Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Bonsai Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 17 Aralık, 15:08'de eklendi

 

Bonsai bir saksı çiçeği olup renkleri ve duruşu ile evinize veya ofisinize renk ve sadelik katan, bulunduğunuz ortamdaki havayı ferahlatan bir çiçek türü olmaktadır. Bonsai çiçeklerinin boyları 40cm ile 150cm arası değişkenlik göstermektedir. Bonsai çiçek bakımı aslında çok zor değildir, fakat dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bonsai ışık almayı sever, fakat direkt olarak ışığa maruz kalmaması gerekmektedir. Bonsai çiçeği, ışık alan bir bölgede, ışık aldığı tarafa doğru eğildiğinden, haftada bir defa, çiçeğin ışık almayan tarafa çevrilmesi gerekmektedir. Cam veya kapı önü gibi rüzgar akımının çok olduğu bir alana koyulmaması gerekir, aksi takdirde Bonsai çiçeği yapraklarını dökecektir. Bonsai çiçeklerinin kış aylarında bir defa ve yaz aylarında ise, sıcakların artması nedeniyle haftada 2 defa sulanması gerekmektedir.

 

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, Bonsai çiçekleri sadece sakı çiçeği değildir, aynı zamanda görsel bir sanattır. Bonsai biliyorsunuz ki Uzakdoğu’nun çiçek bakım sanatı olmaktadır. Bu sebeple sadece bakımı açısından değil, görsellik açısından da çok önemli olmaktadır. Her çiçekte olduğu gibi, sulamada dikkat edilmesi gereken nokta, su sıcaklığının oda sıcaklığı ile eşit olması gerektiğidir. Eğer oda sıcaklığından sıcak veya soğuk olursa, çiçeğin kökleri ve yaprakları zarar görecektir ve kısa bir sürede Bonsai çiçeği ölecektir. Bonsai bir saksı çiçeği olduğundan, sulandıkça saksıdaki toprak zamanla azalacaktır. Toprağın azaldığı dönemlerde, üstten toprak eklemesi yapılırsa, daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Çiçeğe su verildikten sonra, alttaki kaba biriken fazla suyun dökülmesi, böceklenme ve kokunun oluşmasını engelleyecektir.

 

Bonsai Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Bonsai çiçeğinin bakımı çok zor değil, sadece belirli konulara dikkat edildiği sürece, uzun süreli renkli ve ortamı ferahlatan bir Bonsai çiçeğine sahip olabilirsiniz. Bonsai çiçekleri, birçok çiçek gibi olmayıp direkt gün ışığı almasını sevmez. Bu sebeple ışık alımının kontrol edilebileceği bir yere konulması gerekmektedir. Bonsai çiçek bakımı sabır gerektirir, fakat genel anlamda bütün çiçekler için bu geçerlidir, çünkü çiçeklere bakım yapmazsanız solarlar ve ölürler. Hiçbir bitki veya çiçeğin kendi başına sulanmasını veya beslenmesini bekleyemezsiniz. Bonsai çiçekleri az ışık aldığı zaman yaşayamaz, yaprakları solar ve ölür, bu sebeple ışık alım miktarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Başta belirttiğimiz üzere, Bonsai çiçeklerinin kışın haftada 1 defa, yazın ise 2 defa sulanması gerekmektedir.

 

Sulama işlemi yapıldıktan sonra ise mutlaka alt kabında biriken suyun dökülmesi gerekiyor ki böylece böceklenme veya koku gibi sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle Bonsai çiçeklerinde, sulamanın temel kural, toprak kurudukça çiçeğe suyun verilmesidir. Her gün su verilmesine gerek yok, hafta haftada bir veya iki defa mutlaka sulanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, bitkinin çok fazla sulanmaması ve toprağın aniden azalmaması içindir. Her çiçekte olduğu gibi ve özellikle Bonsai çiçeklerinin kesinlikle rüzgâra maruz kalacak bir yerde tutulmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, Bonsai uzun ömürlü bir çiçek olduğundan, eski yaprakları solup döküldükten sonra, çiçeğin yenilenmesi için, uzun kalan dalların kesilerek, çiçeğin yenilenmesi için yardımcı olmanız gerekmektedir.

 

Bonsai Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Bonsai çiçekleri uzun ömürlü, fakat hassas çiçeklerdir, bu sebeple çok iyi bakımı yapılması gerekmektedir. Bonsai çiçek bakımı için diğer çiçeklere nazaran daha dikkatli olunması gerekiyor. Örneğin çiçeği aşırı sulamadan uzak tutmanız gerekmektedir. Çok fazla su verdiğiniz takdirde çiçeğin kökleri ve aynı zamanda toprak boğulacaktır ve çiçek kısa bir süre içinde ölecektir. Bonsai bir saksi bitkisi olduğundan, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Saksı delikleri olmazsa veya kapalı olursa, çiçeği suladığınız zaman, ekstra su saksıdan çıkmayıp çiçek köklerinin boğulmasına ve toprağın çamurlaşmasına neden olacaktır. Bonsai çiçekleri çok hassastır, bu sebeple hastalıklı bitkilerin yanından mutlaka uzak tutulması gerekir. Bonsai çiçeğinin dikileceği toprağın mutlaka kaliteli ve çiçeğin vitamin alabilecek şekilde dikilmesi gerekmektedir.

 

Bitkilerin yapraklarında oluşan hastalıklar ve mantarlar, sinek, solucan ve yapışkan maddeler, çiçeğin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu sebeple çiçeğin yapraklarının sürekli iyi bir bakımdan geçmesi gerekmektedir. Güzel ve sağlıklı bir çiçeğe sahip olmak istiyorsanız, her zaman yapraklarına çok iyi bakmanız gerekmektedir. Çiçekler için yapraklar her şeydir. Eğer bitkilerinize herhangi bir hastalık bulaşmışsa veya bitkilerinizde vitaminsizlik veya benzeri sıkıntılar görebiliyorsanız, ziraat ilaçları satan firmalara gidip yardım talep edebilirsiniz. Giderken eğer imkânınız varsa çiçeği de götürün ki, ne tür ilacın verilmesi gerektiği ve sorunun ne olduğunu öğrenebilin. Unutmayın ki çiçeklerde canlılar ve sadece daha fazla bakıma muhtaçlar, çünkü kendi kendilerine bakabilen canlı değiller.

 

Eğer sizde bir Bonsai çiçeği yetiştirmek istiyorsanız veya yetişmiş bir Bonsai çiçeğine sahipseniz, yukarıda belirtilen bakım yöntemlerine dikkat ettiğiniz sürece, uzun süre sağlıklı Bonsai çiçeklerine sahip olabilirsiniz. Bonsai çiçek bakımı zor değil, sadece dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece rahatlıkla bir Bonsai çiçeği yetiştirebilirsiniz. Birçok kişi çok fazla sulamanın iyi olduğunu düşünmektedir, fakat bu yanlıştır. Her ne kadar çiçeklerin sulanmaya ihtiyaçları olsa bile, doğru miktarda ve zamanlama ile sulanması çok önemlidir ve özellikle saksı çiçeklerinde, saksı altındaki kapta biriken ekstra suyun dökülmesi çok önemlidir. Su biriktikçe bir süre sonra böcekler toplanmaya ve koku yayılmaya başlar.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05