Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Bambu Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 14 Aralık, 13:29'de eklendi

Tüm Dünya genelinde suda yetişmekte olan bambu bitkisi, Şans Bambusu olarak bilinmesi ile birlikte bambu çiçeği bakımı da oldukça kolay olması nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Bu bambulara şans bambusu isminin verilmesinin nedeni ise, yetiştiği eve refah ve şans getireceğine inanılmasıdır. Topraklı saksı içerisinde olması yerine su dolu vazolar içerisinde satılan bambu çiçeği, kullanıldığı iç mekanlara dekoratif ve estetik bir görüntü kazandırmaktadır. Anavatanının Uzak doğu olduğuna inanılan bambu çiçeğinin, Hindistan’da dostluk, Filipinler’de bol şans ve Çin’de ise mutluluk, bolluk ve uzun bir ömür gibi sembolik özellikler taşıdığına inanılmaktadır. Bu sebeple de evlerinde ya da yaşam alanlarında en az üç adet bambu çiçeği bulundururlarmış ve bambu çiçeği, sayılarına göre de farklı anlamlar taşımaktadır. Bambu çiçeği, altı adet olur ise refah ve başarı, yedi adet olur ise sağlık, sekiz adet olur ise ölümsüzlük ve on adet olur ise mükemmelliği simgelermiş.

Bambu Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Bambu çiçeği bakımı oldukça kolaydır ve bambu çiçeğinin, direk gün ışığına maruz kalmaması gerektiği bilinmelidir. Aynı zamanda bolca gün ışığını seven bambu çiçeğinin hızlıca büyüyebilmesi adına aydınlık yerlere ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca bambu çiçeği, gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterme ihtimalinin olması sebebiyle, gün ışığı almayan yönü belli aralıklar ile gün ışığına doğru çevrilmeli ve bu sayede de çiçeğin belirli bir yöne eğilimi engellenebilmektedir. Eğer ki bambu çiçeği, yeterince ışık alamaz ise yeteri kadar beslenemeyecek ve bu sebeple de çiçeklerinde kararma ile solma meydana gelecektir.

Bambu Çiçeği Nasıl Sulanmalıdır?

Hediye olarak gelen ya da çiçekçiden temin ettiğiniz bambu çiçeği, çoğunlukla geçici vazosunda satılmakta ve evinize geldiğinizde, evinizin ve kişisel zevkinize uygun bir vazo ile geçici vazoyu değiştirebilirsiniz. Bambu çiçeği köklerini, suya değdiği yere salmata olduğu için şeffaf bir vazo kullanmanız durumunda bambu çiçeğinizin tamamını görebilir ve su seviyesini de doğru olarak belirleyebilirsiniz. Ayrıca bambu çiçeğinizi, vazonun içerisinde dik tutabilmek ve vazonun dibinde yosunlaşma oluşmasının önüne geçebilmek için doğal renklere sahip çakıl taşları kullanabilir ve bu sayede de daha dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Bambu çiçeğinizi yerleştireceğiniz vazonun yüksekliğine dikkat etmeli ve bambu çiçeğinişzin en az üçte birinin su içerinde olduğuna dikkat etmelisiniz. Bambu çiçeğinizi içerisine yerleştireceğiniz vazonuza içme suyu koymalı, ancak tamamını doldurmamalısınız. Çünkü bambu çiçeği, su ile temas ettiği noktada kök salacaktır ki bu nedenle de çiçeğinizin kök salabileceği kadar bir alanı boş bırakmanız gerekmektedir. Bambu çiçeğinizin suyunu, haftada bir kez taze su ile değiştirmelisiniz. Ayrıca su haricinde bambu çiçeğinizin, boyunun uzaması ve daha fazla çiçek açması için, ayda bir kez olmak suretiyle sıvı gübre kullanabilirsiniz. Eğer sıvı gübre kullanacaksanız, bambu çiçeğinize zarar vermemek için mutlaka üzerinde yazan kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanmalısınız. Bunun yanı sıra doğrudan güneş ışığı bambu çiçeğinizin sararmasına neden olabilir ve kilma ve kalorifer giibi ısıtma ve soğutma kaynaklarından da bambu çiçeğinizi uzak tutmalısınız.

Bambu Çiçeği Nerede Yetişir?

Rüzgar akımına maruz kalabileceği yerlerden olan pencere ve kapı önü gibi yerlerden bambu çiçeğinizi uzak tutmalısınız.

Bambu Çiçeği Nasıl Budanır?

Bambu çiçeğinin üzerinde bulunan yapraklarının, solmasının ardından bambu çiçeğinin, tekrar yapraklarını tazeleyerek, yenileyebilmesi adına çürüyen yapraklar makas aracılığıla kesilerek şekillendirilmelidir.

Bambu Çiçeği İçin Vitamin Kullanılmalı Mı?

Bambu çiçeğiniz için vitamin kullanılabilirsiniz ama vitamin kullanacaksanız eğer dikkat etmeniz gereken nokta çiçek ve çiçeğin yaprakları sağlıklı ise bu dönemde vitamin kullanma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır. Ancak bambu çiçeğinizin, budaması yapılmış ve yaprakları solmuş ise çiçeğin bu dönemde hem çiçek açabilmesi hem de sağlıklı bir biçimde gelişebilmesi adına mağazalar ile seralar da satılmakta olan çiçek vitaminlerinden temin ederek, kullanım koşullarına uygun bir biçimde besin desteği uygulayabilirsiniz.

Bambu Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Bambu çiçeğinin çoğaltılması için gövdeden ayrılan çiçekler alınarak, içi su dolu vazoda çimlendirme ile olmaktadır.

Bambu Çiçeği Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı bir bambu çiçeği satın almak, hem bambu çiçeğinizin uzun ömürlü olmasını hem de kolay bakılmasını sağlamaktadır. Bambu çiçeğinizi satın alırken, canlı yeşil renkli olmasına, çiçek üzerinde herhangi bir morluk, leke ya da sararma bulunmamasına ve yapraklarının uç kısımlarının sararmamış ve kurumamış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bambu çiçeğinizi kokladığınız da ekşi bir kokusu olmamalıdır ki ekşi koku, çiçeğin sağlıksız olduğunu göstermektedir.

Bambu Çiçeğinin, Yaprak Ve Gövde Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bambu çiçeğinizin, yapraklarında kuruma ya da sararma gibi durumların oluşması, çiçeğinizin yeteri kadar sulanmadığını, toprağının yada gübresinin fazla olduğunu ve doğrudan güneş ışığına maruz kaldığını gösteren belirtilerdir. Bambu çiçeğinizin, sağlıklı bir biçimde büyümesini istiyorsanız, sararmış olan ya da ölü olan yapraklarını, budama makası kullanarak nazikçe kesmeli ve bir miktar sirke dökülmüş bir pamuk yardımı ile budama yapmış olduğunuz kısımları da steril etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05