Orkide Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

Asplenium Çiçeği Bakımı

Çiçek Bakımları 16 Aralık, 15:22'de eklendi

Dünyamızda çeşitli bitki türleri bulunmaktadır. Bu çeşitli bitkilerden biride asplenium çiçeğidir. Asplenium çiçeği eğrelti otu türünden bir çiçektir. Bu çiçek Yeni Zelanda ve Uzakdoğu bölgelerinde yetişmektedir. Bu bölgeler asplenium çiçeğinin anavatanıdır. Asplenium çiçeğinin Türkçe ismi kuş yuvasıdır. Bu çiçeğin doğada bir sürü çeşidi bulunmaktadır. Uzun ömürlü ve dayanıklı bitkiler kategorisinde ilk sıralarda yer almaktadır. İnsanların ev ve iş yerlerini süslemekle görevli bir çiçektir. Bu çiçeğin yeşil ve uzun yaprakları vardır. Bu yaprakların kenarları dişli ve bileşiktir. Çiçeğin yaprakları derin dalgalıdır ve özel bir bakıma ihtiyaç duymayan asplenium çiçeği güzel bir görüntüye sahiptir.

Asplenium Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Her çiçeğin bakıma ihtiyacı vardır. Asplenium çiçeği bakımı için özel bir hizmet gerekmez. Fakat özel bakıma ihtiyacı olmasa da her canlı gibi ihtiyaçları bulunmaktadır. Örneğin asplenium çiçeği direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Ama bitki aydınlık yerlere konulmalıdır. Çünkü bitkinin yapraklarının canlı ve parlak olması ortamın aydınlık olmasına bağlıdır. Bitkinin yaprakları gün ışığını nerden alıyorsa o tarafa doğru yönelir. Bu nedenle bitki gün ışığı dikkate alınarak çevrilmelidir. Bu çevirme işlemi çiçeğin tüm yapraklarının doğru bir şekilde eğilimini sağlar. Bu da güzel bir görünüm oluşturur. Asplenium çiçeği ışığı az miktarda alırsa beslenmesi nerdeyse durur. Ve yapraklarında solma meydana gelir. Aynı zaman diliminde yapraklar kararabilir.

Çiçekler fazla suya katlanmaz. Yaprakları solar. Ve maalesef ölürler. Asplenium çiçeği de fazla suyu kaldırmaz. Bu nedenle dip toprağı kurudukça bitkiye su verilmelidir. Toprağın kuruyup kurumadığını parmağınızı hafif bir şekilde toprakla temas ettirerek anlayabilirsiniz. Asplenium çiçeğini yaz aylarında haftada iki defa sulayabilirsiniz. Kış mevsiminde ise haftada bir kere yeterli olmaktadır. Sulama işlemi yapıldıktan sonra toprağın her tarafına ulaşmış olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ya da sulama işlemi özellikle toprağın her tarafına gelecek şekilde yapılmalıdır. Genellikle iki haftada bir sulama işlemi yapılıyorsa pazartesi, perşembe günleri sulama işlemi için tercih edilmektedir. Haftada bir defa kış aylarında gerçekleşen sulama işlemi için ise pazartesi günleri tercihler arasında bulunmaktadır. Bitkinin saksısı altında bulunan tabağa sulama işleminden sonraki gün su birikmesi durumunda bu tabak boşaltılmalıdır. Aksi halde çiçeğin kökleri çürüyebilmektedir. Saksı tabağında bulunan su birikimi kötü koku oluşturabilmektedir. Aynı zamanda haşere oluşumu da yapabilmektedir. Yukarıda bahsedildiği gibi sulama işleminin altın kuralı bitkinin toprağı kurudukça sulama yapılmasıdır. Sulama işlemi öğlen sıcağında  da yapılmamalıdır. Bu durumda bitki yanar.

Asplenium çiçeği bakımı için  budama işlemi dikkatli yapılmalıdır. Çiçeğin solduğu durumlarda yaprakları kesilerek budama işlemi gerçekleştirilir. Kesilen kısımlar mum veya soğuk silikonla kapatılarak bitkinin bu bölgelerinden hava alınması engellenir.

Asplenium çiçeğinin toprağı değiştirilirken lifli ve humuslu toprak kullanılır. Çiçeğin toprak değişimi iki yılda bir defa yapılmalıdır. Bu işlem çiçeğin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Toprak değişimi işlemi yazın sıcak ayların başlangıcında yapılmaktadır. Bu ay genellikle nisan ayı olarak seçilir. Diğer çiçeklerde olduğu gibi toprak değişimi yapılırken saksı önceki saksıdan bir numara büyük olmalıdır.

