bir toprağının değiştirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kesinlikle kendisi için en uygun görülen toprak ilgili çiçekçilerden alınmalı ve değişim ona göre yapılmalıdır. Değişim için en ideal olan aylar ise Mayıs ve Nisan aylarıdır. Toprağı değiştirilir iken arzu edilir ise sadece bir boy büyük olmak üzere saksısı da değiştirilebilir.

Yine bakımı sırasında bilinmesi gereken en temel hususların başında ışık olan ilişkisi gelmektedir. Işık diğer saksı bitkileri gibi gala çiçeği için de çok önemlidir lakin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamalı ve dolaylı bir biçimde güneş ışığı alması gerektiği kesin olarak bilinmelidir. Ama bu demek değildir ki az ışık alsın. Az ışık aldığı zaman da gala çiçeğinin solma ve kuruma olasılığı kendiliğinden ortaya çıktığından denge çok iyi bir biçimde tutturulmak zorundadır. Çiçeğin yeterli düzeyde gün ışığı alabilmesi için güneş ışığı hiçbir biçimde almayan kısımları güneş ışığına doğru dönem dönem döndürülmelidir.

Zarar Veren Etmenler

Gala çiçeğinin ömrünü kısaltıp ve zarar veren ana etmenler şu biçimde ifade edilebilir

  • Çok fazla miktarda su verilmesi
  • Yanlış saksı seçimi ki işin bu kısmında çağdaş bir görünüm aramak yerine tamamen mandalina çiçeği için doğru olabilecek saksının seçilmesi gerektiğidir. Çok küçük, delikleri olmayan saksılardan uzak durulmalıdır.
  • Bunun yanında şayet bitkinin herhangi bir yerinde hastalanma gibi bir durum hasıl eder ise bu bitkinin diğer yerlerine de yansıyabilir ki bu ise sonraki dönemde tüm çiçeğe zarar verebilecek olan bir unsur haline gelir
  • Toprak seçimi de son derece önemli olan bir unsurdur. Kesinlikle bu alanda uzman birilerine danışarak mandalina çiçeği için en uygun olan toprak seçilmeli, kalitesiz ucuz, olan topraklardan kaçınılmalıdır.
  • Zamanında, olması gereken düzeyde doğru bir biçimde vitamin ya da başka bir söyleyiş tarzı ile ilaçlı suyun verilmemesi
  • Sinek, solucan ve yapışkan pamuksu şeyler
  • Gala çiçeğinde bir sebepten ötürü ortaya çıkan sağlık problemleri
  • Olması gereken sıcaklığın sağlanmaması
  • Olması gereken koşullarda barındırılmaması olarak ifade edilebilir.

 

Nasıl Sulama Yapılır?

Gala çiçeğini de tıpkı saksı çiçeklerinde olduğu gibi sulamadan önce kesinlikle suya ihtiyacı  var mı, yok mu doğru bir biçimde kontrol edilmelidir. Eğer suyunu tam olarak emmemiş ise o zaman suyunu tamamen emene kadar beklenilmeli ve sürekli olarak kontrol edilmelidir. Yani toprağı tamamen kupkuru olunca su verilmesi gerekir. Verilecek olan su miktarı saksının büyüklüğüne ve içinde yer alan toprağa gerek değişiklik arz ettiğinden şu miktarda su dökülmelidir diye bir kural kesinlikle mevcut değil. Ayrıca gala çiçeği için ideal olan sulama,  yaz mevsiminde haftada iki defa, kış mevsiminde ise bir defa olması yeterlidir. Belli günler seçilmelidir ki bu günler yaz mevsiminde Pazartesi ve Perşembe kış mevsiminde ise haftanın ilk günü olan Pazartesi olabilir. Sulama tamamlandığı zaman ise kesinlikle saksının altı kontrol edilmeli, olası aşırı su, haşere vb. sorunlar için varsa fazla sular dökülmeli, tüm ölü ya da diri olan haşereler bir daha bitkinin yanına uğramayacak biçimde temizlenmelidir. Tüm bunlar son derece önem arz eden detaylardır.

Vitamin Kullanılır mı?

Tüm sağlıklı bitkiler için olması gerektiği gibi bu gala çiçeği bakımı noktasında da vitamin son derece ciddi önem arz etmektedir. Vitamin kullanmak isteyenler mutlaka çiçekler için vitamin satan satış noktalarına giderek gala çiçeği için ilgili vitamini almalı ve onların belirttiği biçimde kullanmalıdır ama yine de burada dikkat edilmesi gereken husus çok iyi düzeyde olan açelya çiçeği bitkisi için illa vitamin kullanılacak diye bir kuralın olmadığıdır. Kişi kendince risk gördüğü dönemlerde böylesi bir şey yapabilir en azından mevsimsel geçişlerde ya da herhangi bir şeyden şüphe edilir ise ayda bir kere böylesi bir uygulamanın yapılmasında fayda vardır. Bunun yanında nasıl kullanılacağı sorusuna da yanıt vermek gerekir ise 1 Litre suya 1 ölçek ilave edilmeli ve ilave edildikten sonra toprağa bu vitaminden iyice verilmelidir.

Nasıl Çoğaltma Yapılır?

Gala çiçeğinin çoğaltılması için birçok ürün de olduğu gibi tek bir çoğaltma yöntemi mevcuttur. Bu yöntem ise köklerinde ayrılması yöntemidir ki bu yöntem biçimi ile diğer yöntemler ile benzerlikler gösterir. Köklerinden ince ince ayrıldıktan sonra ayrılan bu kısımlar bir başka saksıya dikilerek gerekli olan işlem gerçekleştirilmiş olur. Burada son derece dikkatli ve hassas olmak gerektiği unutulamalıdır.

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05