Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Cam Güzeli Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 17 Aralık, 20:23'de eklendi

 

Cam Güzeli çiçeği, doğanın bütün renklerini barındıran yapraklarıyla, bulunduğu ortama hayat veren ve farklı bir hava katan, doğada birçok farklı türleri olan, uzun ömürlü ve dayanıklı bir saksı çiçeğidir. Uzun ömürlü ve dayanıklı diyoruz ama ancak doğru bakımı yapıldığı sürece uzun ömürlü ve dayanıklı olmaktadır. Aksi takdirde çok kısa bir sürede çiçeksiz kalabilirsiniz. Cam Güzeli çiçek bakımı aslında çok zor değil. Günde bile değil, haftada çiçeğinize 5 dakika bile değil, sadece iki ya da üç dakika bile ayırmanız yeterli olacaktır. Düzenli bakımı için de, yapmanız gereken toprağını kontrol etmek, suya ne kadar ihtiyacı var ya da yok ona bakmak, eğer kurumuş çiçekleri veya yaprakları varsa, onları toplamak ve büyümeye devam etmesi için bırakmak.

 

Cam Güzeli çiçeği gerçekten cam gibi, çok güzel, evinize ve ofisinize renk katacak özel bir çiçektir. Gün ışığı görmesi gereken, fakat gün ışığına direkt olarak maruz kalmaması gerekmektedir, çünkü direkt ışığı gördüğü zaman anında solmaya başlar, çiçekleri ve yaprakları sararır ve eninde sonunda çiçek ölür. Bu sebeple çiçeğin direkt olarak ışığı görmemesi için dikkat etmeniz gerekmektedir. Cam Güzeli çiçekleri ışık, toprak ve su ile beslenmektedir. Evinizde veya ofisinizde çiçeği bulundurduğunuz yere ışık giriyordur, fakat çiçeğin belirli kısmı ışık görmeyebilir. Bu durumda ışığın bütün çiçeği görmesi için, haftada bir defa olacak şekilde, çiçeğin yönünü değiştirebilirsiniz. Böylece çiçeğin her tarafı gün ışığını görmüş olacaktır.

 

Cam Güzeli Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Cam Güzeli çiçek bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır ki bu konular bütün saksı çiçekleri için geçerli olmaktadır, çünkü malum genel anlamda saksı çiçekleri, yani evlerde veya ofislerde yetişen çiçekler doğa ortamından uzak olduğundan, onlara aynı ortamı sağlamaya çalışmamız gerekmektedir. Bunun için, Cam Güzeli çiçeğini yetiştirirken, çiçeği koyacağınız yer çok önemlidir. Gün ışığı görmesi gerekiyor, fakat direkt olarak görmemesi lazım ve bunun yanı sıra rüzgâra maruz kalmaması gerekmektedir. Cam Güzeli çiçekleri rüzgârla karşı karşıya geldiğinde, rüzgârın esintisi yüzünden çiçeğin dalları, gövdesi ve aynı zamanda kökleri sallanmaktadır. Sallanmaya başladığı zamanda ise, çiçeğin sağlam büyümesi mümkün olmamaktadır. Cam Güzeli çiçeğini sulayacağınız zaman, önce toprağın ne kadar kuru olup olmadığına dikkat edin.

 

Toprak kurumuşsa, haftada bir veya iki defa sulayabilirsiniz. Kış aylarında haftada bir defa sulamak yeterli olacaktır, fakat yaz aylarında havanın sıcak olduğu zamanlarda, haftada 2 defa sulamanız gerekebilmektedir. Eğer toprak kurumamışsa ve hala parmağınıza ıslaklık geliyorsa, birkaç gün bekleyebilirsiniz. Çok fazla sulamanız da, toprağın ve çiçek köklerinin boğulmasına neden olacaktır. Cam Güzeli çiçekleri de birçok saksı çiçekleri gibi, kış aylarında maksimum 15 derecelik ortamlarda bulundurulması gerekmektedir. Cam önleri veya kapı önlerine kesinlikle konulmaması gerekmektedir. Zamanı geldiğinde budaması yapılmalı ki, yeni çiçeklerin çıkması için yol açılsın. Cam Güzel çiçekleri hassas çiçeklerdir, fakat siz ona ne kadar iyi bakarsanız, o size bir o kadar güzel çiçekler verecektir.

 

Cam Güzeli Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Bütün her şey güzel, fakat bakım konusunda bir hata yaparsanız veya bir konuda abartıya kaçarsanız, çiçeklerinize yarardan çok zarar verebilirsiniz. Bu sebeple bazı konulara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin bazıları çiçeklerin sürekli olarak sulanması gerektiğini düşünürler. Oysaki çiçeklerin sulaması sadece toprak kuruduğu zaman veya kurumaya yakın olduğunda sulanması gerekmektedir. Eğer çok fazla sulamaya çalışırsanız, toprak çamur olup çiçeğin kökleri boğulacaktır ve haliyle bu da çiçeğinize zarar verecektir. Cam Güzeli çiçek bakımı zor değil, biraz zahmetli, fakat bakımı abartıldığı sürece, çiçeklerinize zarar vermekten başka bir şey yapmazsınız. Gün ışığını ne kadar sevse bile, gün ışığı ile direkt olarak karşı karşıya gelmemesi için dikkat etmeniz gerekir, yoksa anında çiçeğiniz ve yaprakları sararıp dökülür.

 

Saksı çiçeklerinde özellikle saksıların delikli olmasına dikkat edin. Saksılarınız delikli olmadığı takdirde, çiçeğinizi suladığınızda saksının içinde suyun birikmesinden dolayı toprak çamurlaşıp çiçeğin ve köklerinin su ve çamurda boğulmasına neden olacaktır. Bu sebeple saksı çiçeklerinde deliklerin mutlaka açık olması gerekmektedir. Çiçeğinizi alırken veya toprağını değiştirirken, toprağın kaliteli olmasına dikkat edin. Toprak kaliteli olmadığı zaman, çiçek kendi kendine beslenemeyecektir ve haliyle güçsüz kalacaktır. Cam Güzeli çiçekleri, diğer saksı çiçekleri gibi toprak, su ve gün ışığı ile beslenmektedir. Hastalıklı çiçeklerin yanına sağlıklı çiçeklerinizi koymayın, yoksa sağlıklı çiçekleriniz de kısa bir sürede hastalanacaktır. Eğer yapraklarda mantar ve sinek, saksıların içinde solucan ve benzeri canlıları görürseniz, anında ziraat ilaçlarıyla müdahale etmeniz gerekmektedir.

 

Müdahale etmediğiniz zaman mutlaka çiçekleriniz zamanla çürüyecek ve ölmeye başlayacaktır. Cam Güzeli çiçekleri bulunduğunuz ortama güzel bir farklılık katacaktır, fakat çok iyi bakılması gerekmektedir. Cam Güzeli çiçek bakımı internet üzerinden de araştırılabilecek bir şeydir. Burada da yazıldığı üzere zor değil, sadece normal bakımlarını zamanında yapmanız gerekmektedir. Başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Bakımını zamanında ve doğru yaptığınız sürece, uzun yıllar Cam Güzeli çiçeği size ve evinize ya da ofisinize eşlik edecektir ve ortamın havasını renklendirecek ve ferahlatacaktır. Çiçekleri genel anlamda ortamı ferahlatmak için kullanılmaktadır, çünkü kapalı alanlarda da doğanın bir parçasına ihtiyaç duyuyoruz.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05