Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Difenbahya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 18 Aralık, 20:37'de eklendi

 

Birçoğumuz çiçeklerin isimlerini veya bakımlarını çok iyi bilmeyiz. Sadece çiçeklerin nasıl göründüklerini ve hangi renkte, yaprak ve çiçeklerin şekillerini hatırlarız. Difenbahya isimli çiçeği duyduğunuz mu bilemiyorum, ama birçok kadın tarafından tercih edilen ve normal ortamlarda da bakabileceğiniz, bakımı çok zor olmayan çiçek türlerinden bir tanesidir. Difenbahya çiçek bakımı, normal bir saksı çiçeği bakımıdır. Difenbahya bir saksı çiçeğidir, bu sebeple ev ve ofis ortamlarında rahatlıkla yetiştirilebilen, evinize veya ofisinize renk getirecek bir çiçek türüdür. Difenbahya çiçeklerinin boyu aşağı yukarı 60cm ile 120cm arası değişmektedir. Bolca ışık görmeyi seven bir çiçek türüdür. Bu sebeple evinizin veya ofisinizin en fazla ışık alan yerine koymanız çok önemlidir, fakat direkt olarak ışık almaması gerekmektedir.

 

Bunun yanı sıra, sadece direkt ışık alacak yerlerden değil, aynı şekilde direkt olarak rüzgâr akımına maruz kalacak yerlere konulmamalıdır. Eğer çok fazla rüzgâr alan bir yere koyarsanız, yapraklarını dökme ihtimali çok yüksek olacaktır. Difenbahya çiçeklerinde, kış aylarında düzenli bir şekilde haftada 1, fakat yaz aylarında havanın sıcaklığına göre, yine düzenli bir şekilde haftada 2 defa mutlaka sulanması gerekmektedir. Sulama yapılırken, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi, su ısısının oda sıcaklığında olması çok önemlidir. Difenbahya çiçeklerinde, zamanla toprak azaldığı için, saksıdaki toprak azaldıkça, üstten toprak ilavesi yaparsanız, çiçek daha sağlıklı ve sağlam yetişecektir. Sulama yapıldıktan sonra, saksının kabında biriken suyun, böceklenme ve kokunun olmaması için dökülmesi önemlidir.

 

Difenbahya Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Difenbahya çiçeklerinin kesinlikle gün ışığına direkt olarak maruz kalmamaları gerekiyor. Çiçeği gün ışığı alabilecek bir yere yerleştirirseniz, gün ışığını alacak yöne doğru eğilecektir. Eğer gün ışığını kolay bir şekilde alabilecek bir yerde değilse, gün ışığını alabilecek yöne doğru belirli aralıklarla çevirerek, çiçeğe yardımcı olmanız gerekecektir. Böylelikle çiçeğin sadece bir yöne doğru eğilmesini engellemiş olacaksınız. Difenbahya çiçek bakımı çok önemlidir, çünkü maalesef çok az ışıkta kaldığı zaman, kendisini bırakır, yapraklar sararmaya başlar ve nihayetinde ölür. Bu sebeple Difenbahya çiçeklerinin uzun ömürlü olmaları için, yeteri kadar ışık görmeleri gerekmektedir. Difenbahya çiçeklerinin kışın haftada 1, yazın ise haftada 2 gün sulanması gerekmektedir. Günleri olarak örneğin haftanın ilk günleri ve haftanın son günlerini tercih edebilirsiniz.

 

Sulamada en önemli nokta, toprak kurudukça bitkinin sulanması gerektiğidir. Toprağın yaş veya kuru olduğunu öğrenmek için de, toprağın üzerine hafifçe parmağınız ile bastırıp anlayabilirsiniz. Difenbahya çiçeklerinin kesinlikle çok fazla rüzgâr akımına maruz kalacak yerlerde durmaması gerekmektedir. Rüzgâr bitkinin her yerini salladığı için ve köklerine kadar sallantı etkilendiğinden, bitkiyi sağlıksız hale getirmektedir. Dolayısıyla kapı ağzı veya pencere gibi, açıldıkça rüzgârın eseceği yerlere Difenbahya çiçeğinin konulmaması gerekmektedir. Difenbahya çiçeklerinin toprağını değiştirmek isterseniz, bunu yılda bir defa, Nisan ayında yapmanız gerekmektedir. Toprağını değiştirirken, aynı zamanda saksının da bir numara büyüğüne değiştirmeniz gerekir ki bitki daha rahat ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin. Eğer herhangi bir sorun yaşanıyorsa, bitkiye vitamin takviyesi yapmanız da gerekebilir.

Difenbahya Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Difenbahya çiçeklerinin mutlaka her bitkide olduğu gibi sulanması gerekmektedir, fakat aşırı derecede sulandığı zamanda ise, çiçeğin kendisine, toprağa ve köklere zarar verebilme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Saksının mutlaka delikli olmasına dikkat edin. Saksı delikli olmazsa, bütün su saksıda birikir ve köklerinin boğulmasına ve bitkinin çok fazla su almasına neden olacaktır. Eğer herhangi bir hastalanmış bitkileriniz varsa, mutlaka sağlıklı bitkilerinizden uzak olması durması gerekmektedir. Difenbahya çiçek bakımı zor değildir, fakat çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için dikkat edilmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Toprağın kalitesiz ve bitkinin aldığı vitaminin yetersiz olması, çiçeğin sağlıksız yetişmesine neden olacaktır. Bitkinin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar, bunların yanı sıra sinek, solucan veya pamuksu yapışkan maddeler, çiçeğin hastalanmasına neden olacaktır.

 

Çiçek ve bitkilerde bu tür sıkıntılarla karşılaştığınızda, ziraat ilaçları satan firmaları ziyaret ederek yardım alabilirsiniz. Eğer elinize olan sağlıklı Difenbahya çiçeğini çoğaltmak isterseniz, yapmanız gereken aslında çok kolay ve basit. Öncelikle gövdeden ayrılan yapraklardan bir tanesini alın. Yaprağı aldıktan sonra su dolu bir vazoya yerleştirin. Su dolu bir vazoda çimlenmeye başladıktan sonra bir saksıya dikin ve genel bakımlarını yapmaya başlayın. Bir süre sonra yepyeni bir Difenbahya çiçeğine sahip olacaksanız. Bir çiçek elde etmek için ille yeni bir tohum almanıza gerek yok. Var olan çiçek veya bitkinizin belirli bir parçasını alarak ta yeni bir bitki elde edebilirsiniz. Kaldı ki birçok bahçe işlerini veya bitkilerle uğraşmayı sevenler bu şekilde bahçelerini tasarlıyor.

 

Biraz sabır ve zamanla gayet güzel, evinizi veya ofisinizi güzelleştirecek bir Difenbahya çiçeğine sahip olabiliyorsunuz. Çok zor değil, fakat bitki ve çiçek bakımı her zaman özenle yapılması gerekir. Özellikle Difenbahya çiçek bakımı için gerçekten özen göstermek gerekmektedir. Kimileri çiçeklerin iyi bakılması için, sürekli olarak sulanması gerektiğini düşünür veya düzenli aralıklarla toprağın ya da saksının değiştirilmesi gerektiğini düşünür. Çiçeklerin sulanması gerektiği ve toprağın ya da saksının değiştirilmesi gerektiği doğru, fakat doğru zamanında ve doğru ölçülerde yapılması gerekmektedir. Her çiçek için aynı miktarda su veremezsiniz veya bütün çiçeklerin toprağını veya saksısını sürekli değiştiremezsiniz. Her çiçeğin kendisine göre bakım yöntemi bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05