Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Benjamin Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 17 Aralık, 06:50'de eklendi

 

Saksı çiçeklerinin bakımı aslında oldukça kolaydır. Doğru bakım yaptığınız sürece, uzun süreli güzel çiçekler ve bitkiler elde edebilirsiniz. Benjamin çiçeği de bir saksı bitkisidir. Bulunduğunuz ortama renk ve huzur veren farklı bir çiçek türü olmaktadır. Küçük ve hoş görünümlü yapraklarıyla, bulunduğu ortama hoş bir hava katar. Benjamin çiçeklerinin boyları genellikle 50cm ile 2.50cm arası değişkenlik gösterir. Benjamin çiçeklerinin birkaç farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bazıları gövdesi burgulu ve örgülü türleri de bulunmaktadır. Yapraklarında ise 3 farklı renk çeşidi bulunmaktadır; koyu yeşil, açık yeşil ve yeşil beyaz. Benjamin çiçek bakımı kolay olduğundan da, çok fazla tercih edilmektedir. Malum bakımı zor olan bitkiler ve çiçekler için daha fazla zaman ayırmak gerekiyor ki bu da herkesin yapabileceği bir şey değildir.

 

Benjamin çiçekleri ışık gören yerleri fazlasıyla sevmektedir. Karanlıkta kaldığı takdirde, bir süre sonra yapraklarını dökecektir ve haliyle ölecektir. Bu sebeple Benjamin çiçekleriniz varsa, mutlaka ışık gören yerlere koymanız gerekmektedir. Elbette ışık alan yerler belirlidir, bu sebeple eğer çiçeğin karanlıkta kalan bir yeri varsa, haftada bir defa ışık gören tarafa çevrilmesi gerekmektedir. Cam önü veya kapı önü gibi rüzgar akımının çok fazla olduğu yere kesinlikle konulmamalıdır. Çok fazla rüzgâr gördüğü takdirde, hem kökleri sallantıya uğrayacaktır, hem de çok hızlı bir şekilde kuruyacak ve ölecektir. Benjamin çiçeklerinde, sulama yapmadan önce mutlaka çiçeğin suya ihtiyacı olup olmadığına kontrol edin. Eğer hala ki toprak nemliyse ve parmağınız ıslanıyorsa, sulama işlemini birkaç gün sonraya bırakabilirsiniz.

 

Benjamin Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Benjamin çiçekleri bol ışık almayı sever, fakat direkt olarak ta ışığa maruz kalmaması gerekmektedir. Çiçek, ışık alacak yöne doğru eğrilir, bu sebeple ışık almayan kısım için en az haftada bir defa çiçeğin yönünü değiştirmeniz gerekmektedir. Benjamin çiçek bakımı zor değildir, fakat bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edildiği sürece, uzun bir süre güzel Benjamin çiçeklerine sahip olabilirsiniz. Benjamin çiçeklerinde önemli olan, çiçeğin hem direkt ışığa maruz kalmamasını sağlamak, fakat aynı zamanda çok az ışık almaması için de dikkat etmek gerekmektedir. Benjamin çiçeklerini, birçok çiçekten ayrı tutan konu ise, Benjamin çiçeklerinin yaz aylarında haftada iki veya hatta üç defa sulanması ve kış aylarında ise haftada bir defa sulanmasıdır.

 

Benjamin çiçeklerinin çok iyi beslenmesi ve vitamin alması gerekmektedir. Bu sebeple özellikle sıcak yaz aylarında mutlaka haftada iki veya üç defa sulanmaları gerekmektedir, fakat sulamayı yaptıktan sonra dikkat edin ve saksının altındaki kaba biriken ekstra suyu dökmeyi unutmayın. Suyu dökmediğiniz takdirde, su eskilince böcekler birikmeye ve koku yayılmaya başlayacaktır. Bunu önlemek için suyun mutlaka dökülmesi gerekecektir. Eğer toprakta herhangi bir kuruluk yoksa ve hala parmağınız ıslanıyorsa, ille o gün sulamanıza gerek yok. Birkaç gün sonra veya ertesi gün tekrar kontrol edebilirsiniz. Bütün çiçeklerde olduğu gibi, Benjamin çiçeklerini de rüzgâra maruz kalacak yerlerden uzak tutmanız gerekmektedir. Rüzgâra maruz kaldığında, köklerinden sallayarak çiçeğin sağlıksız ve güçsüz hale gelmesine neden olacaktır.

 

Benjamin Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Benjamin çiçek bakımı zor olmadığı kadar, yukarıda belirtildiği gibi dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Benjamin çiçeklerine bakım yaparken, zarar verebileceğiniz durumlarda olabilir. Bu sebeple bakım yaparken, örneğin aşırı bir derecede sulamamak için dikkat edin. Aşırı derecede sulamanız, çiçeğin ve köklerinin boğulmasına neden olacaktır. Benjamin çiçeği bir saksı bitkisi olduğundan, çiçeğinizi aldığınızda veya yetiştirirken, saksı deliklerinin açık olmasına dikkat edin. Saksı delikleri, saksı bitkileri yetiştirirken çok önemlidir. Bunun yanı sıra mutlaka hastalanmış bitkilerin yanından uzak tutun. Hastalanmış bitki veya çiçeklerin yanına koyarsanız, bir süre sonra sağlıklı olan Benjamin çiçeğinizde hastalanacaktır. Benjamin çiçeğine bakarken, saksıda kullandığınız toprağın kaliteli ve besleyici olması çok önemlidir.

 

Toprak kaliteli olmadığı takdirde, çiçeğin yaprakları bir süre sonra solacak ve ölecektir. Bunun yanı sıra doğru bakım yapmadığınız sürece, yapraklarda mantarlar ve hastalıklar, bunların yanı sıra sinek, solucan ve yapışkan maddeler oluşmaya başlayacaktır ve haliyle çiçeğinize gitgide zarar vererek, sonunda çiçeğin ölmesine neden olacaktır. Eğer çiçeğinizde herhangi bir sorun görüyorsanız, çiçeğinizi ziraat ilaçlar satan firmalara götürebilir ve yardım alabilirsiniz. Çiçek bakımını biliyor olabilirsiniz, fakat çiçeklerde ve bitkilerde oluşabilecek hastalıkların uzmanlık alanı farklı olduğundan, ziraat uzmanlarına danışabilirsiniz. Size mutlaka yardımcı olacaklardır ve ne tür ilaç kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi veya eğer artık çiçekte umut yoksa yeni bir Benjamin çiçeği almanız gerektiğini de söyleyebilirler.

 

Bir Benjamin çiçeği yetiştirmek çok zor değil. Sadece bakımını doğru yapmanız gerekmektedir ve bakımını ezberleyerek, doğru zamanda doğru şekilde bakmanız gerekiyor. Benjamin çiçek bakımı aslında en kolay çiçek bakımlarından bir tanesidir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta varsa, yaz aylarında özellikle birçok çiçek haftada 2 defa sulanıyorsa, toprağın nem ve ıslaklık oranına göre, haftada 2 değil, ama 3 defa sulanması gerekebilir. Benjamin çiçeğine daha başka bir şey yapmam gerekiyor mu diye düşünmeyin. Her çiçeğe nasıl bakıyorsanız, aynı şekilde bakmanız yeterli olacaktır. Sulama miktarına, toprağa, rüzgara maruz kalmamasına ve direkt olarak ışık görmemesine dikkat edin, yeterli olacaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05