Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Deve Tabanı Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 18 Aralık, 14:32'de eklendi

Deve Tabanı çiçeği birçoğumuzun duyduğu bir çiçek türü olması gerekir, fakat bazıları muhtemelen Deven Tabanı çiçeğinin saksı çiçeği olduğunu bilmiyordu. Yeşil ve tonları ile bulunduğunuz ortama hoş bir hava katan bir çiçek türü olmaktadır. Dayanıklıdır ve güzel bakım yapıldığı sürece de, her zaman size güzel bir görsel hizmeti verebilecek, havanızı değiştirebilecek ve ferahlatacak bir çiçek türü olmaktadır. Deve Tabanı çiçek bakımı diğer bütün saksı çiçeklerinde olduğu gibi kolay ve rahattır. Sadece ufak tefek bakım yöntemlerine dikkat etmeniz, Deve Tabanı çiçeğinin sizinle uzun yıllar durmasına neden olacaktır. Yapmanız gerekenler aslında çok basit. Öncelikle saksınızı nereye yerleştirmek istediğinize çok iyi karar vermeniz gerekmektedir.

 

Deven Tabanı çiçeğinin bolca gün ışığı görmesi gerekiyor, fakat direkt olarak görmemesi lazım. Bu yüzden bolca gün ışığı alan bir odaya yerleştirmeniz gerekiyor, fakat dikkat edin ki gün ışığı direkt olarak çiçeğe vurmasın. Bunu yaptıktan sonra, çiçeğin toprağını kontrol etmeniz gerekiyor. Toprak kuru veya kurumaya yakınsa sulamanız gerekecektir, fakat çok abartılı bir şekilde sulamayın. Havanın sıcaklığına göre, kış aylarında haftada 1 defa ve yazın ise 2 defa sulamanız yeterli olacaktır. Hatta kış aylarında haftada değil, belki de 10 güne bir bile sulayabilirsiniz. Sonuçta kış aylarında toprak çok fazla suyu emmeyecektir. Bunun yanı sıra, suladıktan sonra, saksının altındaki kaba biriken suyu mutlaka dökmeniz gerekecek.

 


Deve Tabanı Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Çiçeği hiçbir zaman günlük olarak sulamayın. Sadece toprak kurumuşsa veya kurumaya yakınsa sulayın. Deve Tabanı çiçeği yeşil yaprakları dolu olan bir çiçek olduğundan, bazen yakından bakarak kurumuş veya solmuş yaprakların olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer kurumuş yaprak veya çiçek varsa, elinizle ayıklayarak çiçeğinizi budayabilirsiniz. Böylece yeni yaprak ve çiçekler için yer açmış olacaksınız ki bu çok önemlidir. Deve Tabanı çiçek bakımı için bazıları çok zor diyebilir, fakat bu ancak eğer bakamıyorsanız zor gelecektir. Saksınıza yer ararken aynı zamanda cam veya kapı önlerine koymamak için dikkat edin. Bazıları cam veya kapı önünde daha güzel duracağını sanarak koyabiliyor, fakat bir süre sonra bakıyor ki çiçek solmuş ve ölmüş.

İlginizi Çekebilir:  Kurdele Çiçeği Bakımı

 

Bunun sebebi ise tamamen çiçeğin rüzgâra maruz kaldığından kaynaklanmaktadır. Çiçeğin hiçbir şekilde rüzgârla karşı karşıya kalacak bir yerde bulundurulmaması gerekmektedir. Aksi takdirde çok geçmeden çiçekler ve yapraklar dökülmeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise rüzgâr estikçe çiçeğin sadece çiçek ve yapraklarının değil, gövdesinin de sallanması ve sallandıkça, çiçeğin sağlamlığını kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Çiçek bakımı aslında bakarsanız birçok farklı canlıların bakımından yüz katı daha kolaydır, çünkü çok bir şey yapmanız gerekmiyor. Burada bahsedilen bakımlar çok gibi gelebilir, fakat uygulamaya geçtiğinizde çok olmadığını anlayabileceksiniz. Eğer gerçekten çiçeğinize değer veriyorsanız, daha fazla bakım yapmak isteyeceksiniz, fakat gereğinden fazla bakım yapmanıza gerek yoktur. Gereğinden fazla yaparsanız da çiçeğe yarardan çok zararınız olacaktır.

