Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Begonya Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 16 Aralık, 19:40'de eklendi

 

Begonya çiçekleri birçok kadının tercih ettiği, birçok kadının evini ve iş yerini süsleyen renkli çiçekler olmaktadır. Begonya çiçek bakımı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Normal saksı çiçeklerinin bakımı nasıl yapılıyorsa, aynı şekilde yapılabilmektedir. Begonya çiçekleri genel anlamda renkli yapraklardan oluşan bir çiçek olduğu için biraz daha titiz davranmak gerekebilmektedir, fakat normal saksı çiçeklerine yaptığınız bakımı Begonya çiçeklerine yaptığınızda hiçbir sorun olmadan uzun bir süre Begonya çiçeklerine sahip olabilirsiniz. Begonya çiçeklerine bakabilmeniz için öncelikle çiçeği gün ışığı gören bir odaya koymanız gerekmektedir, fakat gün ışığının direkt olarak çiçeğe vurmaması gerekmektedir. Sonrasında ise, bir yere koyduğunuzda çiçek ancak bir taraftan gün ışığı görebileceğinden, haftada en az bir defa çiçeğe yardımcı olarak yönünü değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Begonya çiçeklerinin mutlaka gün ışığı görmeleri gerekmektedir. Özellikle renkli bir çiçek olması, gün ışığına diğer çiçeklerden daha fazla ihtiyaç duyduğunu göstermektedir, çünkü Begonya çiçekleri gün ışığı ile beslenmektedir ve gün ışığı da Begonyanın renklenmesini sağlamaktadır. Begonya çiçeklerinin sulanması da çok önemlidir, fakat sulama işlemini yaparken, toprağın nemine ve ıslaklığına dikkat etmek gerekmektedir. Sulama yapmadan önce toprağa kontrol edin. Toprak eğer ıslaksa sulama için birkaç gün daha bekleyebilirsiniz. Çok fazla su verirseniz, çiçeğin kökleri çamur ve su içinde boğulup nefes alamaz hale gelecektir. Bu sebeple dikkat etmek gerekir. Çiçeğin bakımı zor değil, fakat abartılı bir şekilde bakım yapmak ta iyi değildir.

 

Begonya Çiçeği Bakımındaki Önemli Noktalar

 

Begonya çiçeklerini sulayacağınız zaman, kış aylarında haftada 1 defa, yaz aylarında ise haftada 2 defa sulamanız yeterli olacaktır, hatta yaz aylarında bile saksının durduğu yere göre, haftada veya daha uzun bir süre için sadece bir defa sulamanız bile yeterli olabilir. Begonya çiçek bakımı için, herhangi bir bakım yöntemini abartmanıza gerek yok. Normal bir saksı çiçeği nasıl bakılırsa, aynı şekilde bakmanız yeterli olacaktır. Çiçeklerinizde kuruyan yapraklar ve çiçekler varsa ya da çok fazla uzamış dallar varsa, onları budayarak çiçeğinize yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer saksıdaki toprağa değiştirmek gereği duyarsanız, bunu yılda bir defa ve Nisan ayında yapmanız en güzeli olacaktır.

 

Bu ay ne sıcak, nede soğuk, ılık ve tam çiçeklere uygun bir mevsim olmaktadır. Begonya çiçeklerini cam veya kapı önlerine koymayın ve bunun yanı sıra, kış aylarında ise yaklaşık en fazla 15 derece olacak ortamlarda tutulması gerekmektedir. Begonya çiçekleri her ne kadar bakımı çok zahmetli bir çiçek olmasa bile, hassas bir çiçektir. Bu yüzden sağlam bir bakım, sağlıklı yetişmesi için yardımcı olacaktır. Begonya birçok yere yakışan, renk katan ve bulunduğunuz ortamı değiştiren bir çiçek olmaktadır. Bu yüzden birçok kişi tarafından Begonya çiçekleri tercih edilir ki özellikle renkli çiçek isteyenler için. Sizde evinizde veya iş yerinde Begonya çiçeklerine bakabilirsiniz. Bakımı kolay, ama sadece doğru zamanda doğru şekilde yapmanız gerekmektedir.

 

Begonya Çiçeğine Zarar Verecek Şeyler

 

Begonya çiçeklerinin bakımını yaparken bazı konulara dikkat etmeniz gerekir ki, onlara bakım yapayım derken zarar vermeyin. Örneğin, birçok kişi genellikle sulama konusunda sorun yaşamaktadır, çünkü birçok kişi çiçeğe ne kadar çok su verilirse o kadar iyi olacağını düşünmektedir. Hâlbuki bu tamamen yanlıştır. Su, toprak kuruduğunda veya kurumaya yakın olduğunda verilmesi gereken bir şeydir. Çiçeğe çok fazla su verilirse, çiçeğin kökleri suyu emip beslenmez, aksine sadece olduğu yerde boğulur ve çiçeğin ölmesine neden olur. Su sadece gerektiği zaman haftada bir defa ve havanın sıcaklığına göre iki defa verilirse yeterlidir. Daha fazlası çiçeğe zarar vermektedir. Çiçek bakımı önemli ve Begonya çiçek bakımı için elbette çiçek bakımını çok iyi bilmeniz gerekiyor, fakat işi abartmamanız gerekmektedir.

 

Saksıların delik olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Saksılar delik olmadığı sürece dökülen ekstra su saksıda kalır ve toprağın çamur olmasına neden olur. Bunun yanı sıra, saksıdaki delikler toprağın ve çiçeğin nefes almasında yardımcı olduğundan, delik kapalı olduğu zaman bunu yapamaz ve çiçek solmaya başlar. Begonya çiçeğinizi kesinlikle hastalıklı veya hastalığın olduğunu düşündüğünüz çiçeklerin yanına koymayın. Kullanacağınız toprağın mutlaka kaliteli ve vitaminli olması gerekmektedir. Çiçek toprak ve gün ışığı ile beslendiği için, toprağın kesinlikle kaliteli olması gerekmektedir. Sulama işlemini yaptıktan sonra, saksı altında bulunan kapta biriken suyun mutlaka dökülmesi gerekir, aksi takdirde böcekler toplanarak zamanla çiçeğinizi yok eder ve dahası su kötü bir koku yaymaya başlar.

 

Begonya çiçekleri bulunduğunuz ortamı gerçekten güzel bir şekilde renklendirecek, evinize veya iş yerinize girenleri en güzel şekilde karşılayabilecek çiçeklerdir. Begonya çiçek bakımı diğer saksı çiçeklerinde olduğu gibi kolay ve zahmete gerek duymaya çiçeklerdir. Dikkat edilmesi gereken noktalar ise bakımın doğru yapılması ve abartılmamasıdır. Ne kadar bakım abartılırsa, o kadar çiçek bakımsız kalacaktır. Çiçeğe bakım yapmak, çiçeği gereksiz yere sulamak veya çok fazla görünüyor diye yapraklarını ve çiçeklerini keserek budamak değildir veya gün ışığına direkt çıkarmak değildir. Çiçek bakımı bütün bunları doğru zamanda doğru şekilde yapmaktır. Siz ne kadar çiçeğinize iyi bakarsanız, çiçek bir o kadar uzun bir süre sizinle kalacaktır ve bulunduğunuz ortam renklenecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05