Asplenium çiçeğine vitamin verilirken öncelikle çiçeğin durumu incelenir. Çiçek sağlıklı görünüyorsa vitamin verilmez. Eğer çiçeğin yaprakları solmuşsa ve budama işlemi gerçekleştirilmişse bu durumda çiçeğin gelişimi için çiçeğe vitamin verilir. Vitamin uygulaması hemen hemen her çiçekte aynıdır. 1 Litre suya 1 ölçek vitamin karıştırılır. Ve daha sonra bitkiye on beş günde bir veya ayda bir olarak verilir.

Hemen hemen bakımı ile ilgili her özelliğine değindiğimiz bu çiçek gün ışığına doğrudan bırakılmamalıdır. Ama aydınlığı da ihmal edilmemelidir. Karanlık ortamda kaldığında yapraklarda sararma ve kararma meydana gelir. Bitkilere üstten aydınlatmalarla doğal ortamlarında ki gibi ışık sağlanabilir. Asplenium çiçeği de diğer saksı bitkileri gibi aydınlık ortamları sevmektedir. Karanlıkta kalan bu çiçek yapraklarını dökerek sahibine tepki verir.

Asplenium Çiçeği Hangi Ortamlarda Yetiştirilir Ve Çoğaltılır?

Her çiçeğin yetiştirildiği ortamda rüzgâr etkeni bitkiyi kötü yönde etkiler. Asplenium çiçeği de bu bitkiler arasında yer almaktadır. Bu çiçeğin bulunduğu ortamın sıcaklığı 14,15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgâr etkeni çiçeği sallayarak çiçeğin kökünün sağlamlığını bozar.  Çiçeğin sapında oynamalar meydana gelir. Bu da topraktaki köke havanın girmesine yol açar. Ve çiçeği olumsuz yönde etkiler. Çiçeğin ömrünü azaltır. Çiçeğin yapraklarında solma ve kararma meydana getirir. Bu yazılan sebeplerden dolayı çiçek kapı ağzına ve pencere önlerine konulmamalıdır.

Asplenium çiçeği çoğaltılırken öncelikle bitki kökünden ayrılır. Ayrılan bu kısım başka bir saksıya alınarak bakımı yapılır.

Asplenium Çiçeğine Zarar Veren Durumlar Nelerdir?

Her bitkiye zarar veren durumlar asplenium çiçeği içinde geçerlidir. Bitkiler genelde su içinde yüzmeyi sevmez. Yani bitkiyi aşırı sulamak onun gelişimini olumsuz yönde etkiler. Bitkinin bulunduğu saksının delikli olmaması veya deliklerinin kapatılması bitki toprağının hava alımını ve suyun dağılımını engeller. Bu durumda bitkinin aleyhine bir durum oluşturur. Bu çiçeğin toprağının kalitesiz, verimsiz, humussuz olması da bitkinin gelişimine ışık tutmaz. Bitkinin yapraklarında böcek oluşumu bitkiyi hasta eder. Ve bir süre sonra bitkinin ölümüne yol açabilir. Bu tip böcekleri, haşereleri bitki yapraklarında gördüğünüzde çeşitli ziraat ilaçlarından faydalanabilirsiniz. Tabi ki bu ilaçları da uzmanına danışarak kullanma kılavuzunda ki gibi kullanmalıyız.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Orkide Çiçeği Bakımı

Orkide Çiçeği Bakımı

0
0
28 Aralık, 03:50
Menekşe Çiçeği Bakımı

Menekşe Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 23:36
Müge Çiçeği Bakımı

Müge Çiçeği Bakımı

0
0
26 Aralık, 13:41
Massengena Çiçeği Bakımı

Massengena Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 16:32
Marginata Çiçeği Bakımı

Marginata Çiçeği Bakımı

0
0
25 Aralık, 08:27
Maranta Çiçeği Bakımı

Maranta Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 22:24
Mandalina Çiçeği Bakımı

Mandalina Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 16:19
Lemon Çiçeği Bakımı

Lemon Çiçeği Bakımı

0
0
24 Aralık, 07:14
Lale Çiçeği Bakımı

Lale Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 23:10
Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

Kuşkonmaz Çiçeği Bakımı

0
0
23 Aralık, 15:05