Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Çikas Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 27 Ağustos, 08:01'de eklendi

Çikas Çiçeği Bakımı

Çikas Çiçeği bakımı hakkında bilinmesi gerekenler:

Çiçekler dünyamızın büyük bir kısmında varlığını göstermektedir. Bu çiçekler özelliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Bu özellikleri kendimize göre ele alıp çiçekleri sınıflayacak olursak dünyanın en önemli şifalı bitkileri diye bir sınıf oluşturabilmemiz mümkün hale gelir. Dünyanın en şifalı bitkilerini; aloe vera, kızılcık, ekinezya, siyah yılan kökü, günlük, papatya, çuha çiçeği, gümüş düğme şeklinde sıralayabiliriz.

Dünyada bulunan çiçeklerin isimleri ve faydaları saymakla bitmeyecek gibidir. Fakat bu çiçeklerden bazılarını incelemek mümkündür. Bunlardan çikas çiçeği evlerde yetiştirilir. Bir saksı bitkisidir. Şekli testereyi andırmaktadır. Doğada birçok türü bulunmaktadır. Cycadales bitki sınıfının bir üyesidir.  Uzun ömürlü ve dayanıklı bir çiçek olarak bilinmektedir. Bu çiçek Japonya’nın Güney kesimlerinde yetişmektedir. Çiçeğin anavatanı da Japonya’nın Güney kesimidir. Bilimsel ismi Cycas revoluta olarak bilinir. Bu çiçek üç bin yıllık zamanda hiçbir değişime uğramamıştır. Bu durumundan dolayı ilkel bitkiler arasında yerini korumaktadır. Bu çiçek Türkiye’de Çikas palmiyesi olarak bilinmektedir. Ama bitkinin palmiye ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Çiçeklerin ikisinin yaprağını birbirine benzetmelerinden ötürü böyle denilmektedir. Çikas çiçeğinin gelişimi hızlıdır. Fakat ofis ve ev ortamlarına uyum sağlayamadığından gelişimi bu ortamlarda yavaşlamaktadır. Açık ortamlarda ise hem enine hem boyuna gelişim göstermektedir.

Çikas Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Çikas çiçeğinin toprağı suyu ve havayı geçirgenliği bakımından yüksek olmalıdır.  Toprağına gübre senede en fazla üç defa verilmelidir. Yani toprağın ihtiyacına göre gübre takviyesi yapılmalıdır. Bu şartları sağlayan toprakta yetiştirilen çikas çiçeği çok fazla sulanmamalıdır. Yaz aylarında nemini kaybetmemesini sağlamak gereklidir. Bunun içinde haftada en az iki defa çiçek sulanmalıdır.  Kış aylarında ise toprak kurumaya başladığında sulanmalıdır. Bu da haftada en az bir defa sulanmasının yeterli geleceğini göstermektedir. Bitkinin sulama işlemi üstten yapılmalıdır. Ve bitkiye verilen suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Sulama işlemi yaz aylarında iki defa yapıldığından dolayı pazartesi ve perşembe günleri tercih edilebilmektedir. Kışın ise pazartesi tercihler arasında olmaktadır. Çiçeğin altında bulunan tabağa biriken su boşaltılmalıdır. Aksi takdirde çiçeğin köklerinin çürümesine yol açmaktadır. Aynı zamanda su biriktiğinde dökülmeyen saksı tabakları haşerelerin oluşumuna da yol  açmaktadır. Bu dökülmeyen su koku oluşumu da yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Lemon Çiçeği Bakımı

Çikas çiçeği bakımı için diğer bir önemli husus da bitkinin yapraklarıdır. Bitkinin hastalanan yaprakları kesilmelidir. Kesilen bölgeden bitkiye hava akımının olmasını engellemek için kesilen yerin üzeri mum veya soğuk silikon gibi malzemelerden biriyle kapatılmalıdır. Bu işlem bitkinin gelişiminin hızlanmasında etkilidir. Yaprak kesimi işlemi yaz aylarında çiçeğin tamamına uygulanmaktadır.  Çiçek güneşli ve havalı ortamlarda tutulmalıdır. Fakat çiçek direkt olarak gün ışığına maruz bırakılmamalıdır.  Çiçeğin aydınlık yerde olması yapraklarının canlı ve parlak olmasını sağlar. Bitkinin yaprakları güneş ışığına doğru yönelme eğilimindedir. Bu nedenle bitki güneş ışığında çevrilmelidir. Bu durumda çiçeğin tek yöne eğilimi engellenerek daha güzel bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Çikas çiçeği ışığı az miktarda aldığı durumda yaprakları solarak kararır.

