Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Çuha Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 18 Aralık, 07:28'de eklendi

Ilıman iklimlerde yetişen bir bitki olan çuha çiçeğinin pek çok çeşidi ile renklerinin bulunması ile tercih edilmesinin yanı sıra çuha çiçeği bakımı kolay olması nedeniyle de tercih edilmektedir. Özellikle dış mekanlarda tecih edilmekte olan çuha çiçeği, halk arasında on bir ay çiçeği olarak da bilinmektedir. Saçak köklü bir bitki olan çuha çiçeğinin, anavatanı Çin’dir ve yaklaşık iki yüz kadar türü vardır. Son derece karakteristik bir kokuya sahip olan çuha çiçeği, pembe, sarı, turuncu, kırmızı ve beyaz renklerde açmaktadır. On santimetre ile oyuz santimetre arasunda uzayabilen çuha çiçeği, Mart ve Mayıs aylarında açmaktadır. Kenarları dalgalı olan çuha çiçeğinin yaprakları ise uzun ve rozet biçimindedir. Estetik güzellikleri sayesinde bahçeler ile dış mekanların haricinde evlerde de tercih edilmekte ama çok sıcak olan kapalı yerlerde gelişim gösterememektedirler.

  Evde Çuha Çiçeği Yetiştirmek,

Çuha çiçeği bakımı ve yetiştirmesi ev ortamı için genel anlamda zor olmasının yanı sıra evde çuha çiçeği yetiştirmek isteyenlerin, mutlak bir suretle evin sıcaklık derecesine dikkat etmesi gerekmektedir. Evin sıcaklığı çuha çiçeği yetiştirebilmek için yirmi dört dereceyi geçmemeli, esintisi olan bir köşedei hava akımının olduğu ve serin olan ve güneş görebilen bir konuma yerleştirilmelidir. Ilıman iklimlerde yetişebilen çuha çiçeğinin, kış mevsiminde ve soğuk havalarda gelişim gösterebilmesi ise yeterince güneş alabilmesine bağlıdır. Şayet öuha çiçeği, kış mevsiminde yeterince güneş alamaz ise çiçeklenmesi de bahar mevsimine kalmaktadır.

  Çuha Çiçeğinin Işık İhtiyacı,

Çuha çiçeğinin, direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven çuha çiçeğinin, hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymakta olduğu da unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra sçuha çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilmekte ve bu sebepten dolayı da gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Şayet çuha çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

  Çuha Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Çuha çiçeği,  Sipityum orkide çiçeğinin saksısı, üstten olacak şekilde kış aylarında hafta da bir kez ve yaz aylarında ise haftada iki kez olacak şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında çuha çiçeğinizi sularken, Pazartesi günlerini tercih edebilir, yaz aylarında ise Pazartesi ile Perşembe günlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca çuha çiçeğinizi sularken kullandığınız su kabı ölçeğiniz hep aynı olmalıdır. Bunun yanı sıra çiçeğinize döktüğünüz suyun, kış mevsiminde oda sıcaklığında bekletilen su olması gerekmekte ve sulama suyu saksının dibinde fazla kalmış ise sabah tabağında birikmiş olan fazla su dökülmelidir. Bu uygulama sayesinde ise çuha çiçeğinizin toprağında haşere ve koku oluşmasına engel olabilirsiniz. Çuha çiçeğini sulamada konusunda ki temel kural ise, çiçeğin toprağının kurudukça su verilmesidir. Çiçeğinizin toprağının sulu veya kuru olduğunu anlayabilmek için ise parmağınızı çiçeğin toprağına batırarak anlayabilir, şayet toprak ıslak ise çiçek henüz toprakta bulunan suyu bitirememiş olması sebebiyle de sulama işlemini de bir sonra ki sulama gününe bırakabilirsiniz. Çuha çiçeğinizin, gelişiminde herhangi bir farklılaşma ya da bir takım olumsuz belirtiler yaşanmadığı sürece sulama rutininizi değiştirmemelisiniz.

  Çuha Çiçeğine Zarar Verebilen Durumlar,

Hemen hemen her çiçeğe zarar verebilecek yanlış uygulamalar ile dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu gibi çuha çiçeği için de bu tür durumlar mevcuttur. Çuha çiçeğinin, fazla sulanması çiçeğe zarar verebileceği gibi çiçeğin saksı deliklerinin kapalı olmasına bağlı olarak sulama suyunun dışarıya çıkamaması da çiçeğe zarar vermektedir. Ayrıca hastalanmış olan bir bitkinin diğer bitki ve çiçeklere yakın olması, kapalı ve esintisiz ortamlarda bulunması, doğrudan güneş ışığına maruz kalması, çiçeğin toprağının kalitesiz olması ya da verilen vitaminin yetersiz kalması ve bitkinin yapraklarında oluşmuş olan mantarlar, hastalıklar, solucan ve sinek gibi pamuksu hastalıklar da çuha çiçeğine zarar veren durumlar arasındadır. Şayet çuha çiçeğiniz de bu tür haşereleri ya da hastalıkları görürseniz, ziraat ilaçları satmakta olan firmalardan çiçeğinizin bir miktar toprağından ya da bir yaprağını götürerek oluşmuş olan hastalıklara uygun olan ilacı temin edip, bu ilacı da kullanma kılavuzuna uygun bir şekilde kullanarak çiçeğinizi  kurtarabilirsiniz.

  Çuha Çiçeğinin Hastalıkları Ve Zararlıları,

Çuha çiçeğine, yaprak bitkileri zarar verebilmekte ve böyle bir durumda ise ilaçlama yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, toprak kurtları, salyangozlar, unlu bitler ve sümüklü böcekler de çuha çiçeğine dadanarak, zarar verebilir. Çuha çiçeğinin, bilinen bazı hastalıkları ise pas, gövde çürükleri ve virüslerdir. Ayrıca bazen çok yüksek seyreden yaz sıcaklıklarına bağlı olarak küllenme de oluşabilmektedir.

  Çuha Çiçeği Nasıl Budanır?

Dayanıklı olduğu kadar uzun ömürlü de olan çuha çiçeğinin, yapraklarının solup gitmesi ile birlikte, tekrar yapraklarını tazeleyebilmesi ve yenilenebilmesi için ana dal dışında çok uzun dallar kesilerek, şekillendirilir. Budanmış olan dalın hava almaması gerektiği için budanan dalın üzeri, yakıcı olmayan yapıştırıcılar, mum ya da soğuk silikon ile kapatılabilir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05