 

Deve Tabanı Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Deve Tabanı çiçekleri saksı çiçekleri olduğundan, çiçeğinizin zarar görmemesi açısından dikkat etmeniz gereken durumlardan bir tanesi saksının delikli olmasıdır. Saksı delikli değilse değiştirin ya da almayın, çünkü saksı delikli olmadığı sürece çiçek ve toprak nefes alamayacak ve fazla olan suyu atamadığı için de çiçek kökleri boğulacak. Deve Tabanı çiçek bakımı yapacağım derken, aşırı bakım çiçeğinize zarar verecektir. Saksınızda delikler var diye de aşırı sulama da yapmayın. Çiçeğin dikildiği toprağın veya toprak değişimi yapacağınız zaman, toprağın kaliteli olmasına dikkat edin. Çiçekçiden toprak alacaksanız toprağın içinde nelerin olduğunu iyice öğrenin. Her ne kadar çiçekler aynı zamanda topraktan besleniyor olsa bile, toprak kalitesiz olduğu sürece, beslenmesi de imkânsız olacaktır ve beslenemeyince güçsüz kalacaktır ve çiçek parlaklığını yitirecektir.

 

Çiçeğinizi hastalıklı çiçeklerin yanına koymamak için özen gösterin. Bazen çiçeklerin hastalıklı olup olmadığını bilemezsiniz ama şüpheniz varsa ve emin değilseniz, Deve Tabanı çiçeğinizi başka bir köşeye koyun. Böylece çiçeğiniz hastalık kapmadan büyüyebilecektir. Çiçeklerin zarar görmemesi sadece çiçekler için değil aslında, sizin sağlığınız için de çok önemlidir, çünkü çiçekler ve bitkiler bulunduğunuz ortama hava salgılamaktadır, fakat hastalıklı olduğu zamanda da havaya mikropta salgılayabiliyor. Bu sebeple çiçeğinizin zarar görmemesi çok önemlidir. Yapraklarda veya çiçeklerde herhangi bir mantar veya sinek görüyorsanız veya toprak üzerinde ya da içinde solucan ve benzeri canlıları görüyorsanız, hemen ilaçlamanız gerekmektedir. Biraz sonra ilaçlarım veya ilaç aldığım zaman yaparım derseniz, ilaçlayana kadar çiçeğinizi hepten kaybedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kraton Çiçeği Bakımı

 

Bu yüzden eğer gerçekten çiçekleri seviyorsanız ve çiçek bakmayı seviyorsanız, çiçeğinizin zarar görmemesi için hareket etmeniz gerekiyor. Deve Tabanı çiçek bakımı zor değil, doğru, fakat ancak doğru yapıldığı zaman zor olmamaktadır. Eğer yanlış bir şeyler yapılıyorsa, ekstra bakıma ihtiyaç duyacaktır ve bu da haliyle işinizi zorlaştıracaktır. Bir Deve Tabanı çiçeği veya herhangi başka bir saksı çiçeğine sahip olmak istiyorsanız ve yetiştirdiğiniz çiçekten yeni bir çiçek daha yetiştirmek istiyorsanız, bakımını çok iyi yapmanız gerekmektedir. Aşırı derecede sulamadan ve toprağa kurutmadan sulamanız, gün ışığından mahrum bırakmamanız ve toprağın kaliteli olması için dikkat etmeniz gerekmektedir. Saksıyı yerleştireceğiniz yeri iyi seçmeniz gerekir ve gün ışığını görebilmesi için haftada en az bir defa çiçeğin yönünü çevirmeniz gerekir.

 


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05