Çikas çiçeği bakımı  yapılırken çiçeğin saksısı da dikkate alınmalıdır. Çiçek saksısı büyük ve geniş olmalıdır. Bu da çiçeğin gelişimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Her çiçekte yapılan toprak değişim işlemi çikas çiçeğine de uygulanmaktadır. Bu çiçeğin toprağının nasıl olması gerektiğini yukarıdaki paragraflarda belirttik. Fakat toprak değişimi konusuna değinmedik. Çikas çiçeğinin toprağı üç senede bir yapılmaktadır. Bu toprak değişiminin nisan aylarında yapılması uygundur. Çiçeğe verilen toprağın humuslu olması çiçeğin gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Lifli toprakta çiçekte aynı etkiyi göstermektedir. Çiçeğin toprağı değiştirilirken saksı değişimi de yapılmaktadır. Fakat saksı değişimi diğer çiçeklerde olduğu gibi en fazla bir numara büyütülerek yapılmalıdır.

Çikas Çiçeği Nerelerde Yetişir?

Çikas Çiçeği Nerelerde Yetişir?


Her çiçek gibi çikas çiçeğinin de yetiştirilmesi için uygun ortam gereklidir. Bu uygun ortam oluşturulurken ilk ele alınması gereken etken rüzgardır. Çikas çiçeği rüzgâr akımının olduğu ortamlardan uzak tutulmalıdır. Kış aylarında çiçeğin bulunduğu yerin sıcaklığı 14 derecenin veya 15 derecenin altına düşmemelidir. Aşırı rüzgâr çiçeği sallar. Çiçeğin sap kısmında oynama meydana gelir. Bu da toprağın kök kısmına hava akımının girmesine yol açar. Giren hava akımı çiçeğin ömrünü azaltır. Aynı zamanda çiçeğin yapraklarında sararma meydana gelir. Bu nedenle çikas çiçeği kapı ağzı, pencere gibi yerlere konulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Çikas Çiçeğine Vitamin Takviyesi Nasıl Yapılır?

Çikas Çiçeğine Vitamin Takviyesi

Diğer çiçeklerde olduğu gibi çikas çiçeğinde de vitamin takviyesi dikkatli ve özverili bir şekilde yapılmalıdır. Çiçeğin durumuna bakıldığında çiçek eğer sağlıklı görünüyorsa vitamin takviyesi yapılmamalıdır. Çikas çiçeğinin solduğu durumda önce çiçeğin budama işlemi gerçekleştirilir. Budama işleminden sonra çiçeğin solmasını engellemek ve yeniden gelişmesine katkıda bulunmak adına vitamin takviyesi yapılır. Çiçeğe takviyesi yapılan bu vitaminler seralarda ve mağazalarda bulunmaktadır. Vitaminler kullanma talimatına uyularak çikas çiçeğine verilir. Genellikle bir litre suya bir ölçek  vitamin dökülerek karıştırılır. Bu karışım bitkiye on beş günde bir uygulanır. Fazla olacağı düşünüldüğü takdirde ayda bir uygulanabilir.

Çikas Çiçeğine Zarar Verebilecek Durumlar Nelerdir?

Çikas Çiçeğine Zarar Verebilecek Durumlar;

Çiçeklerin genelinde olduğu gibi çikas çiçeğine de aşırı su zarar verir. Çiçeğin saksısının deliklerinin kapalı halde olması çiçeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bitkinin hastalanan kısımlarının diğer kısımlarına yakın olması da bitkiyi kötü yönde etkiler. Bitkinin vitamininin eksik olması halinde ve toprağının verimsiz olması durumunda da bitki zarar görür.

Cikas(cycas) Saksı Bakımı | Ankara Çiçek Siparişi Cikas kalıcı saksı çiçeği boy (60-110\'cm)


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05