Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Çanta Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 17 Aralık, 23:26'de eklendi

 

Çanta çiçeğini hiç duydunuz mu bilemiyorum, fakat Çanta çiçeği şeklinde ötürü bu ismi almıştır. Çanta gibi görünmektedir ve şirin görüntüsü bulunduğunuz ortama farklı bir hava vermektedir. Evinize ya da iş yerinize farklı bir renk katacaktır. Dayanıklı bir çiçek türü olduğundan, bakımı yapıldığı müddetçe uzun yıllar güzel bir Çanta çiçeğine sahip olabilirsiniz. Doğada ise çanta çiçeklerinin farklı renkleri ve türleri bulunmaktadır. Her saksı çiçekleri gibi Çanta çiçekleri de gün ışığını sevmektedir, fakat gün ışığı ile direkt olarak karşılaşmaması gerekiyor. Her ne kadar gün ışığı ile besleniyor olsa bile, direkt olarak gün ışığına maruz kaldığı zaman, çiçekleri sararır ve solar. Burada Çanta çiçek bakımı ile ilgili kısaca bilgi vereceğiz.

 

Burada yazılanlardan anlayacaksınız ki Çanta çiçeklerinin bakımı hiçte zor değil. Sadece biraz özen ve özveri gösterdiğiniz kolay bir şekilde Çanta çiçeklerine bakabiliyorsunuz. Çanta çiçekleriniz için öncelikle güzel bir yer seçmeniz gerekmektedir. Salonunuz olur, çalışma odası olur veya evinizde ise yatak odası veya mutfak bile olabilir, fakat gün ışığını bolca alan, ama çiçeğin direkt olarak gün ışığını görmeyecek bir yer bulmanız gerekiyor. Yeri bulduktan sonra saksınızı yerleştirebilirsiniz, fakat yerleştirdikten sonra çiçeğinizi öylece bırakmayın. Haftada bir veya iki defa sulamanız gerekiyor, fakat sadece ve sadece saksıdaki toprak kurumuş veya kurumaya yakınsa. Toprak kurumamışsa veya hala ıslaksa sulama için birkaç gün daha bekleyebilirsiniz.

 

Çanta Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Çanta çiçeklerinizi kesinlikle rüzgârla karşılaşacak, cam veya kapı önlerine koymayın. Cam ve kapı önlerinde sürekli olarak rüzgâr esintisi içine girerse, çiçek ve yapraklar çok kısa bir süre içinde dökülecektir. Çiçeğinizi suladıktan sonra, saksının altında bulunan kabın içine biriken suyu dökmeyi unutmayın. Saksı delikli olduğu için, kabın durmasında yarar var, çünkü toprak ve çiçek sürekli olarak su atacaktır. Çanta çiçek bakımı bu şekilde başlamaktadır. Çiçeklerinize bakım yapmak zor değil, fakat gerekli olan bütün işlemleri yapmanız gerekiyor. Ara sıra çiçeğinizi budamanız gerekiyor ki böylece yeni çiçekler ve yapraklar için yer açılsın. Kurumuş yapraklar ve çiçekler durursa, yenilerinin çıkması kolay olmayacaktır. Bu sebeple bu konuda sizin çiçeğe yardım etmeniz gerekiyor.

 

Çanta çiçekleri farklı renklerde olmaktadır. Bu sebeple istediğiniz renkteki Çanta çiçeğini alıp evinize ya da ofisinize götürebilirsiniz. Çiçeğiniz besinini gün ışığı, toprak ve sudan aldığı için, bu üç madde çok önemli olmaktadır. Bir süre sonra toprak içerisinde bulunan mineral ve vitaminler bitecektir. Bu durumda toprak değişikliği yapmanız gerekir, fakat birincisi toprağın kaliteli olmasına dikkat edin, ikinci konu ise toprak değişimini sadece gerektiği takdirde yılda bir defa Nisan ayında yapın. Çok fazla çiçeği saksısından hareket ettirmenize gerek yok. Eğer gerekişe aynı şekilde saksısını da değiştirebilirsiniz. Çiçek bakımını yapmak sandığınız kadar zor bir iş değildir, sadece biraz sabır ve özen göstermeniz gerekiyor.

 

Çanta Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Bir Çanta çiçeğine sahipseniz veya almayı düşünüyorsanız, Çanta çiçeklerine zarar verebilecek durumları düşünmeniz gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi çok fazla sulamamaktır. Çanta çiçeklerini çok fazla suladığınıza, çiçek kökleri ve gövdesi su içinde boğulacaktır ve sadece su içinde boğulmakla kalmayıp aynı zamanda çamurlaşmış toprak içinde yüzmeye başlayacaktır. Bu sebeple sulamayı aşırıya kaçacak şekilde yapmamanız gerekiyor. Çanta çiçek bakımı doğru yapıldığı sürece çok kolaydır ve hayatınıza işleyecek bir durum olacak, bu sebeple bakımı aslında zor gelmeyecektir. Saksı çiçeklerinde saksılara dikkat etmeniz gerekiyor. Saksıların delikli olmasına dikkat edin. Hiçbir zaman sağlıklı çiçekleriniz hastalıklı çiçeklerin yanına koymayın. Eğer çiçeklerin hastalıklı olup olmadığını bilmiyorsanız da, çiçekleri yan yana koymayın.

 

Toprak değişimi yaparken, toprağın kaliteli olmasına özellikle dikkat edin, çünkü çiçeklerin besinini aldığı maddelerden bir tanesi topraktır. Toprakta bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çiçekler bir nevi ayakta durmaktadır, fakat evinizin ön bahçesindeki veya dışarıdan rastgele aldığınız toprağa çiçeğinizi dikerseniz, çiçeğiniz muhtemelen çok uzun ömürlü olmayacaktır ve o kadar yetiştirdiğiniz çiçek kısa bir süre sonra solacaktır. Bu yüzden bu gibi çok küçük, fakat çiçekler açısından önemli olan konulara dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer çiçeklerde veya yapraklarda sinek ya da mantar gibi canlılar görüyorsanız ya da bunun yanı sıra toprakta solucan veya pamuksu maddeler görüyorsanız, hemen ziraat ilaçları satan firmaları başvurmanız gerekmektedir. Eğer elinizde bildiğiniz ve sürekli kullandığınız bir ziraat ilacı varsa ve işe yarayacağını biliyorsanız onları da kullanabilirsiniz.

 

Çiçek bakımı gördüğünüz üzere zor bir iş değil. Sadece yapılması gereken şeyler doğru zamanında yapmanız ve görevlerinizi yerine getirmeniz yeterli olacaktır ki çok fazla da görev yok aslında. Haftada bir veya iki defa, hava ısısının durumuna göre sulamanız, saksıyı koyacağınız yere dikkat etmeniz, bunun yanı sıra kuruyan yapraklar veya çiçekler varsa basit bir şekilde budamanız, çiçeğin bakımını yapmanız açısından yeterli olacaktır. Yılda bir defa toprak değişikliği yapmak isterseniz yapabilirsiniz, fakat bunun dışında herhangi bir şekilde çiçeğin yerini değiştirmemeniz gerekmektedir, aksi takdirde çiçeğin yeri çok fazla değişirse, sağlıksız bir hale gelecektir. Çanta çiçek bakımı için çok fazla vakit ayırmanıza gerek yok. Sadece birkaç dakikanızı ayırsanız yeterli olacaktır. Sulama, budama, gün ışığını tam olarak görmesi ve toprağını gerektiği zaman değiştirirseniz yeterli olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05